Results: 2017 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Semifinal 2 Elite Women
Tiszaujvaros, Hungary • 22 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Erin Dolan 1990 USA 32 00:59:48 00:09:56 00:01:07 00:30:02 00:00:36 00:18:09
2 Zsófia Kovács 1988 HUN 34 00:59:55 00:09:55 00:01:04 00:30:05 00:00:36 00:18:17
3 Giorgia Priarone 1992 ITA 35 01:00:10 00:10:39 00:01:02 00:29:43 00:00:34 00:18:13
4 Angelica Olmo 1996 ITA 41 01:00:11 00:10:04 00:01:06 00:29:51 00:00:34 00:18:38
5 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 31 01:00:11 00:09:52 00:01:05 00:30:09 00:00:36 00:18:31
6 Margot Garabedian 1996 FRA 44 01:00:11 00:10:03 00:01:05 00:29:56 00:00:36 00:18:34
7 Sophia Saller 1994 GER 46 01:00:11 00:09:58 00:01:04 00:30:00 00:00:37 00:18:34
8 Kaidi Kivioja 1993 EST 33 01:00:12 00:10:33 00:01:04 00:29:47 00:00:36 00:18:14
9 Leonie Periault 1994 FRA 39 01:00:13 00:10:06 00:01:03 00:29:52 00:00:37 00:18:36
10 Ines Santiago 1997 ESP 43 01:00:15 00:10:00 00:01:04 00:29:59 00:00:40 00:18:35
11 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 36 01:00:19 00:09:58 00:01:05 00:29:59 00:00:35 00:18:43
12 Romina Biagioli 1989 ARG 40 01:00:31 00:10:08 00:01:11 00:30:08 00:00:39 00:18:27
13 Daryna Moskalenko 1997 AZE 48 01:00:32 00:10:30 00:01:04 00:29:51 00:00:35 00:18:34
14 Edda Hannesdottir 1994 ISL 53 01:00:36 00:09:53 00:01:07 00:30:03 00:00:39 00:18:56
15 Anabel Knoll 1996 GER 49 01:00:48 00:09:57 00:01:05 00:30:02 00:00:34 00:19:12
16 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 42 01:03:09 00:10:29 00:01:08 00:29:49 00:00:38 00:21:07
17 Alicja Ulatowska 1996 POL 57 01:04:02 00:10:00 00:01:11 00:30:17 00:00:40 00:21:57
18 Klaudia Sebők 1997 HUN 52 01:04:04 00:10:40 00:01:06 00:32:45 00:00:39 00:18:56
19 Tanja Stroschneider 1990 AUT 54 01:04:36 00:10:38 00:01:07 00:32:47 00:00:40 00:19:26
20 Lianne Witkin 1996 ISR 56 01:05:21 00:10:39 00:01:07 00:32:46 00:00:36 00:20:15
21 Flóra Bicsák 1997 HUN 55 01:09:26 00:10:43 00:01:15 00:38:31 00:00:40 00:18:20
DSQ Jeanne Lehair 1996 FRA 47 DSQ 00:09:59 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Amalia Isabel Sánchez Albo 1991 MEX 51 DNF 00:10:34 00:01:07 00:35:29 00:00:41 00:00:00
DNF Jenny Manners 1990 GBR 45 DNF 00:10:03 00:01:08 00:33:20 00:00:39 00:00:00
DNF Sophie Malowiecki 1997 AUS 37 DNF 00:10:14 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alessia Orla 1992 ITA 38 DNF 00:10:04 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Line Amlund Hagen/NOR. Competition Jury: John Petrides/GBR, Chris Kitchen/IRL, Zita Szabo/HUN.
Distances: Swim 750m (3 laps); Bike 20km (2 laps); Run 5Km (3 laps).
Water temperature: 28.7ºC; Air temperature: 32.3ºC; Wetsuits not allowed.
Athlete #47 Lehair/FRA was disqualified due to unsportsmanlike behavior during the swim.