Results: 2017 Palembang ASTC Triathlon Asian Championships | Elite Women
Jakabaring Sport City, Palembang, Indonesia, Indonesia • 21 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Yuko Takahashi 1991 JPN 1 02:06:31 00:19:55 00:00:29 01:07:11 00:00:22 00:38:32
2 Aoi Kuramoto 1988 JPN 2 02:07:21 00:20:39 00:00:26 01:07:48 00:00:26 00:38:01
3 Sena Takahashi 1993 JPN 4 02:07:50 00:20:42 00:00:29 01:07:44 00:00:26 00:38:26
4 Yurie Matsuda 1987 JPN 3 02:08:21 00:21:07 00:00:28 01:07:18 00:00:21 00:39:06
5 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 21 02:08:36 00:20:19 00:00:27 01:08:06 00:00:24 00:39:17
6 Long Hoi 1984 MAC 5 02:08:46 00:21:09 00:00:27 01:07:17 00:00:23 00:39:28
7 Yiming Liu 1996 CHN 10 02:11:40 00:20:29 00:00:27 01:07:58 00:00:22 00:42:23
8 Niina Kishimoto 1995 JPN 24 02:12:27 00:21:06 00:00:28 01:07:20 00:00:26 00:43:04
9 Ji Yeon Kim 1990 KOR 7 02:12:47 00:20:39 00:00:28 01:07:46 00:00:23 00:43:29
10 Sumire Ohara 1996 JPN 23 02:13:06 00:21:06 00:00:27 01:07:23 00:00:27 00:43:42
11 Ji Eun Jung 1992 KOR 32 02:14:41 00:21:09 00:00:28 01:07:17 00:00:25 00:45:21
12 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 26 02:15:04 00:21:08 00:00:30 01:07:16 00:00:23 00:45:43
13 Chia-Chia Chang 1995 TPE 25 02:16:17 00:22:19 00:00:31 01:09:15 00:00:27 00:43:43
14 Yun-Jung Jang 1988 KOR 18 02:16:45 00:20:42 00:00:31 01:07:43 00:00:25 00:47:23
15 Gyuri Kim 1998 KOR 27 02:17:20 00:22:22 00:00:32 01:09:10 00:00:23 00:44:51
16 Kim Kilgroe 1989 PHI 9 02:19:18 00:22:22 00:00:35 01:09:06 00:00:27 00:46:46
17 Yi-Hui Liu 1992 TPE 11 02:19:35 00:21:47 00:00:31 01:09:45 00:00:31 00:46:59
18 Irene See Win Chong 1989 MAS 12 02:22:06 00:22:18 00:00:31 01:09:17 00:00:26 00:49:32
19 Leanne Szeto Shiu Yan 1991 HKG 14 02:26:39 00:23:17 00:00:30 01:13:38 00:00:29 00:48:43
20 Ji Hyun Kim 1998 KOR 33 02:28:20 00:22:58 00:00:31 01:13:55 00:00:26 00:50:27
21 Alina Khakimova 1997 UZB 28 02:29:37 00:24:26 00:00:29 01:16:54 00:00:26 00:47:21
22 Chen Yin Yang 1992 MAS 17 02:32:43 00:23:00 00:00:35 01:14:16 00:00:30 00:54:21
23 Jeremia Christy Suriadi 1997 SGP 16 02:37:40 00:24:22 00:00:32 01:20:46 00:00:30 00:51:28
24 Cho Ieng Lei 1995 MAC 31 02:46:08 00:27:09 00:00:34 01:22:30 00:00:33 00:55:20
DNS Pareeya Sonsem 1996 THA 30 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Pallavi Retiwala 1996 IND 29 DSQ 00:23:01 00:00:32 01:13:53 00:00:28 00:43:45
DNF Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 22 DNF 00:21:09 00:00:28 01:07:18 00:00:29 00:00:00
DNF Zoe Bowden 1999 MAS 34 DNF 00:23:02 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Minami Kubono 1997 JPN 6 DNF 00:19:56 00:00:30 01:07:10 00:00:21 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cheah Choon Nam/MAS. Race Referee: RebeCa Mok/HKG. Competition Jury: Cheah Choon Nam/MAS, Thanos Nikopoulos/GRE, Vijitr Sittinawin/THA. Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 40.7km (6 laps), 10.3km (4 laps). Water temperature: 28ºC. Air Temperature: 27ºC. Wetsuits not allowed.