Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Felix Köhler 1984 GER 3 02:58:28 00:35:40 00:01:08 01:41:53 00:01:32 00:38:13
2 Søren Bystrup 1984 DEN 4 02:59:04 00:36:42 00:01:02 01:39:34 00:01:27 00:40:17
3 Benjamin Choquert 1986 FRA 21 02:59:51 00:34:44 00:01:01 01:47:31 00:01:18 00:35:15
4 Seppe Odeyn 1987 BEL 1 03:01:19 00:36:38 00:01:03 01:42:15 00:01:23 00:39:58
5 Fabian Zehnder 1987 SUI 17 03:02:23 00:36:21 00:01:05 01:42:26 00:01:21 00:41:09
6 Anthony Le Duey 1973 FRA 2 03:03:05 00:36:42 00:01:02 01:42:13 00:01:23 00:41:44
7 Thibault Le Cras 1986 FRA 14 03:04:03 00:36:32 00:01:04 01:43:35 00:01:37 00:41:13
8 Glen Laurens 1984 BEL 16 03:04:15 00:36:37 00:01:02 01:45:21 00:01:28 00:39:46
9 Massimo Cigana 1974 ITA 18 03:07:23 00:40:07 00:01:12 01:43:35 00:01:31 00:40:57
10 Marc Widmer 1980 SUI 11 03:08:38 00:38:20 00:01:08 01:44:38 00:01:39 00:42:51
11 Fernando Barroso Gonzalez 1981 ESP 20 03:08:39 00:37:31 00:01:11 01:47:12 00:01:29 00:41:15
12 Krzysztof Hadas 1996 POL 30 03:09:32 00:36:21 00:01:13 01:47:33 00:01:43 00:42:40
13 Kasper Laumann Hartlev 1991 DEN 6 03:11:15 00:37:20 00:01:12 01:52:24 00:01:29 00:38:47
14 Julian Lings 1985 GBR 9 03:11:27 00:36:38 00:01:08 01:49:02 00:01:34 00:43:03
15 Ben Price 1981 GBR 25 03:11:36 00:36:40 00:01:10 01:49:55 00:01:26 00:42:23
16 Jerome Ewen 1986 LUX 22 03:12:45 00:38:19 00:01:07 01:47:06 00:01:26 00:44:46
17 Moussa Karich 1990 BRN 31 03:13:23 00:34:44 00:01:00 01:52:51 00:01:35 00:43:12
18 Andreas Kälin 1991 SUI 23 03:13:34 00:38:20 00:01:10 01:49:33 00:01:32 00:42:57
19 Tibor Gijssen 1986 NED 12 03:15:56 00:39:40 00:01:14 01:47:33 00:01:31 00:45:56
20 Peter Ellis 1983 GBR 5 03:16:01 00:39:26 00:01:20 01:45:58 00:01:35 00:47:41
21 Grigoris Skoularikis 1981 GRE 27 03:20:48 00:39:28 00:01:17 01:52:45 00:01:49 00:45:27
22 Andreas Theobald 1993 GER 28 03:22:40 00:37:48 00:01:05 01:54:37 00:01:26 00:47:41
23 Adam Kuśka 1992 POL 32 03:43:22 00:43:50 00:01:03 02:01:58 00:01:21 00:55:08
24 Ruben Rodriguez Herrero 1976 ESP 26 04:11:27 00:44:39 00:01:28 02:03:28 00:02:57 01:18:53
DSQ Pablo Martin Lopez 1987 ESP 7 DSQ 00:35:41 00:01:10 01:43:09 00:01:21 00:39:21
DSQ Rolf Wermelinger 1979 SUI 10 DSQ 00:36:34 00:01:09 01:42:12 00:01:31 00:40:58
Program notes:

Technical Delegate: Dave Rigby/GBR. Race Referee: Thomas Klingler/SUI.
Competition Jury: Dave Rigby/GBR, Eugene Kraus/LUX, Hans Rauber/GER, John Raadschelders/NED, Bernd Knapp/GER.
Distances: Run 1 10km (2laps); Bike 60km (3 laps); Run 2 10km (2 laps)
Air Temperature 18ºC.
Athlete #7 Martin Lopez/ESP was disqualified because he left the run course and did not reenter at the same point. Athlete #10 Wermelinger/SUI was disqualified because he dis not stop in the penalty box.