Results: 2017 Salinas ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Salinas, Ecuador • 29 Oct, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Elizabeth Bravo 1987 ECU 7 00:57:48 00:09:58 00:00:34 00:30:13 00:00:48 00:16:17
2 Tamara Gorman 1996 USA 8 00:58:07 00:09:33 00:00:34 00:30:38 00:00:44 00:16:39
3 Luisa Baptista 1994 BRA 15 00:58:19 00:09:37 00:00:34 00:30:36 00:00:47 00:16:48
4 Cecilia Perez 1991 MEX 3 00:58:32 00:09:55 00:00:37 00:30:15 00:00:45 00:17:02
5 Dominika Jamnicky 1992 CAN 1 00:58:33 00:09:56 00:00:33 00:30:17 00:00:44 00:17:05
6 Vanesa De La Torre 1995 MEX 2 00:58:40 00:09:56 00:00:35 00:30:15 00:00:44 00:17:12
7 Minami Kubono 1997 JPN 17 00:58:46 00:09:34 00:00:32 00:30:38 00:00:42 00:17:23
8 Diana Castillo 1993 COL 20 00:58:59 00:09:34 00:00:33 00:30:39 00:00:48 00:17:26
9 Michelle Flipo 1988 MEX 9 00:59:09 00:09:57 00:00:34 00:30:13 00:00:46 00:17:40
10 Paola Diaz 1992 MEX 26 00:59:19 00:10:00 00:00:35 00:30:12 00:00:45 00:17:49
11 Beatriz Neres 1986 BRA 16 00:59:28 00:10:22 00:00:34 00:31:37 00:00:44 00:16:12
12 Alia Cardinale Villalobos 1985 CRC 27 00:59:28 00:09:59 00:00:36 00:30:11 00:00:47 00:17:56
13 Carolina Rodriguez Robles 1998 MEX 30 00:59:33 00:09:57 00:00:34 00:30:14 00:00:45 00:18:05
14 Julia Hauser 1994 AUT 11 00:59:41 00:10:15 00:00:34 00:31:45 00:00:42 00:16:27
15 Emy Legault 1996 CAN 5 00:59:46 00:09:58 00:00:36 00:30:10 00:00:45 00:18:19
16 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 4 01:00:14 00:10:17 00:00:35 00:31:42 00:00:45 00:16:58
17 Camila Alonso Aradas 1994 ESP 10 01:00:14 00:10:16 00:00:34 00:31:43 00:00:42 00:17:02
18 Petra Kurikova 1991 CZE 18 01:00:24 00:10:13 00:00:35 00:31:47 00:00:41 00:17:09
19 Vittoria Lopes 1996 BRA 12 01:00:34 00:09:30 00:00:35 00:32:29 00:00:45 00:17:19
20 Brittany Warly 1993 USA 14 01:00:37 00:10:17 00:00:36 00:31:41 00:00:46 00:17:19
21 Diana Vizcarra Montes 1990 ECU 24 01:00:41 00:10:17 00:00:37 00:31:41 00:00:43 00:17:25
22 Genesis Carolina Ruiz Volcan 1993 VEN 25 01:00:49 00:10:14 00:00:36 00:31:42 00:00:46 00:17:32
23 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 46 01:00:51 00:10:17 00:00:36 00:31:43 00:00:44 00:17:33
24 Romina Palacio Balena 1984 ARG 19 01:01:04 00:10:17 00:00:34 00:31:43 00:00:47 00:17:45
25 Karol Gutierrez 1999 ECU 42 01:01:16 00:10:14 00:00:37 00:31:45 00:00:42 00:18:00
26 Macarena Salazar 1995 CHI 22 01:01:27 00:09:57 00:00:36 00:30:14 00:00:47 00:19:54
27 Paula Jara 1997 ECU 32 01:01:51 00:10:19 00:00:37 00:31:39 00:00:44 00:18:34
28 Sandra Hernandez 1982 COL 23 01:02:00 00:09:59 00:00:40 00:31:56 00:00:48 00:18:39
29 Barbara Daniela Schoenfeld 1991 GUA 29 01:02:10 00:10:20 00:00:35 00:33:09 00:00:47 00:17:21
30 Valentina Carvallo 1985 CHI 35 01:02:11 00:10:48 00:00:37 00:32:38 00:00:51 00:17:19
31 Adriana Isaura Carreño 1996 MEX 21 01:02:11 00:10:18 00:00:36 00:33:09 00:00:45 00:17:24
32 Veronica Diaz Vargas 1991 ECU 34 01:03:34 00:10:28 00:00:36 00:33:01 00:00:46 00:18:46
33 Clara Carvalho 1997 BRA 45 01:03:53 00:10:53 00:00:38 00:33:06 00:00:57 00:18:19
34 Gabriela Rodriguez 1994 GUA 28 01:04:37 00:10:25 00:00:37 00:33:01 00:00:48 00:19:49
35 Andrea Teran 1997 ECU 47 01:04:48 00:10:47 00:00:38 00:33:46 00:00:45 00:18:54
36 Beatriz Arcentales Ramírez 1997 COL 40 01:04:50 00:10:49 00:00:39 00:33:12 00:00:52 00:19:20
37 Isabel Berrezueta 1999 ECU 41 01:07:16 00:10:29 00:00:33 00:34:10 00:00:45 00:21:21
38 Selena Vergara 1994 GUA 43 01:07:16 00:10:33 00:00:38 00:32:53 00:00:59 00:22:15
39 Beatriz Dumet 1997 BRA 39 01:09:09 00:10:49 00:00:37 00:36:37 00:00:49 00:20:19
40 Gabriela Vizcarra Agreda 1988 BOL 38 01:10:35 00:10:48 00:00:41 00:36:37 00:00:36 00:21:55
41 Paola Andrea Oroza 1981 BOL 44 01:10:52 00:13:43 00:00:46 00:34:37 00:00:39 00:21:09
DNS Barbara Marleny Schoenfeld 1991 GUA 31 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Fiorella D'Croz 1979 COL 37 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nancy Lojano Tepan 2001 ECU 36 DNF 00:10:11 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Leslie Poujol/HON. Race Referee: Fernando Suarez/CHI. Competition Jury: Leslie Poujol/HON, Julio Ramirez/ECU, Liber Garcia/URU. Distances: Swim: 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run: 5 km (2 laps). Water temperature 21.0ºC. Air Temperature 22.0ºC. Wetsuits not allowed.