Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jeremie Martin 1998 CAN 2753 00:58:23 00:11:00 00:00:32 00:29:46 00:00:31 00:16:36
2 Antoine Jolicoeur-Desroches 1993 CAN 2744 00:58:35 00:10:02 00:00:36 00:30:02 00:00:29 00:17:27
3 Nicholas Johnson 1999 USA 2749 00:58:42 00:10:03 00:00:34 00:30:31 00:00:34 00:17:02
4 Andrew Roos 1985 USA 2746 00:58:43 00:10:05 00:00:35 00:30:26 00:00:29 00:17:10
5 Jessey The Elf 1994 CAN 2743 00:58:52 00:10:12 00:00:28 00:30:25 00:00:29 00:17:20
6 Félix Plourde-Couture 1999 CAN 2757 00:59:11 00:10:51 00:00:34 00:29:56 00:00:31 00:17:21
7 Liam Donnelly 1999 CAN 2754 00:59:12 00:11:05 00:00:35 00:30:41 00:00:31 00:16:22
8 Elisha Smith 1996 USA 2770 00:59:41 00:11:07 00:00:33 00:30:42 00:00:34 00:16:47
9 Luke Hanson 1999 CAN 2747 01:00:10 00:11:08 00:00:34 00:30:40 00:00:33 00:17:16
10 Tyson Wieland 1994 USA 2758 01:00:17 00:11:03 00:00:35 00:31:53 00:00:30 00:16:18
11 Eli Pugh 1998 USA 2752 01:00:26 00:10:01 00:00:40 00:30:18 00:00:37 00:18:53
12 Will Cornish 1998 USA 2750 01:00:33 00:10:48 00:00:34 00:31:01 00:00:31 00:17:40
13 Xavier Houle 1997 CAN 2745 01:00:48 00:10:13 00:00:37 00:30:31 00:00:32 00:18:57
14 Neo Gleason 2000 CAN 2766 01:01:04 00:10:30 00:00:40 00:31:12 00:00:33 00:18:11
15 Thomas Bilodeau 2000 CAN 2756 01:01:15 00:10:56 00:00:35 00:29:45 00:00:30 00:19:30
16 Rémi Poirier 1999 CAN 2772 01:01:20 00:10:48 00:00:32 00:31:01 00:00:36 00:18:25
17 Aaron De Jong 1997 CAN 2768 01:01:50 00:10:59 00:00:35 00:32:23 00:00:32 00:17:23
18 Nicholas Lambert 2000 CAN 2761 01:01:55 00:10:59 00:00:35 00:31:58 00:00:33 00:17:52
19 Filip Mainville 2000 CAN 2742 01:02:11 00:10:49 00:00:32 00:30:59 00:00:37 00:19:16
20 Tristen Jones 2001 CAN 2764 01:02:30 00:10:29 00:00:42 00:32:50 00:00:36 00:17:55
21 David Hopton 1992 CAN 2773 01:02:40 00:11:07 00:00:39 00:30:38 00:00:30 00:19:48
22 Edward Ouellet 1998 CAN 2763 01:03:14 00:10:32 00:00:50 00:31:15 00:00:42 00:19:57
23 Justin De Jong 2000 CAN 2751 01:03:48 00:11:06 00:00:32 00:32:22 00:00:32 00:19:18
24 Zach Wilson 2001 USA 2767 01:04:16 00:10:01 00:00:36 00:35:08 00:00:34 00:17:59
25 Sam Seshadri 1999 CAN 2762 01:04:41 00:11:18 00:00:29 00:34:08 00:00:32 00:18:16
26 Kaelen Kolb 2001 CAN 2769 01:04:48 00:11:00 00:00:36 00:34:00 00:00:32 00:18:43
27 Rikigoro Shinozuka 1995 MAS 2771 01:05:17 00:11:03 00:00:33 00:35:08 00:00:32 00:18:03
DNS John Rasmussen 1991 CAN 2755 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jameson Plewes 1999 CAN 2748 DNF 00:11:05 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Zed Roy 2000 CAN 2760 DNF 00:11:11 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Olivier Forest 2000 CAN 2765 DNF 00:11:01 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Joyce Donaldson/USA. Race Referee: Yan Therrien/CAN. Competition Jury: Joyce Donaldson/USA, Paul Huyer/CAN, Les Piera/CAN. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature 23ºC. Air Temperature 30ºC. Wetsuits not allowed.