Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Stuart Robinson 1962 GBR 2137 02:15:17 00:19:50 00:01:50 01:12:48 00:00:00 00:40:48
2 Thomas Huber 1960 AUT 2108 02:18:13 00:20:56 00:02:02 01:11:32 00:00:00 00:43:42
3 Reto Schawalder 1959 SUI 2163 02:21:15 00:19:36 00:02:10 01:12:33 00:00:00 00:46:55
4 Gerhard Bochtler 1961 GER 2143 02:21:24 00:20:54 00:02:04 01:14:26 00:00:00 00:43:58
5 Frank Bachinger 1959 GER 2142 02:21:27 00:21:02 00:02:10 01:14:13 00:00:00 00:44:00
6 Frank Manthey 1959 GER 2146 02:21:41 00:21:09 00:02:05 01:15:26 00:00:00 00:42:59
7 Franz Grafeneder 1960 AUT 2103 02:21:43 00:22:48 00:02:34 01:13:01 00:00:00 00:43:18
8 Terence Johnson 1960 GBR 2133 02:22:25 00:20:26 00:02:01 01:12:24 00:00:00 00:47:33
9 David Bennett 1962 GBR 2125 02:24:47 00:25:00 00:02:01 01:13:15 00:00:00 00:44:30
10 Stig Andre Knudsen 1962 NOR 2160 02:26:42 00:23:08 00:02:15 01:13:49 00:00:00 00:47:28
11 Joachim Rathbauer 1959 AUT 2112 02:27:42 00:23:01 00:02:20 01:15:15 00:00:00 00:47:04
12 Johann Grüßer 1960 AUT 2105 02:27:46 00:25:51 00:02:38 01:16:15 00:00:00 00:43:01
13 Hermann Grall 1962 AUT 2104 02:28:03 00:27:38 00:02:57 01:13:15 00:00:00 00:44:12
14 John Tredgett 1962 GBR 2139 02:28:57 00:23:19 00:02:41 01:17:04 00:00:00 00:45:52
15 Felix Bydkiewski 1959 GER 2144 02:30:15 00:23:14 00:02:21 01:16:13 00:00:00 00:48:25
16 Malcolm Hughes 1961 GBR 2131 02:30:18 00:21:30 00:02:16 01:18:32 00:00:00 00:47:59
17 Charles Barclay 1962 GBR 2124 02:30:30 00:25:59 00:02:33 01:13:37 00:00:00 00:48:20
18 Gilbert Hödl 1961 AUT 2106 02:30:58 00:23:16 00:02:40 01:16:05 00:00:00 00:48:55
19 Luca Libanora 1962 ITA 2156 02:31:10 00:25:19 00:02:17 01:15:34 00:00:00 00:47:58
20 Richard Elliott 1959 GBR 2127 02:32:35 00:26:02 00:02:19 01:15:54 00:00:00 00:48:18
21 Peter Wallis 1959 GBR 2140 02:32:39 00:21:05 00:02:07 01:18:14 00:00:00 00:51:12
22 Ian Gilham 1960 GBR 2128 02:32:48 00:23:36 00:02:17 01:20:26 00:00:00 00:46:27
23 Phil Saussus 1961 BEL 2121 02:33:18 00:25:13 00:02:37 01:17:02 00:00:00 00:48:24
24 Bruno Struyf 1962 BEL 2122 02:34:05 00:24:51 00:02:17 01:17:44 00:00:00 00:49:12
25 Andreas Seliger 1962 GER 2148 02:34:20 00:24:15 00:03:15 01:17:53 00:00:00 00:48:56
26 Harry Dowdell 1958 GBR 2126 02:34:34 00:24:56 00:02:22 01:19:36 00:00:00 00:47:38
27 Wolfgang Ruttscheidt 1962 GER 2147 02:34:57 00:23:18 00:02:20 01:17:40 00:00:00 00:51:38
28 Karl Koller 1958 AUT 2109 02:35:52 00:23:14 00:02:41 01:19:25 00:00:00 00:50:31
29 Owen Barron 1962 IRL 2151 02:36:11 00:28:27 00:02:13 01:21:41 00:00:00 00:43:48
