Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Fullagar 2000 FRA 105 01:01:17 00:09:57 00:00:37 00:31:45 00:00:28 00:18:28
2 Erin Wallace 2000 GBR 115 01:01:32 00:09:55 00:00:39 00:31:53 00:00:28 00:18:34
3 Sophie Alden 1998 GBR 119 01:01:41 00:09:53 00:00:42 00:31:45 00:00:30 00:18:49
4 Audrey Ducornet 2000 FRA 117 01:01:58 00:10:20 00:00:34 00:32:18 00:00:28 00:18:17
5 Jasmin Weber 1998 SUI 102 01:02:03 00:09:54 00:00:36 00:31:48 00:00:29 00:19:14
6 Ainsley Thorpe 1998 NZL 103 01:02:05 00:10:17 00:00:35 00:32:21 00:00:29 00:18:22
7 Hannah Knighton 2000 NZL 109 01:02:10 00:09:58 00:00:38 00:31:44 00:00:32 00:19:17
8 Celia Merle 1999 FRA 120 01:02:25 00:09:54 00:00:41 00:31:56 00:00:35 00:19:17
9 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 124 01:02:28 00:10:20 00:00:39 00:32:12 00:00:28 00:18:47
10 Issy Morris 1999 GBR 114 01:02:33 00:09:54 00:00:38 00:32:48 00:00:30 00:18:40
11 Pauline Landron 1999 FRA 121 01:02:39 00:10:17 00:00:37 00:32:18 00:00:28 00:18:57
12 Anja Weber 2001 SUI 127 01:02:43 00:09:53 00:00:38 00:31:48 00:00:30 00:19:53
13 Magdalena Früh 2000 AUT 110 01:02:48 00:10:24 00:00:37 00:32:20 00:00:30 00:18:55
14 Rachele Botti 2000 SUI 125 01:02:57 00:10:18 00:00:39 00:32:24 00:00:29 00:19:05
15 Elisabeth Hood 1998 GBR 147 01:03:01 00:09:52 00:00:43 00:31:45 00:00:29 00:20:10
16 Ari Graham 1999 NZL 142 01:03:27 00:09:52 00:00:38 00:31:50 00:00:34 00:20:32
17 Nora Gmür 2001 SUI 122 01:03:49 00:10:20 00:00:37 00:32:15 00:00:27 00:20:09
18 Léa Ivars 2001 FRA 146 01:03:53 00:10:23 00:00:39 00:32:10 00:00:28 00:20:11
19 Hanne De Vet 1998 BEL 108 01:04:10 00:10:14 00:00:43 00:32:16 00:00:31 00:20:23
20 Iona Miller 1999 GBR 139 01:04:13 00:10:11 00:00:42 00:34:02 00:00:31 00:18:44
21 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 107 01:04:22 00:09:59 00:00:36 00:32:37 00:00:31 00:20:38
22 Carlotta Missaglia 1999 ITA 116 01:04:29 00:10:15 00:00:38 00:32:28 00:00:31 00:20:34
23 Nixie Turner 1998 GBR 151 01:04:39 00:10:23 00:00:43 00:32:07 00:00:31 00:20:53
24 Gabriela Ribeiro 2000 POR 112 01:04:49 00:09:53 00:00:38 00:34:28 00:00:32 00:19:17
25 Lea Coninx 1998 FRA 118 01:04:57 00:10:16 00:00:39 00:34:06 00:00:31 00:19:22
26 Madeleine Henderson 1998 GBR 149 01:05:06 00:10:25 00:00:39 00:33:48 00:00:28 00:19:44
27 Catalina Iñiguez 1998 CHI 111 01:05:10 00:10:52 00:00:41 00:34:38 00:00:32 00:18:25
28 Cathia Schär 2001 SUI 144 01:05:20 00:10:48 00:00:37 00:33:25 00:00:29 00:19:58
29 Mariana Vargem 2001 POR 130 01:06:11 00:11:49 00:00:37 00:33:44 00:00:28 00:19:31
30 Paige Horner 2001 USA 106 01:06:11 00:10:17 00:00:43 00:35:07 00:00:30 00:19:32
31 Sophia Green 2000 GBR 153 01:06:16 00:10:05 00:00:46 00:33:05 00:00:31 00:21:46
32 Alice Fritzsche 1998 SUI 128 01:06:22 00:10:30 00:00:40 00:35:03 00:00:35 00:19:33
33 Olivia Keiser 1999 SUI 148 01:06:39 00:11:49 00:00:39 00:33:42 00:00:29 00:19:58
34 Fiona Steffen 1999 SUI 154 01:06:56 00:11:11 00:00:38 00:34:22 00:00:36 00:20:08
35 Julie Iemmolo 1999 FRA 138 01:06:59 00:10:15 00:00:41 00:34:06 00:00:35 00:21:20
36 Cato Cassiers 2000 BEL 129 01:07:26 00:10:47 00:00:40 00:34:45 00:00:33 00:20:39
37 Rita Fardilha 1999 POR 143 01:07:31 00:10:36 00:00:40 00:34:55 00:00:38 00:20:40
38 Leana Daria Messer 1999 SUI 150 01:07:37 00:10:26 00:00:42 00:34:51 00:00:36 00:21:00
39 Loanne Duvoisin 1998 SUI 133 01:07:46 00:11:50 00:00:40 00:35:39 00:00:31 00:19:04
40 Hannelore Willen 2001 BEL 131 01:07:53 00:11:12 00:00:41 00:36:16 00:00:32 00:19:10
41 Isabel Neese 1998 GER 140 01:08:45 00:10:48 00:00:41 00:34:43 00:00:34 00:21:57
42 Elia Ibarra Cazorla 2000 ESP 145 01:08:59 00:10:21 00:00:42 00:36:23 00:00:35 00:20:56
43 Elisa Cattaneo 1999 SUI 152 01:09:32 00:10:48 00:00:39 00:34:58 00:00:34 00:22:32
44 Lucie Obermannova 1998 CZE 136 01:09:55 00:10:50 00:00:45 00:35:53 00:00:35 00:21:50
45 Lisa Isebaert 2000 BEL 135 01:11:27 00:11:48 00:00:40 00:35:41 00:00:36 00:22:41
46 Romy Spoelder 2001 NED 141 01:11:34 00:11:46 00:00:41 00:35:42 00:00:30 00:22:53
DNS Kate Waugh 1999 GBR 104 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Merve Aybuke Sen 1999 TUR 134 LAP 00:11:58 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Paula Maria Oliver Vives 2000 ESP 137 LAP 00:10:50 00:00:42 00:28:02 00:00:10 00:00:00
DNF Abbie Williams 2000 GBR 132 DNF 00:10:16 00:00:43 00:33:57 00:00:32 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thomas Mantelli/FRA. Race Referee: Stefane Mauris/SUI. Competition Jury: Thomas Mantelli/FRA, Martin Breedijk/NED, Oliver Imfeld/SUI. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps). Water temperature 22.2ºC. Air Temperature 23.5ºC. Wetsuits not allowed.