Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Donald Brooks 1977 GBR 2427 02:03:01 00:18:21 00:01:37 01:05:35 00:00:00 00:37:26
2 Bruno Pasqualini 1973 ITA 2461 02:04:27 00:19:13 00:01:38 01:07:19 00:00:00 00:36:16
3 Csaba Kuttor 1975 HUN 2453 02:05:17 00:17:47 00:01:32 01:08:58 00:00:00 00:36:59
4 Finbar Mcgrady 1974 IRL 2454 02:11:16 00:21:07 00:01:54 01:09:07 00:00:00 00:39:06
5 Uwe Rascher 1975 AUT 2416 02:12:29 00:19:39 00:02:01 01:08:45 00:00:00 00:42:03
6 Paul James 1973 GBR 2435 02:15:17 00:19:49 00:01:48 01:10:28 00:00:00 00:43:11
7 Alexander Layer 1973 GER 2449 02:15:26 00:21:25 00:01:58 01:10:08 00:00:00 00:41:54
8 Nigel Gaskin 1977 GBR 2430 02:16:14 00:18:35 00:02:11 01:15:47 00:00:00 00:39:39
9 Mark Furth 1975 GBR 2429 02:16:50 00:20:55 00:02:12 01:11:54 00:00:00 00:41:47
10 Martin Draxler 1975 AUT 2402 02:16:56 00:20:53 00:01:59 01:10:52 00:00:00 00:43:11
11 Gerhard Glauninger 1975 AUT 2405 02:17:02 00:22:36 00:02:08 01:10:52 00:00:00 00:41:24
12 Mario Leuchtenmüller 1973 AUT 2411 02:17:19 00:22:49 00:02:01 01:09:22 00:00:00 00:43:05
13 Paul Smith 1975 GBR 2443 02:17:34 00:18:23 00:01:46 01:15:22 00:00:00 00:42:02
14 James Richards 1973 GBR 2441 02:18:07 00:21:14 00:02:08 01:13:42 00:00:00 00:41:01
15 Ben Humphreys 1974 GBR 2434 02:18:37 00:22:15 00:02:24 01:12:35 00:00:00 00:41:22
16 Paul Hancock 1973 GBR 2433 02:18:45 00:22:33 00:02:50 01:11:50 00:00:00 00:41:31
17 Simon Theobald 1974 GBR 2444 02:18:55 00:19:41 00:02:07 01:12:53 00:00:00 00:44:12
18 Michael Freisinger 1976 AUT 2403 02:19:49 00:20:46 00:02:10 01:12:25 00:00:00 00:44:25
19 Doug Gorman 1976 GBR 2431 02:19:49 00:20:28 00:02:00 01:13:36 00:00:00 00:43:43
20 Garry Walker 1976 GBR 2445 02:19:52 00:21:09 00:02:04 01:13:57 00:00:00 00:42:39
21 Christian Klawacs 1976 AUT 2409 02:20:12 00:22:54 00:01:53 01:09:38 00:00:00 00:45:45
22 Christopher Ohara 1976 GBR 2438 02:20:33 00:20:54 00:02:07 01:14:24 00:00:00 00:43:07
23 Juan Marques 1976 GBR 2437 02:21:13 00:22:24 00:02:10 01:12:33 00:00:00 00:44:05
24 Pascal Schwaller 1974 SUI 2468 02:21:18 00:23:35 00:02:14 01:13:48 00:00:00 00:41:41
25 Steven Gregory 1974 GBR 2432 02:21:59 00:20:52 00:01:58 01:15:06 00:00:00 00:44:02
26 Markus Rathmayr 1973 AUT 2417 02:22:03 00:21:58 00:02:21 01:11:51 00:00:00 00:45:51
27 Jürgen Ranetbauer 1976 AUT 2415 02:22:07 00:22:22 00:02:44 01:12:31 00:00:00 00:44:29
28 Hans Jürgen Schoder 1975 AUT 2421 02:22:11 00:24:25 00:02:57 01:11:05 00:00:00 00:43:42
29 Bryan Donnelly 1976 GBR 2428 02:22:20 00:21:43 00:02:08 01:13:37 00:00:00 00:44:51
30 Stuart Keen 1975 GBR 2436 02:22:22 00:23:26 00:02:32 01:12:12 00:00:00 00:44:10
31 Stefan Riernössl 1975 AUT 2419 02:22:40 00:24:05 00:02:10 01:11:27 00:00:00 00:44:57
32 Ben Oman 1977 GBR 2439 02:22:52 00:21:20 00:01:58 01:17:19 00:00:00 00:42:13
33 Hannes Trink 1974 AUT 2423 02:22:55 00:22:13 00:02:24 01:12:38 00:00:00 00:45:39
