Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 1 01:50:30 00:18:42 00:00:34 00:57:39 00:00:20 00:33:18
2 Michel Gonzalez Castro 1985 CUB 10 01:51:41 00:18:37 00:00:34 00:57:42 00:00:20 00:34:30
3 Ramón Armando Matute 1994 ECU 3 01:52:21 00:18:38 00:00:35 00:57:40 00:00:20 00:35:09
4 Manoel Messias 1996 BRA 5 01:54:12 00:19:08 00:00:36 01:00:46 00:00:22 00:33:23
5 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 2 01:54:28 00:19:06 00:00:34 01:00:50 00:00:19 00:33:41
6 Vicente Trewhela 1995 CHI 14 01:54:36 00:18:39 00:00:34 00:57:41 00:00:22 00:37:21
7 Iuri Vinuto 1992 BRA 12 01:55:10 00:19:01 00:00:48 01:00:39 00:00:23 00:34:21
8 Renze Postma 1996 ARU 23 01:55:44 00:18:37 00:00:36 00:57:42 00:00:23 00:38:27
9 Flávio Queiroga 1990 BRA 15 01:56:10 00:19:09 00:00:33 01:00:48 00:00:25 00:35:18
10 Gaspar Riveros 1990 CHI 17 01:56:21 00:19:01 00:00:39 01:00:50 00:00:21 00:35:33
11 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 26 01:56:41 00:18:59 00:00:44 01:00:46 00:00:23 00:35:51
12 Juan Sebastian Rubio 1992 COL 4 01:57:18 00:19:09 00:00:34 01:00:46 00:00:23 00:36:29
13 Peter Vega 1996 PAN 16 01:57:38 00:18:59 00:00:43 01:00:45 00:00:22 00:36:50
14 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 6 01:58:28 00:19:08 00:00:36 01:00:43 00:00:20 00:37:43
15 Romulo Savio Menezes 1995 BRA 28 02:01:34 00:20:09 00:00:53 01:04:15 00:00:24 00:35:54
16 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 19 02:01:47 00:19:52 00:00:41 01:02:53 00:00:23 00:37:59
17 Francisco Flores Flores 1997 ECU 8 02:02:34 00:18:35 00:00:50 01:05:52 00:00:33 00:36:45
18 Gabriel Bravo 1997 ECU 25 02:02:37 00:19:55 00:00:37 01:02:58 00:00:26 00:38:44
19 Eddy Alexander Miranda Aguilar 1990 ECU 29 02:02:58 00:21:12 00:00:35 01:03:30 00:00:22 00:37:21
20 Takaya Sukizaki 1994 JPN 9 02:03:37 00:19:52 00:00:38 01:02:59 00:00:23 00:39:47
21 Franklin Lojano 1994 ECU 22 02:03:56 00:20:08 00:00:47 01:04:21 00:00:24 00:38:17
22 Paulo Segundo Mantilla Bueno 1991 ECU 27 02:04:19 00:20:53 00:00:39 01:03:47 00:00:26 00:38:36
23 Yuki Abe 1993 JPN 21 02:04:55 00:19:17 00:00:35 01:03:36 00:00:24 00:41:04
24 Juan Diego Cuesta Santana 1996 ECU 24 02:06:32 00:20:52 00:00:41 01:03:47 00:00:23 00:40:52
DNS Oscar Erazo 1987 ECU 32 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alex Yambay 1997 ECU 31 LAP 00:22:11 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Ramon Bustos 1994 CHI 33 DSQ 00:19:16 00:00:38 01:03:33 00:00:27 00:41:01
DNF Martin Bedirian 1989 ARG 7 DNF 00:18:40 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Freddy Andres Rosado Solis 1989 ECU 30 DNF 00:19:16 00:00:35 01:05:30 00:00:28 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jose Fernando Espinoza Toro/COL. Race Referee: Carlos Weister/ECU. Competition Jury: Jose Fernando Espinoza Toro/COL, Julio Ramirez/ECU, Pedro Vera/ECU. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40 km (6 laps), Run 10 km (4 laps). Water temperature: 24ºC. Air Temperature 23ºC. Wetsuits not allowed. Athletes #4 Rubio/COL and #21 Abe/JPN served a 15 seconds penalty during the run segment. Athlete #33 Bustos/CHI was disqualified because he did not stop at the penalty box.