Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bernd Uebersezig 1967 GER 3167 02:40:10 00:24:40 00:01:12 01:36:55 00:01:27 00:35:58
2 Grzegorz Zgliczynski 1966 POL 3170 02:43:46 00:22:53 00:01:20 01:43:12 00:01:36 00:34:47
3 Eddi Turi 1967 FRA 3162 02:45:37 00:29:18 00:02:03 01:36:26 00:01:25 00:36:28
4 Andrew Kelsey 1967 USA 3175 02:46:00 00:21:01 00:02:01 01:44:48 00:01:47 00:36:25
5 Greg Stevenson 1966 CAN 3158 02:51:22 00:33:04 00:01:28 01:37:15 00:01:45 00:37:52
6 Chris Neenan 1965 CAN 3156 02:51:44 00:27:44 00:02:21 01:39:48 00:02:12 00:39:42
7 Peter Hepworth 1967 AUS 3179 02:54:31 00:27:23 00:01:24 01:42:01 00:01:58 00:41:47
8 Steve Mackenzie 1966 CAN 3153 02:54:44 00:29:31 00:02:29 01:40:19 00:01:56 00:40:32
9 Jeffrey Hehn 1964 CAN 3152 02:55:33 00:27:35 00:02:13 01:44:36 00:02:00 00:39:10
10 Tony Williams 1965 AUS 3180 03:02:18 00:31:26 00:02:12 01:45:00 00:01:56 00:41:46
11 Clay Welder 1966 CAN 3161 03:04:15 00:32:20 00:02:48 01:43:09 00:02:48 00:43:12
12 Tony Streifler 1967 NZL 3169 03:08:32 00:32:22 00:01:48 01:50:01 00:01:58 00:42:25
13 David Stewart 1964 GBR 3164 03:10:02 00:31:31 00:01:49 01:56:37 00:02:09 00:37:58
14 Christopher Peaslee 1966 USA 3177 03:12:08 00:33:49 00:02:40 01:51:58 00:01:54 00:41:49
15 Thorsten Lemm 1966 GER 3165 03:15:41 00:29:18 00:02:38 01:54:37 00:02:58 00:46:12
16 Kobus Myburgh 1967 RSA 3171 03:19:12 00:33:31 00:02:14 01:56:41 00:02:09 00:44:40
17 John Long 1966 USA 3176 03:24:04 00:39:11 00:02:38 01:52:41 00:02:12 00:47:23
18 Hatsuo Ishii 1967 JPN 3168 03:26:45 00:32:31 00:03:19 01:59:42 00:02:53 00:48:23
19 David Browning 1963 GBR 3163 03:27:03 00:38:29 00:02:40 01:55:13 00:02:02 00:48:41
20 Stuart Wilson 1967 AUS 3181 03:31:07 00:29:44 00:02:38 02:10:14 00:01:57 00:46:36
21 Jukka Valkonen 1966 USA 3178 03:33:37 00:29:01 00:03:15 02:09:09 00:03:44 00:48:30
22 Jean Turgeon 1967 CAN 3159 03:35:18 00:32:14 00:03:06 02:05:56 00:03:29 00:50:35
23 Scott Huntley 1966 USA 3174 03:35:28 00:38:16 00:02:22 02:06:00 00:02:13 00:46:40
24 Brian Mortensen 1965 CAN 3155 03:36:02 00:35:15 00:02:37 02:02:55 00:02:33 00:52:44
25 Hendrik Dreyer 1963 CAN 3151 03:37:00 00:35:01 00:02:33 02:04:24 00:02:53 00:52:12
26 Robert Ballou 1964 USA 3172 03:37:21 00:30:25 00:02:46 02:09:36 00:02:54 00:51:41
27 Kelly Sharman 1963 CAN 3157 05:03:59 00:48:32 00:03:56 02:46:59 00:04:14 01:20:20
DNF Michael Mazza 1966 CAN 3154 DNF 00:33:51 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE.
Race Referee: Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Loreen Barnett/CAN, Kin Van Bruggen/CAN
Distancecs: Swim 1500 m (1 lap); Bike 31.5 km (1 lap); Run 8 km (1 lap)
Water Temperature 22.2ºC. Air Temperature 19.9ºC. No wetsuit swim.