34 Richard Price 1973 GBR 2440 02:23:36 00:22:06 00:02:09 01:16:20 00:00:00 00:43:00
35 Tim Adolphs 1973 GER 2447 02:23:48 00:23:43 00:02:02 01:16:27 00:00:00 00:41:35
36 Hannes Grabner 1973 AUT 2407 02:23:53 00:22:27 00:01:57 01:13:06 00:00:00 00:46:21
37 Giuseppe Castellaneta 1973 ITA 2456 02:24:48 00:19:53 00:02:22 01:17:15 00:00:00 00:45:16
38 Ian Scott 1974 GBR 2442 02:24:56 00:23:06 00:02:17 01:15:32 00:00:00 00:43:59
39 Alexandru Ghica 1975 ROU 2463 02:25:06 00:22:00 00:02:22 01:16:12 00:00:00 00:44:30
40 Luca Fresi 1977 ITA 2459 02:25:50 00:22:15 00:02:25 01:17:13 00:00:00 00:43:55
41 Wolfgang Kurz 1975 AUT 2410 02:26:01 00:21:25 00:02:16 01:13:32 00:00:00 00:48:47
42 Walter Dorninger 1977 AUT 2401 02:26:02 00:24:37 00:02:12 01:15:38 00:00:00 00:43:33
43 Andreas Reinecker 1975 GER 2451 02:26:25 00:25:32 00:02:47 01:14:43 00:00:00 00:43:22
44 Thilo Jacobsen 1973 GER 2448 02:26:44 00:23:38 00:02:01 01:11:13 00:00:00 00:49:51
45 Alex Woodmason 1973 GBR 2446 02:26:47 00:20:26 00:02:09 01:17:16 00:00:00 00:46:54
46 Wilfried Fayt 1976 FRA 2425 02:27:38 00:22:03 00:02:24 01:16:23 00:00:00 00:46:46
47 Diego Zegna 1974 ITA 2462 02:27:58 00:23:42 00:02:17 01:13:51 00:00:00 00:48:05
48 Erwin Orthaber 1973 AUT 2413 02:28:53 00:24:10 00:02:16 01:16:38 00:00:00 00:45:48
49 Philippe Mahaux 1973 BEL 2424 02:29:41 00:25:40 00:02:42 01:15:06 00:00:00 00:46:12
50 Andrea Caporale 1973 ITA 2455 02:30:33 00:28:04 00:02:35 01:16:40 00:00:00 00:43:13
51 Günther Schiefermaier 1973 AUT 2420 02:31:50 00:26:15 00:02:44 01:18:15 00:00:00 00:44:35
52 Massimo Farnararo 1974 ITA 2458 02:34:30 00:32:32 00:02:36 01:19:17 00:00:00 00:40:04
53 Christoph Fuhrich 1977 AUT 2404 02:38:18 00:22:47 00:02:33 01:22:49 00:00:00 00:50:08
54 Marc Naumann 1976 GER 2450 02:38:41 00:24:15 00:03:23 01:21:05 00:00:00 00:49:56
55 Giuseppe Cataldo 1975 ITA 2457 02:39:44 00:24:29 00:02:15 01:22:07 00:00:00 00:50:52
56 Michael Steindler 1975 AUT 2422 02:39:56 00:28:05 00:02:35 01:20:15 00:00:00 00:49:00
57 Alexander Pachler 1977 AUT 2414 02:40:32 00:26:01 00:02:59 01:22:32 00:00:00 00:48:58
58 Manfred Seybold 1973 GER 2452 02:46:53 00:24:54 00:02:42 01:21:39 00:00:00 00:57:36
59 Riccardo Giubilei 1973 ITA 2460 02:54:01 00:29:22 00:02:44 01:29:42 00:00:00 00:52:11
60 Markus Rehberger 1973 AUT 2418 02:55:35 00:28:20 00:03:04 01:27:52 00:00:00 00:56:17
61 Alexandr Lebedevich 1973 RUS 2464 03:04:45 00:29:39 00:05:46 01:29:18 00:00:00 01:00:00
62 Iurii Novikov 1976 RUS 2465 03:11:58 00:34:27 00:04:47 01:37:39 00:00:00 00:55:03
63 Andrii Volodin 1977 UKR 2469 03:12:37 00:27:21 00:04:03 01:35:57 00:00:00 01:05:15
64 Sasa Vodovar 1973 SRB 2467 03:24:11 00:34:36 00:03:18 01:37:24 00:00:00 01:08:52
DNF Xavier Tupet 1975 FRA 2426 DNF 00:19:12 00:01:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 42 km (3 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.