Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Michael Haas 1997 GER 2736 02:03:28 00:17:32 00:01:43 01:07:22 00:00:00 00:36:51
2 Tautvydas Kopustas 1995 LTU 2739 02:05:09 00:18:21 00:01:37 01:06:37 00:00:00 00:38:32
3 Brett Halliwell 1993 GBR 2727 02:05:23 00:18:29 00:01:49 01:08:08 00:00:00 00:36:56
4 Massimo Köstl 1995 AUT 2715 02:05:31 00:19:20 00:01:41 01:05:46 00:00:00 00:38:43
5 James Phillips 1993 GBR 2732 02:05:37 00:18:47 00:01:44 01:08:16 00:00:00 00:36:48
6 Ross Landon 1993 GBR 2728 02:06:30 00:18:31 00:01:53 01:08:30 00:00:00 00:37:34
7 Georg Enzenberger 1994 AUT 2711 02:06:38 00:20:05 00:01:49 01:06:10 00:00:00 00:38:33
8 Julian Höllmüller 1995 AUT 2714 02:08:18 00:17:29 00:01:44 01:09:38 00:00:00 00:39:26
9 Gaëtan Malfeyt 1993 BEL 2720 02:08:51 00:18:25 00:01:48 01:06:34 00:00:00 00:42:03
10 Rob Carmans 1993 BEL 2719 02:11:03 00:19:43 00:01:51 01:07:12 00:00:00 00:42:16
11 Matt Grantham 1997 GBR 2726 02:11:27 00:18:34 00:02:06 01:12:47 00:00:00 00:37:58
12 Matthias Hohlrieder 1994 AUT 2713 02:13:15 00:18:08 00:02:06 01:12:28 00:00:00 00:40:32
13 Alexander Vessey 1995 GBR 2733 02:14:10 00:19:10 00:01:58 01:14:33 00:00:00 00:38:28
14 Dan Elliot 1996 GBR 2725 02:15:23 00:20:05 00:02:03 01:11:16 00:00:00 00:41:59
15 Andrew Nash 1993 GBR 2731 02:17:44 00:21:04 00:01:47 01:12:56 00:00:00 00:41:54
16 Sebastian Bauer 1997 AUT 2709 02:18:41 00:18:14 00:01:52 01:11:41 00:00:00 00:46:52
17 Arno Van Haverbeke 1997 BEL 2723 02:19:20 00:18:41 00:01:41 01:13:00 00:00:00 00:45:56
18 Jordan Lockett 1997 GBR 2730 02:19:45 00:21:35 00:02:12 01:14:39 00:00:00 00:41:17
19 Tom White 1997 GBR 2734 02:20:31 00:19:50 00:02:00 01:12:01 00:00:00 00:46:39
20 Mathias Artmayr 1997 AUT 2708 02:20:40 00:22:24 00:01:57 01:14:21 00:00:00 00:41:56
21 Johannes Platzer 1993 AUT 2716 02:21:53 00:24:46 00:01:54 01:12:57 00:00:00 00:42:15
22 Tobias Robisch 1995 AUT 2718 02:22:00 00:22:09 00:01:56 01:13:29 00:00:00 00:44:24
23 Moritz Lange 1993 GER 2737 02:22:06 00:20:09 00:01:44 01:14:08 00:00:00 00:46:03
24 Paul Seghin 1993 BEL 2722 02:22:18 00:21:34 00:01:55 01:14:16 00:00:00 00:44:32
25 Manuel Reichstamm 1996 AUT 2717 02:24:03 00:19:21 00:01:53 01:16:05 00:00:00 00:46:42
26 Robert Winfield 1995 GBR 2735 02:27:14 00:21:24 00:02:01 01:19:42 00:00:00 00:44:05
27 Grégoire Moreau 1993 BEL 2721 02:27:21 00:21:25 00:02:23 01:15:28 00:00:00 00:48:04
28 Bret Bassett 1993 GBR 2724 02:29:36 00:18:12 00:02:06 01:19:03 00:00:00 00:50:14
29 Kjetil Steinstø 1994 NOR 2740 02:31:38 00:27:50 00:01:58 01:20:02 00:00:00 00:41:46
30 Seán Brennan 1996 IRL 2738 02:31:43 00:23:11 00:01:54 01:17:58 00:00:00 00:48:38
31 Harry Lewis 1996 GBR 2729 02:40:24 00:26:54 00:02:29 01:22:13 00:00:00 00:48:47
32 Matthias Enderle 1996 AUT 2710 02:42:41 00:25:27 00:02:11 01:26:53 00:00:00 00:48:09
33 Mathias Fida 1995 AUT 2712 02:43:54 00:28:28 00:02:31 01:25:05 00:00:00 00:47:48
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 42 km (3 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.