Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Martin Caron 1977 CAN 5169 06:01:53 00:48:25 00:02:29 03:05:52 00:01:46 02:03:22
2 Alexandre Boule 1976 CAN 5166 06:05:27 00:44:41 00:02:11 03:11:25 00:01:33 02:05:39
3 Rainer Aumann 1974 GER 5191 06:09:33 00:45:25 00:02:54 03:11:42 00:01:46 02:07:48
4 Hiroyuki Aida 1975 JPN 5192 06:09:33 00:46:35 00:02:31 03:10:54 00:01:47 02:07:47
5 Rob Dallimore 1977 NZL 5198 06:18:40 00:46:28 00:02:07 03:14:37 00:01:55 02:13:35
6 Scott Tremblay 1973 CAN 5187 06:23:54 00:47:56 00:02:29 03:15:06 00:02:03 02:16:22
7 John White 1975 CAN 5189 06:30:10 00:49:22 00:03:26 03:15:13 00:02:11 02:20:00
8 Darin Hunter 1973 CAN 5175 06:36:04 00:46:16 00:02:19 03:25:28 00:01:57 02:20:06
9 Jonathan Davidow 1973 CAN 5170 06:38:09 00:49:24 00:03:08 03:21:56 00:02:23 02:21:21
10 Kevin Pickard 1973 CAN 5181 06:39:30 00:40:35 00:02:31 03:31:23 00:01:51 02:23:12
11 Mark Rohde 1974 AUS 5210 06:43:54 00:51:17 00:04:07 03:16:38 00:02:04 02:29:50
12 Scott Mercer 1977 CAN 5179 06:43:55 00:52:32 00:03:42 03:18:26 00:02:34 02:26:43
13 Ryan Goodman 1976 CAN 5174 06:45:12 01:01:55 00:03:18 03:20:01 00:02:11 02:17:48
14 Michael Waldhuber 1976 CAN 5188 06:45:51 00:56:07 00:03:45 03:15:01 00:03:02 02:27:57
15 Steve Sharp 1975 CAN 5185 06:46:09 00:45:39 00:02:59 03:24:55 00:01:38 02:31:00
16 Samuel Lazar 1975 CAN 5176 06:47:31 00:53:24 00:03:41 03:22:18 00:01:57 02:26:14
17 Nicholas Phillips 1975 CAN 5180 06:48:38 00:49:27 00:02:29 03:23:23 00:02:20 02:31:01
18 Matthew White 1977 GBR 5190 06:52:01 00:47:12 00:02:57 03:24:00 00:01:57 02:35:56
19 Daniel Redelinghuys 1975 CAN 5182 06:53:27 00:58:03 00:03:31 03:25:18 00:02:18 02:24:19
20 Kurt Holt 1975 USA 5203 06:53:39 00:44:36 00:02:45 03:30:17 00:02:39 02:33:23
21 Jeffrey Boden 1975 USA 5202 06:55:18 01:03:20 00:03:15 03:31:15 00:02:12 02:15:17
22 Ryan Torvik 1974 CAN 5186 07:00:07 00:53:17 00:03:50 03:29:52 00:02:12 02:30:58
23 Christopher Willett 1975 NZL 5201 07:00:19 00:49:23 00:02:38 03:20:12 00:02:17 02:45:51
24 Brendon May 1977 NZL 5200 07:00:59 00:51:11 00:03:54 03:32:15 00:03:25 02:30:16
25 Matt Vaughan 1973 USA 5207 07:01:18 00:56:08 00:04:39 03:23:43 00:02:34 02:34:16
26 Paddy Cribb 1977 NZL 5197 07:10:55 00:55:23 00:04:44 03:26:58 00:03:38 02:40:15
27 Takuma Kimura 1974 JPN 5195 07:19:20 00:50:59 00:04:02 03:32:32 00:04:04 02:47:43
28 Shane Mascarin 1974 CAN 5178 07:22:42 00:57:39 00:03:24 03:38:53 00:02:26 02:40:22
29 James Leonard 1977 NZL 5199 07:31:12 00:50:25 00:04:21 03:57:16 00:06:01 02:33:10
30 Duane Foley 1974 CAN 5172 07:40:58 00:56:33 00:02:56 03:28:25 00:03:03 03:10:03
31 Jason Bowen 1974 CAN 5167 07:45:10 00:58:14 00:02:30 03:47:41 00:03:50 02:52:57
32 Russell Inman 1973 USA 5204 07:47:53 01:06:57 00:05:48 03:35:00 00:02:45 02:57:25
33 Kouji Shimao 1976 JPN 5196 07:48:42 01:04:56 00:05:33 03:43:32 00:05:15 02:49:28
34 Hideyuki Asakawa 1973 JPN 5193 07:53:43 00:49:18 00:03:29 04:08:16 00:03:51 02:48:51
35 Will Schroeder 1974 AUS 5211 07:54:35 01:06:19 00:04:02 03:43:09 00:03:42 02:57:24
36 Ken Page 1973 USA 5205 08:08:48 00:54:41 00:04:21 04:15:19 00:02:55 02:51:34
37 Yoshihiko Inoue 1974 JPN 5194 08:12:51 00:57:52 00:08:15 04:01:30 00:05:01 03:00:14
38 Ben Johnston 1974 AUS 5209 08:23:24 00:56:41 00:04:14 03:51:06 00:05:06 03:26:19
39 Rob Destefanis 1976 CAN 5171 08:28:48 00:59:14 00:02:56 03:50:26 00:11:04 03:25:10
40 Alexander Rybolov 1976 CAN 5183 08:48:47 01:02:07 00:04:03 04:14:00 00:03:51 03:24:48
DNF Victor Renteria 1977 USA 5206 DNF 00:56:31 00:07:06 03:37:30 00:03:18 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury, Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 3 km (1 lap); Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km); Run 30 km (3 laps)
Water temperature 21.7ºC, Air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.