Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristian Rød 1989 NOR 2787 02:02:23 00:18:21 00:01:40 01:06:48 00:00:00 00:35:31
2 Edward Castro 1988 GBR 2767 02:03:52 00:16:27 00:01:48 01:06:16 00:00:00 00:39:19
3 Tim Van Hamme 1991 BEL 2764 02:06:04 00:18:04 00:01:39 01:07:18 00:00:00 00:39:03
4 Oliver Crossley 1992 GBR 2768 02:06:55 00:18:13 00:01:41 01:06:57 00:00:00 00:40:01
5 Henry Irvine 1992 GBR 2776 02:07:06 00:21:06 00:01:39 01:05:06 00:00:00 00:39:14
6 David Langston 1988 GBR 2778 02:07:58 00:16:27 00:01:59 01:07:41 00:00:00 00:41:49
7 Oliver Kreindl 1992 AUT 2749 02:08:08 00:21:05 00:01:42 01:07:56 00:00:00 00:37:25
8 Christopher Schwab 1991 AUT 2756 02:09:21 00:20:46 00:01:48 01:05:26 00:00:00 00:41:19
9 Christoph Zulechner 1991 AUT 2762 02:09:25 00:19:56 00:02:00 01:07:25 00:00:00 00:40:03
10 Matthew Iceton 1992 GBR 2774 02:09:59 00:18:17 00:01:57 01:08:05 00:00:00 00:41:39
11 Will Russell 1990 GBR 2782 02:10:01 00:18:59 00:01:53 01:10:00 00:00:00 00:39:07
12 Máté Hadházi 1991 HUN 2783 02:10:31 00:18:01 00:01:45 01:12:39 00:00:00 00:38:04
13 Franz Malli 1990 AUT 2751 02:10:48 00:18:45 00:02:02 01:08:51 00:00:00 00:41:08
14 Peter Huber 1988 AUT 2746 02:12:02 00:20:00 00:01:50 01:09:11 00:00:00 00:41:00
15 Patrick Wisinger 1988 AUT 2760 02:12:44 00:20:22 00:01:58 01:09:17 00:00:00 00:41:05
16 Sebastian Gaugl 1988 AUT 2742 02:13:26 00:21:12 00:02:03 01:09:32 00:00:00 00:40:37
17 Jamie Oakey 1991 GBR 2780 02:13:50 00:18:49 00:02:07 01:11:48 00:00:00 00:41:05
18 Alfred Staudinger 1991 AUT 2758 02:14:20 00:21:42 00:02:00 01:09:53 00:00:00 00:40:44
19 Christoph Neubauer 1989 AUT 2753 02:15:31 00:20:35 00:02:13 01:09:56 00:00:00 00:42:45
20 Peter Gibson 1990 GBR 2772 02:15:36 00:21:22 00:02:05 01:11:48 00:00:00 00:40:19
21 Xavier Honnay 1988 BEL 2763 02:15:59 00:23:18 00:02:11 01:11:23 00:00:00 00:39:05
22 Nick Flower 1988 GBR 2771 02:16:30 00:20:06 00:01:47 01:12:15 00:00:00 00:42:21
23 Daniel Grabner 1989 AUT 2743 02:16:39 00:25:33 00:01:53 01:09:40 00:00:00 00:39:32
24 Philipp Ondrejka 1992 AUT 2754 02:18:06 00:21:32 00:02:07 01:10:50 00:00:00 00:43:36
25 Dave Pennington 1988 GBR 2781 02:18:32 00:21:29 00:02:07 01:10:05 00:00:00 00:44:49
26 Mark Elson 1988 GBR 2770 02:18:59 00:20:07 00:01:57 01:12:38 00:00:00 00:44:15
27 Alexander Huber 1988 AUT 2745 02:19:23 00:20:44 00:02:09 01:12:30 00:00:00 00:43:58
28 Lukas Kaiser 1991 AUT 2747 02:19:51 00:21:26 00:01:54 01:14:43 00:00:00 00:41:47
29 Thomas Hilder 1988 GBR 2773 02:19:56 00:21:20 00:01:57 01:11:53 00:00:00 00:44:46
30 Christian Koidl 1990 AUT 2748 02:20:35 00:25:26 00:01:56 01:09:33 00:00:00 00:43:38
31 Christopher Ingram 1991 GBR 2775 02:22:52 00:21:01 00:02:19 01:17:56 00:00:00 00:41:35
32 James Donaldson 1990 GBR 2769 02:23:28 00:21:21 00:02:49 01:14:24 00:00:00 00:44:52
33 Alex John 1992 GBR 2777 02:23:46 00:19:24 00:01:52 01:14:31 00:00:00 00:47:58
34 Daniel Marx 1988 AUT 2752 02:23:54 00:25:38 00:02:14 01:14:13 00:00:00 00:41:48
35 Joshua Leak 1992 GBR 2779 02:24:19 00:23:21 00:02:18 01:13:09 00:00:00 00:45:28
36 Christoph Seidl 1992 AUT 2757 02:24:57 00:20:46 00:02:27 01:14:30 00:00:00 00:47:13
37 Hannes Bühringer 1991 AUT 2741 02:25:52 00:25:45 00:02:51 01:14:38 00:00:00 00:42:36
38 Christoph Zandl 1991 AUT 2761 02:27:55 00:22:47 00:02:11 01:18:08 00:00:00 00:44:47
39 Andreas Grubmüller 1988 AUT 2744 02:31:09 00:25:30 00:02:49 01:20:21 00:00:00 00:42:27
40 Alessandro Balossino 1988 ITA 2785 02:32:56 00:21:11 00:02:20 01:19:16 00:00:00 00:50:08
41 Michael Machinek 1989 AUT 2750 02:36:11 00:25:47 00:02:43 01:20:09 00:00:00 00:47:31
42 Lukas Reither 1992 AUT 2755 02:40:25 00:25:32 00:02:52 01:21:30 00:00:00 00:50:29
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 42 km (3 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.