30 Hervé Leimer 1960 SUI 2162 02:36:34 00:23:30 00:02:27 01:18:46 00:00:00 00:51:50
31 Bernd-Rüdiger Worm 1959 GER 2149 02:36:49 00:24:37 00:03:20 01:19:04 00:00:00 00:49:46
32 Bertram Waldner 1962 AUT 2119 02:36:55 00:25:58 00:03:00 01:17:52 00:00:00 00:50:04
33 Johannes Schenk 1958 AUT 2116 02:36:58 00:24:28 00:02:38 01:19:46 00:00:00 00:50:04
34 Christian Rebel 1962 AUT 2114 02:37:00 00:25:06 00:02:54 01:19:51 00:00:00 00:49:07
35 Gilles Gallot 1960 FRA 2123 02:38:32 00:26:38 00:02:58 01:19:41 00:00:00 00:49:14
36 Georg Rausch 1960 AUT 2113 02:38:57 00:25:39 00:02:34 01:20:41 00:00:00 00:50:01
37 Mark Tabor 1961 GBR 2138 02:39:00 00:23:14 00:02:43 01:19:28 00:00:00 00:53:33
38 Hermann Trojer 1962 AUT 2118 02:39:01 00:22:49 00:03:02 01:17:39 00:00:00 00:55:29
39 Stuart Nash 1961 GBR 2134 02:39:34 00:25:04 00:02:43 01:18:32 00:00:00 00:53:13
40 Bernd Kapp 1960 GER 2145 02:40:03 00:25:32 00:02:26 01:23:41 00:00:00 00:48:22
41 Dermot Connolly 1959 IRL 2153 02:41:23 00:30:12 00:02:10 01:21:18 00:00:00 00:47:42
42 Simon Young 1962 GBR 2141 02:41:31 00:25:44 00:02:28 01:24:05 00:00:00 00:49:13
43 Wolfgang Rezek 1958 AUT 2115 02:41:54 00:25:57 00:03:11 01:21:14 00:00:00 00:51:30
44 Neil Jefferson 1961 GBR 2132 02:42:30 00:25:41 00:02:30 01:24:00 00:00:00 00:50:16
45 Kevin Gover 1960 GBR 2129 02:43:21 00:28:31 00:02:23 01:17:14 00:00:00 00:55:12
46 Philip E.c. Schadler 1961 LIE 2158 02:43:26 00:24:48 00:02:47 01:21:59 00:00:00 00:53:50
47 Mario Rabitsch 1961 AUT 2111 02:44:28 00:25:10 00:02:28 01:23:45 00:00:00 00:53:03
48 Rudolf Exner 1961 AUT 2102 02:44:56 00:24:58 00:02:25 01:22:38 00:00:00 00:54:54
49 Gabriele Vercelloni 1961 ITA 2157 02:46:20 00:28:13 00:04:44 01:23:48 00:00:00 00:49:34
50 Günter Engelhart 1962 AUT 2101 02:48:59 00:28:39 00:03:11 01:22:30 00:00:00 00:54:38
51 Thomas Linton 1959 IRL 2154 02:50:29 00:25:33 00:02:30 01:30:51 00:00:00 00:51:34
52 David Cochrane 1960 IRL 2152 02:51:31 00:28:11 00:02:47 01:23:12 00:00:00 00:57:20
53 Thomas Starzer 1962 AUT 2117 02:51:37 00:27:45 00:03:38 01:27:53 00:00:00 00:52:19
54 Josef König 1959 AUT 2110 03:01:06 00:26:23 00:03:46 01:27:52 00:00:00 01:03:04
55 Axel Zahn 1958 GER 2150 03:04:06 00:23:55 00:03:21 01:34:24 00:00:00 01:02:24
56 Valerio Demichelis 1961 ITA 2155 03:13:03 00:33:49 00:03:53 01:35:02 00:00:00 01:00:17
DSQ Andrew Pryke 1961 GBR 2135 DSQ 00:23:21 00:02:38 01:10:42 00:00:00 00:50:10
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 42 km (3 laps), Run 10 km (2 laps). Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.