Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Marie Elias 1981 ISR 35 01:04:56 00:13:00 00:00:20 00:33:54 00:00:20 00:17:22
2 Ipek Oztosun 1994 TUR 32 01:05:14 00:12:58 00:00:20 00:33:55 00:00:20 00:17:41
3 Vida Medic 1992 SRB 33 01:05:26 00:13:06 00:00:16 00:33:50 00:00:24 00:17:50
4 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 31 01:05:36 00:12:10 00:00:17 00:34:02 00:00:19 00:18:48
5 Ece Bakici 1992 TUR 37 01:05:44 00:12:56 00:00:18 00:33:59 00:00:19 00:18:12
6 Sonja Skevin 1995 CRO 39 01:05:46 00:12:16 00:00:16 00:33:49 00:00:20 00:19:05
7 Yuval Gome 1996 ISR 41 01:06:19 00:13:00 00:00:16 00:33:55 00:00:17 00:18:51
8 Nina Mandl 1990 SLO 34 01:06:55 00:12:19 00:00:16 00:34:41 00:00:20 00:19:19
9 Tea Milos 1994 CRO 36 01:07:23 00:12:18 00:00:16 00:33:56 00:00:24 00:20:29
10 Zara Baković 2001 CRO 53 01:09:38 00:12:15 00:00:15 00:36:47 00:00:19 00:20:02
11 İlayda Kara 1998 TUR 66 01:10:15 00:12:57 00:00:20 00:36:55 00:00:20 00:19:43
12 Elif Polat 2000 TUR 64 01:10:29 00:13:38 00:00:19 00:37:29 00:00:19 00:18:44
13 Lucija Petrovic 1999 CRO 65 01:11:00 00:13:37 00:00:18 00:37:30 00:00:17 00:19:18
14 Karla Seselja 1999 CRO 62 01:11:10 00:13:37 00:00:21 00:37:29 00:00:22 00:19:21
15 Ivana Granosa 2000 CRO 58 01:13:17 00:12:17 00:00:21 00:38:09 00:00:24 00:22:06
16 Birsu Ulkat TUR 61 01:13:27 00:13:04 00:00:15 00:38:10 00:00:20 00:21:38
17 Buse Aygün 1997 TUR 40 01:13:49 00:13:03 00:00:21 00:38:06 00:00:22 00:21:57
18 Ezgi Sevcan Ustabaş 2000 TUR 59 01:14:17 00:12:21 00:00:18 00:38:09 00:00:24 00:23:05
19 Lea Šešelja 2001 CRO 56 01:14:40 00:13:42 00:00:18 00:38:59 00:00:16 00:21:25
20 Gözde Nur Güvenbaş 2000 TUR 52 01:15:44 00:15:17 00:00:23 00:39:29 00:00:23 00:20:12
21 Ilayda Cagin Cinar TUR 57 01:16:25 00:12:58 00:00:19 00:38:17 00:00:27 00:24:24
22 Anja Davidovic 2001 SRB 55 01:20:23 00:15:15 00:00:22 00:42:21 00:00:14 00:22:11
23 Yolena Gesheva BUL 54 01:20:36 00:15:46 00:00:22 00:42:37 00:00:14 00:21:37
24 Andjelka Boazic 2001 SRB 51 01:29:05 00:15:39 00:00:26 00:48:59 00:00:14 00:23:47
25 Tanya Karaivanova BUL 60 01:32:49 00:15:38 00:00:35 00:48:25 00:00:42 00:27:29
DNF Hrista Stoyneva 1995 BUL 38 DNF 00:13:02 00:00:16 00:33:20 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Peter Klosz/ROU. Race Referee: Adina Dusa/ROU. Competition Jury: Peter Klosz/ROU, Emil Stoinev/BUL, Zeljko Bijuk/CRO. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps). Water temperature 26ºC. Air Temperature 28ºC. Non Wetsuit swim. Athletes #35 Elias/ISR and #39 Skevin/CRO served a 10 seconds penalty during the run segment.