Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Heather Low 1986 CAN 5567 06:54:03 00:49:50 00:02:44 03:33:47 00:02:24 02:25:21
2 Zuzana Trnovcova 1986 SVK 5580 06:57:33 00:55:43 00:03:40 03:30:20 00:03:14 02:24:38
3 Alice Coombs 1986 NZL 5577 07:05:57 00:55:10 00:02:34 03:35:53 00:01:31 02:30:50
4 Bethan Samuel 1986 GBR 5571 07:10:21 00:52:51 00:02:45 03:41:58 00:02:44 02:30:05
5 Emmy Brown 1985 USA 5581 07:18:40 00:56:28 00:03:20 03:49:10 00:01:54 02:27:51
6 Kim Chretien 1987 CAN 5557 07:19:54 00:44:08 00:02:37 03:36:16 00:02:29 02:54:25
7 Hilary Schmitt 1983 CAN 5569 07:28:14 00:56:21 00:04:56 03:34:51 00:02:56 02:49:11
8 Claire Mancini 1987 USA 5587 07:34:37 00:51:10 00:02:41 03:47:16 00:03:02 02:50:29
9 Kandis Lipsett 1983 CAN 5566 07:37:42 00:59:57 00:03:48 03:37:06 00:02:20 02:54:33
10 Susan O'Brien 1985 NZL 5578 07:40:30 00:49:44 00:03:48 04:07:53 00:02:22 02:36:45
11 Natsuki Kuninaga 1986 JPN 5575 07:42:08 01:02:55 00:06:40 03:47:21 00:02:41 02:42:33
12 Rebecca Hughes 1983 GBR 5570 07:45:12 00:46:34 00:02:55 04:08:27 00:03:31 02:43:46
13 Helen Laatz 1986 RSA 5579 07:54:54 00:55:47 00:03:28 03:58:15 00:02:08 02:55:18
14 Briana Botsford 1987 CAN 5556 07:55:36 00:48:55 00:03:54 04:01:37 00:02:42 02:58:29
15 Sharon Belk 1986 NZL 5576 07:59:03 00:53:08 00:04:16 03:48:52 00:03:10 03:09:39
16 Jennifer Kryzanowski 1987 USA 5586 08:14:26 01:03:01 00:04:02 04:00:54 00:03:16 03:03:14
17 Kasia Danigier 1984 CAN 5558 08:18:57 01:01:32 00:04:27 03:51:26 00:04:03 03:17:31
18 Jessica Lacoursiere 1983 CAN 5563 08:21:52 01:03:23 00:04:58 04:01:38 00:05:24 03:06:31
19 Larissa Leach 1984 CAN 5564 08:31:11 00:55:04 00:04:21 04:22:12 00:03:27 03:06:09
20 Ashley Fry 1986 USA 5583 08:39:40 01:03:05 00:06:07 03:59:11 00:03:21 03:27:58
21 Dayna Kasper 1984 CAN 5562 08:44:43 01:05:25 00:05:01 04:15:14 00:04:42 03:14:24
22 Marissa Hession 1987 USA 5584 08:51:51 01:02:30 00:04:32 04:31:25 00:03:51 03:09:34
23 Philadelphia Holmes 1985 AUS 5588 08:55:10 01:07:01 00:04:56 04:14:41 00:03:10 03:25:24
24 Germana Monteiro De Moraes 1985 BRA 5589 08:58:32 01:05:44 00:05:25 04:16:52 00:04:25 03:26:08
25 Michelle Huang 1987 USA 5585 09:21:28 01:09:22 00:03:44 04:37:21 00:07:15 03:23:48
26 Karen Iwade 1983 JPN 5574 09:25:45 01:09:35 00:11:23 04:25:52 00:11:17 03:27:40
27 Barbara Rober 1987 CAN 5568 09:33:51 00:51:47 00:03:18 03:57:26 00:06:51 04:34:30
28 Jennifer Dyke 1984 CAN 5559 09:53:53 01:06:01 00:06:10 04:29:00 00:03:20 04:09:24
29 Anne Forney 1986 USA 5582 11:29:45 01:16:52 00:06:17 05:08:30 00:05:49 04:52:20
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury, Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 3 km (1 lap); Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km); Run 30 km (3 laps)
Water temperature 21.7ºC, Air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #5578 O’Brian/NZL served a 5 minutes penalty during the bike segment.