Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gianpietro De Faveri 1969 ITA 140 01:54:03 00:13:40 00:00:38 1:09:06 00:00:45 00:29:57
2 Eric Mathieu 1971 FRA 135 02:03:04 00:17:41 00:01:03 1:13:42 00:00:51 00:29:49
3 Andriyan Khristoforov 1970 RUS 131 02:05:17 00:17:46 00:00:47 1:14:56 00:00:43 00:31:05
4 Tomas Klimek 1968 CZE 133 02:09:17 00:16:21 00:01:08 1:17:59 00:00:52 00:32:59
5 Mehmet Kloss 1969 GER 139 02:11:27 00:18:48 00:01:24 1:16:48 00:01:00 00:33:30
6 Mauro Garavaglia 1972 ITA 141 02:11:52 00:16:08 00:00:46 1:19:57 00:00:57 00:34:06
7 Waldemar Vaum 1970 ROU 129 02:15:41 00:17:40 00:01:34 1:22:31 00:01:24 00:32:33
8 Mirko Querfeld 1972 GER 138 02:16:49 00:23:33 00:01:28 1:19:07 00:01:00 00:31:43
9 Gustav Robert Mircea 1971 ROU 128 02:18:34 00:21:45 00:01:48 1:17:01 00:01:06 00:36:57
10 Viktor Tóth 1969 HUN 143 02:25:52 00:18:26 00:01:52 1:27:31 00:01:13 00:36:52
11 Steve Hatch 1971 GBR 137 02:26:23 00:20:33 00:01:18 1:25:11 00:00:48 00:38:35
12 Karoly Pal Fabian 1971 ROU 121 02:29:49 00:22:05 00:02:02 1:29:00 00:01:03 00:35:40
13 Bruno Simonnet 1970 FRA 134 02:30:06 00:23:52 00:02:29 1:27:52 00:01:00 00:34:55
14 Arpad Horvath 1970 ROU 122 02:41:34 00:21:37 00:02:17 1:30:37 00:01:43 00:45:22
15 Sorin Neag 1968 ROU 130 02:43:52 00:19:56 00:01:26 1:41:46 00:01:15 00:39:32
16 Grant Mckinlay 1970 GBR 136 02:44:18 00:19:48 00:01:25 1:45:12 00:00:58 00:36:57
17 Zsigmond Istvan 1969 ROU 124 02:49:51 00:24:02 00:02:57 1:42:21 00:01:32 00:39:01
18 Adrian Angelescu 1969 ROU 126 02:50:12 00:21:52 00:02:04 1:47:16 00:01:54 00:37:08
19 Florin Stroe 1968 ROU 142 02:55:50 00:21:34 00:01:44 1:47:27 00:01:21 00:43:46
20 Radu Laurentiu 1968 ROU 123 02:56:18 00:23:14 00:02:44 1:49:02 00:01:27 00:39:52
21 Kalman Albert 1970 ROU 127 02:58:57 00:23:55 00:01:56 1:49:12 00:01:22 00:42:34
22 Mario Kasović 1970 CRO 132 03:06:04 00:24:22 00:01:52 1:47:58 00:01:44 00:50:10
23 Wilhelm Orban 1968 ROU 120 03:41:00 00:24:16 00:02:00 2:17:01 00:01:10 00:56:35
Program notes:

Technical Delegate: Paul Groves/GBR. Race Referee Thomas Klingler/SUI. Competition Jury: Paul Groves/GBR, Chris Kitchen/GBR, Peter Klosz/ROU.
Distances: Swim 1km (1 lap); Mountain Bike 23.7 km (connection + 4 laps); run 6.2 km (2 laps)
Water temperature 24.1ºC. Air temperature: 21.2ºC Wetsuits allowed.