Results: 2017 Quarteira ETU Triathlon European Cup | Elite Women
Quarteira, Portugal • 01 Apr, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sophie Coldwell 1995 GBR 15 02:00:07 00:18:31 00:01:09 01:04:02 00:00:30 00:35:55
2 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 16 02:00:46 00:18:46 00:01:19 01:03:42 00:00:32 00:36:27
3 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 1 02:01:24 00:18:32 00:01:07 01:04:09 00:00:31 00:37:05
4 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 5 02:01:48 00:18:36 00:01:08 01:04:01 00:00:32 00:37:32
5 Michelle Flipo 1988 MEX 6 02:01:49 00:18:40 00:01:17 01:03:46 00:00:33 00:37:33
6 Sara Papais 1994 ITA 8 02:02:11 00:18:51 00:01:12 01:03:45 00:00:33 00:37:50
7 Justine Guerard 1994 FRA 11 02:02:22 00:18:49 00:01:11 01:03:46 00:00:32 00:38:04
8 Melanie Santos 1995 POR 3 02:02:31 00:18:29 00:01:07 01:04:10 00:00:30 00:38:15
9 Mathilde Gautier 1995 FRA 17 02:03:31 00:18:47 00:01:12 01:03:46 00:00:33 00:39:13
10 Ilaria Zane 1992 ITA 10 02:03:39 00:18:48 00:01:12 01:03:45 00:00:30 00:39:24
11 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 12 02:04:04 00:18:45 00:01:22 01:03:36 00:00:32 00:39:49
12 Jenny Manners 1990 GBR 21 02:05:14 00:18:47 00:01:16 01:03:44 00:00:34 00:40:53
13 Vanessa Fernandes 1985 POR 40 02:05:31 00:19:41 00:01:28 01:05:58 00:00:34 00:37:50
14 Sandra Dodet 1996 FRA 4 02:05:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
15 Margot Garabedian 1996 FRA 7 02:05:56 00:18:38 00:01:13 01:07:08 00:00:33 00:38:24
16 Kaidi Kivioja 1993 EST 2 02:06:12 00:19:53 00:01:15 01:05:48 00:00:33 00:38:43
17 Emilie Morier 1997 FRA 9 02:06:49 00:19:43 00:01:16 01:06:00 00:00:32 00:39:18
18 Yuliya Golofeeva 1996 RUS 27 02:07:00 00:19:59 00:01:25 01:07:31 00:00:36 00:37:29
19 Andreia Ferrum 1995 POR 23 02:07:19 00:18:46 00:01:10 01:03:53 00:00:32 00:42:58
20 Magdalena Mielnik 1991 POL 25 02:07:24 00:18:57 00:01:15 01:06:42 00:00:30 00:40:00
21 Daryna Moskalenko 1997 AZE 38 02:08:13 00:19:42 00:01:18 01:06:00 00:00:29 00:40:44
22 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 26 02:08:16 00:19:41 00:01:24 01:05:51 00:00:33 00:40:47
23 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 14 02:08:50 00:19:42 00:01:16 01:06:03 00:00:31 00:41:18
24 Xisca Tous 1992 ESP 33 02:09:02 00:18:53 00:01:16 01:06:55 00:00:33 00:41:25
25 Estelle Perriard 1995 SUI 19 02:09:17 00:19:41 00:01:16 01:05:59 00:00:33 00:41:48
26 Zoe Thomas 1993 GBR 18 02:10:01 00:18:51 00:01:18 01:06:46 00:00:31 00:42:35
27 Liliana Alexandre 1990 POR 30 02:10:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
28 Fenella Langridge 1992 GBR 20 02:11:31 00:18:52 00:01:16 01:06:50 00:00:31 00:44:02
29 Katrin Zaitseva 1996 EST 36 02:11:53 00:19:49 00:01:16 01:06:00 00:00:34 00:44:14
30 Kim Kilgroe 1989 PHI 24 02:12:33 00:20:00 00:01:23 01:07:30 00:00:38 00:43:02
31 Helena Carvalho 1995 POR 31 02:12:55 00:18:49 00:01:17 01:06:58 00:00:31 00:45:20
32 Megan Mcdonald 1997 GBR 41 02:13:04 00:19:41 00:01:17 01:06:01 00:00:35 00:45:30
33 Noam Fishman 1997 ISR 34 02:13:07 00:19:59 00:01:13 01:05:46 00:00:37 00:45:32
34 Ana Ramos 1995 POR 35 02:15:50 00:19:42 00:01:18 01:06:02 00:00:33 00:48:15
35 Meritxell Velasco 1996 ESP 29 02:18:42 00:20:09 00:01:18 01:14:13 00:00:33 00:42:29
36 Anna Flaquer 1993 ESP 22 02:21:32 00:19:52 00:01:15 01:14:35 00:00:43 00:45:07
LAP Sara López Marchante 1997 ESP 39 LAP 00:20:08 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tanja Stroschneider 1990 AUT 32 LAP 00:21:33 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yuval Gome 1996 ISR 37 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Angeliki Thomas/GRE. Race Referee: Javier Chavarren/ESP. Competition Jury: Angeliki Thomas/GRE, Eugene Kraus/LUX, Alicia Garcia/ESP. Distances: Swim 1500 M (2 Laps), Bike 40 Km (6 Laps) Run 10 Km (4 Laps). Water temperature 17 °C. Wetsuit Swim.