Results: 2017 Subic Bay NTT ASTC Triathlon Asian Cup | Elite Men
Subic Bay, Philippines • 30 Apr, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ryousuke Maeda 1995 JPN 2 01:53:59 00:19:04 00:00:00 01:00:16 00:00:00 00:34:39
2 Ji Hwan Kim 1990 KOR 1 01:54:44 00:19:05 00:00:00 01:00:13 00:00:00 00:35:26
3 Kotaro Watanabe 1994 JPN 4 01:55:59 00:19:09 00:00:00 01:00:10 00:00:00 00:36:40
4 Seung Hun Seo 1993 KOR 10 01:56:39 00:19:05 00:00:00 01:00:16 00:00:00 00:37:19
5 Genta Uchida 1997 JPN 15 01:56:45 00:20:04 00:00:00 01:03:29 00:00:00 00:33:12
6 Yu Hang Kok 1996 HKG 6 01:57:15 00:20:07 00:00:00 01:03:19 00:00:00 00:33:49
7 Hui Wai Wong 1995 HKG 3 01:58:14 00:19:40 00:00:00 01:03:48 00:00:00 00:34:46
8 Kurt Mcdonald 1999 AUS 22 01:58:23 00:20:11 00:00:00 01:03:14 00:00:00 00:34:57
9 Yuki Umeda 1985 JPN 7 01:58:30 00:20:09 00:00:00 01:03:24 00:00:00 00:34:57
10 Ji Hong Lee 1992 KOR 8 01:58:47 00:20:07 00:00:00 01:03:25 00:00:00 00:35:15
11 Ren Sato 1995 JPN 19 01:58:52 00:20:05 00:00:00 01:03:22 00:00:00 00:35:25
12 Seung Jun Lee 1995 KOR 17 01:59:27 00:20:07 00:00:00 01:03:21 00:00:00 00:36:00
13 Michael Lam 1997 HKG 20 01:59:44 00:20:10 00:00:00 01:03:20 00:00:00 00:36:14
14 John Chicano 1991 PHI 21 01:59:55 00:22:06 00:00:00 01:02:20 00:00:00 00:35:29
15 Mark Hosana 1991 PHI 36 02:00:31 00:21:44 00:00:00 01:02:45 00:00:00 00:36:02
16 Semen Pivovarov 1997 KAZ 23 02:00:33 00:20:10 00:00:00 01:03:28 00:00:00 00:36:54
17 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 14 02:00:52 00:20:06 00:00:00 01:03:17 00:00:00 00:37:28
18 Cheng Tai Wu 1993 TPE 30 02:01:51 00:20:48 00:00:00 01:03:39 00:00:00 00:37:24
19 Christopher Owens 1990 AUS 39 02:02:10 00:21:45 00:00:00 01:02:36 00:00:00 00:37:49
20 Mohamad Masoo 1993 SYR 34 02:02:16 00:20:08 00:00:00 01:04:16 00:00:00 00:37:52
21 Nikko Huelgas 1991 PHI 9 02:02:22 00:21:42 00:00:00 01:02:44 00:00:00 00:37:57
22 Rogerio Jose Carreira Chiu 1979 MAC 24 02:02:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
23 Edward Macalalad 1996 PHI 52 02:02:58 00:22:02 00:00:00 01:02:31 00:00:00 00:38:25
24 Alexandr Avtushko 1989 KAZ 53 02:03:40 00:20:38 00:00:00 01:04:00 00:00:00 00:39:02
25 Muhammad Ahlul Firman 1997 INA 43 02:03:58 00:21:43 00:00:00 01:03:06 00:00:00 00:39:09
26 Zhi Zhong Zacharias Low 1997 SGP 37 02:04:03 00:21:00 00:00:00 01:03:26 00:00:00 00:39:38
27 Yerbolat Zhaksybayev 1995 KAZ 51 02:04:21 00:21:57 00:00:00 01:02:41 00:00:00 00:39:43
28 Chuan Rong Loo 1983 SGP 35 02:04:22 00:21:50 00:00:00 01:02:51 00:00:00 00:39:41
29 Koki Yamamoto 1996 JPN 12 02:04:25 00:19:08 00:00:00 01:09:49 00:00:00 00:35:28
30 Sheng Ren, Clement Chow 1988 SGP 45 02:04:36 00:21:54 00:00:00 01:02:50 00:00:00 00:39:52
31 Chih-Feng Lin 1997 TPE 50 02:06:10 00:21:30 00:00:00 01:02:49 00:00:00 00:41:50
32 Ryan Qai Shen Tan 1999 MAS 26 02:06:33 00:21:43 00:00:00 01:02:45 00:00:00 00:42:05
33 Taishi Furuyama 1995 JPN 16 02:07:53 00:19:11 00:00:00 01:04:21 00:00:00 00:44:21
34 Jonard Saim 1988 PHI 42 02:08:13 00:21:59 00:00:00 01:07:13 00:00:00 00:39:01
35 Reza Novaris 1992 INA 44 02:08:44 00:20:48 00:00:00 01:03:48 00:00:00 00:44:07
36 Chun Yin Tse 1997 HKG 31 02:09:12 00:20:23 00:00:00 01:04:05 00:00:00 00:44:44
37 Cheng Yu Liu 1996 TPE 47 02:09:48 00:21:41 00:00:00 01:02:53 00:00:00 00:45:15
38 Jauhari Johan 1983 INA 29 02:10:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
39 Sabyr Kossak 1994 KAZ 41 02:10:56 00:22:44 00:00:00 01:08:32 00:00:00 00:39:41
40 Aldrian Yu Yong Yeo 1983 MAS 27 02:11:18 00:21:51 00:00:00 01:07:25 00:00:00 00:42:02
41 Paul Jumamil 1992 PHI 46 02:11:32 00:22:42 00:00:00 01:08:29 00:00:00 00:40:21
42 Chi Wai Kuok 1985 MAC 25 02:13:41 00:24:20 00:00:00 01:10:12 00:00:00 00:39:09
43 Barry Chun Sing Lee 1991 MAS 28 02:15:36 00:23:24 00:00:00 01:07:54 00:00:00 00:44:18
44 Chak Long Un 1996 MAC 48 02:19:18 00:26:52 00:00:00 01:11:38 00:00:00 00:40:47
45 Muhammad Taufik Bin Munir 1987 INA 49 02:35:18 00:29:09 00:00:00 01:16:46 00:00:00 00:00:00
DNS Ahmad Mardenli 1997 SYR 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Emmanuel Comendador 1988 PHI 38 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 5 DNF 00:19:06 00:00:00 01:04:22 00:00:00 00:00:00
DNF Nik Kojc 1996 SLO 18 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Tan 1997 HKG 11 DNF 00:19:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chong Yoong Thiang 1996 MAS 32 DNF 00:22:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Koji Koganezawa/JPN. Race Referee: Daniel Sng/SGP. Competition Jury: Koji Koganezawa/JPN, Justin Park/KOR, Tom Carrasco/PHI. Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike: 40 km (2.5 laps), Run 10 km (3laps).Water temperature 28ºC. Wetsuits not allowed. Athlete #44 Novaris/INA served a 15 seconds penalty during the run segment.