Results: 2017 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Women
Tiszaujvaros, Hungary • 22 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sophie Alden 1998 GBR 7 00:41:56 00:06:37 00:01:15 00:20:15 00:00:37 00:13:15
2 Kristina Jesenska 2000 SVK 8 00:41:57 00:07:13 00:01:07 00:20:06 00:00:36 00:12:57
3 Hannah Henry 1999 CAN 1 00:41:58 00:06:50 00:01:06 00:20:30 00:00:35 00:12:59
4 Ronnie Zawlik 2000 ISR 23 00:42:00 00:07:11 00:01:12 00:20:04 00:00:38 00:12:57
5 Lili Mátyus 1999 HUN 12 00:42:03 00:07:03 00:01:10 00:20:15 00:00:38 00:12:59
6 Ilka Jakab 1998 HUN 11 00:42:05 00:07:10 00:01:08 00:20:07 00:00:37 00:13:05
7 Valentina Riasova 1998 RUS 5 00:42:08 00:07:14 00:01:07 00:20:06 00:00:37 00:13:05
8 Rita Fardilha 1999 POR 25 00:42:17 00:07:19 00:01:10 00:19:57 00:00:37 00:13:15
9 Nikolett Ferenczi 2001 HUN 22 00:42:18 00:07:46 00:01:07 00:20:22 00:00:34 00:12:30
10 Milan Agnew 1999 AUS 4 00:42:21 00:07:27 00:01:15 00:19:44 00:00:39 00:13:19
11 Jayme-Sue Vermaas 1998 RSA 2 00:42:23 00:07:11 00:01:06 00:20:10 00:00:35 00:13:22
12 Korinna Ramor 2001 HUN 20 00:42:40 00:06:55 00:01:12 00:20:20 00:00:37 00:13:37
13 Tünde Bukovszki 2000 HUN 10 00:42:49 00:07:00 00:01:06 00:21:11 00:00:35 00:12:59
14 Marta Sikora 2000 POL 17 00:42:58 00:06:49 00:01:11 00:20:27 00:00:39 00:13:54
15 Anne Struijk 1999 AUT 6 00:43:11 00:07:35 00:01:07 00:19:43 00:00:35 00:14:13
16 Adrienn Hangya 2001 HUN 26 00:43:24 00:07:46 00:01:08 00:20:22 00:00:42 00:13:28
17 Lucija Petrovic 1999 CRO 27 00:43:27 00:07:41 00:01:10 00:20:26 00:00:36 00:13:35
18 Szabina Laczkó 1999 HUN 19 00:43:36 00:07:36 00:01:10 00:20:33 00:00:38 00:13:41
19 Inês Baptista Pereira 1998 POR 15 00:44:01 00:07:36 00:01:15 00:20:24 00:00:35 00:14:12
20 Ashleigh Irvine-Smith 2001 RSA 18 00:44:31 00:07:37 00:01:05 00:21:36 00:00:40 00:13:34
21 Anna Piskacek 2001 AUT 9 00:44:48 00:07:09 00:01:12 00:20:06 00:00:39 00:15:44
22 Gizelde Strauss 1999 RSA 3 00:45:38 00:07:49 00:01:07 00:21:55 00:00:40 00:14:09
23 Dora Derczbach 1999 HUN 16 00:46:52 00:07:57 00:01:08 00:23:14 00:00:38 00:13:57
24 Dorottya Rebeka Kelemen 2001 HUN 28 00:47:17 00:07:44 00:01:16 00:21:47 00:00:47 00:15:44
25 Yuliia Yaroshevska 2001 UKR 24 00:48:12 00:07:52 00:01:10 00:21:49 00:00:41 00:16:41
DNF Sára Molnár 1999 HUN 21 DNF 00:07:33 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Line Amlund Hagen/NOR. Competition Jury: John Petrides/GBR, Chris Kitchen/IRL, Zita Szabo/HUN.
Distances: Swim 500m (2 laps); Bike 12km (2 laps); Run 3.3Km (2 laps).
Water temperature: 27.7ºC; Air temperature: 30.6ºC; Wetsuits not allowed.
Athlete #24 Yaroshevska/UKR served a 10 seconds penalty during the run segment.