Results: 2017 Penticton ITU Duathlon World Championships | 50-54 Male AG Sprint
Penticton, Canada • 19 Aug, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Wayne Aylesbury 1964 GBR 1258 01:04:13 00:18:33 00:01:25 00:33:52 00:01:08 00:09:16
2 Christian Siedlitzki 1965 AUT 1290 01:04:46 00:18:45 00:01:31 00:34:15 00:01:05 00:09:12
3 Dennis Colburn 1966 CAN 1251 01:04:54 00:18:30 00:01:26 00:34:28 00:01:09 00:09:23
4 Harry McDermott 1965 IRL 1266 01:05:24 00:18:44 00:01:32 00:34:17 00:01:12 00:09:41
5 Joel Kinnunen 1966 USA 1278 01:05:39 00:19:12 00:01:34 00:34:10 00:01:10 00:09:35
6 Mark Hecox 1964 USA 1277 01:05:47 00:19:08 00:01:40 00:34:06 00:01:07 00:09:48
7 David Dixon 1966 USA 1274 01:07:07 00:19:26 00:01:35 00:35:14 00:01:07 00:09:47
8 Jeremy Oury 1964 USA 1279 01:07:11 00:19:48 00:01:36 00:34:52 00:01:04 00:09:52
9 Michael Pratt 1964 AUS 1287 01:07:20 00:19:58 00:01:26 00:34:53 00:01:09 00:09:57
10 Andrew Bowler 1966 GBR 1260 01:09:37 00:20:36 00:01:49 00:35:49 00:01:11 00:10:13
11 Graham Walsh 1964 USA 1282 01:10:07 00:19:49 00:01:39 00:36:16 00:01:26 00:10:59
12 Myles Carson 1967 NZL 1268 01:10:15 00:20:35 00:01:34 00:36:03 00:01:11 00:10:53
13 Sean Campbell 1966 USA 1273 01:10:26 00:20:51 00:01:50 00:36:16 00:01:08 00:10:23
14 Stuart Hindle 1966 CAN 1254 01:10:38 00:19:30 00:01:49 00:36:54 00:01:35 00:10:52
15 Ronnie Anderson 1963 USA 1270 01:10:46 00:20:20 00:02:14 00:36:23 00:01:30 00:10:21
16 Tony Williams 1965 AUS 1289 01:10:53 00:21:15 00:01:53 00:35:45 00:01:22 00:10:39
17 Frank Silva 1965 USA 1281 01:11:12 00:19:47 00:01:39 00:38:34 00:01:18 00:09:56
18 Bill Whitman 1963 USA 1283 01:12:36 00:21:31 00:01:38 00:37:30 00:01:15 00:10:43
19 Rob Feddema 1966 CAN 1252 01:12:53 00:21:26 00:01:40 00:37:41 00:01:29 00:10:39
20 Mike Gerencser 1967 CAN 1253 01:12:59 00:22:32 00:01:47 00:36:20 00:01:24 00:10:58
21 Troy Seaborne 1967 CAN 1256 01:13:10 00:22:07 00:01:52 00:36:46 00:01:29 00:10:57
22 Andy Biggs 1967 GBR 1259 01:13:42 00:22:04 00:01:45 00:37:42 00:01:17 00:10:56
23 Michael Gill 1966 GBR 1261 01:14:16 00:20:55 00:01:59 00:37:52 00:01:23 00:12:10
24 Paul Burns 1965 USA 1272 01:14:25 00:22:33 00:01:35 00:37:40 00:01:20 00:11:19
25 Stephen Macdonald 1965 GBR 1265 01:16:09 00:21:58 00:01:49 00:39:33 00:01:24 00:11:27
26 Peter Hepworth 1967 AUS 1286 01:16:59 00:21:47 00:01:53 00:40:18 00:01:29 00:11:35
27 William Relyea 1964 USA 1280 01:17:16 00:21:56 00:01:34 00:41:15 00:01:16 00:11:17
28 Timothy J Barry 1967 USA 1271 01:17:52 00:22:06 00:02:23 00:40:08 00:02:05 00:11:14
29 James Dunn 1966 USA 1275 01:17:57 00:22:49 00:01:54 00:40:37 00:01:29 00:11:11
30 Peter Leadbeater 1964 GBR 1264 01:19:06 00:23:02 00:02:11 00:40:13 00:01:37 00:12:05
31 Ward Lye 1966 NZL 1269 01:19:17 00:23:34 00:01:59 00:39:47 00:01:28 00:12:31
32 Kent Neilson 1963 CAN 1255 01:19:50 00:23:37 00:02:01 00:40:13 00:01:40 00:12:20
33 Robert Woods 1967 USA 1284 01:19:53 00:22:58 00:01:58 00:40:51 00:01:59 00:12:09
34 Jeff Shmoorkoff 1963 CAN 1257 01:20:44 00:23:59 00:02:11 00:40:59 00:01:47 00:11:50
35 Mark Harney 1963 GBR 1262 01:22:10 00:21:47 00:01:37 00:46:21 00:01:15 00:11:12
36 Matt Hayes 1963 USA 1276 01:24:38 00:23:25 00:02:03 00:44:28 00:01:53 00:12:51
Program notes:

Draft Legal
Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, David Markham/CAN.
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: David Markham/CAN, Loreen Barnett/CAN, Paul Huyer/CAN.
Distances: First Run 5 km (2 laps); Bike 20 km (2 laps); 2nd Run 2.5 km (1 lap)