Results: 2017 Tongyeong ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Tongyeong, Korea, South • 28 Oct, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Summer Cook 1991 USA 2 00:57:44 00:08:48 00:00:53 00:31:00 00:00:30 00:16:36
2 Ai Ueda 1983 JPN 1 00:57:50 00:09:06 00:00:47 00:30:43 00:00:26 00:16:49
3 Claire Michel 1988 BEL 5 00:58:20 00:09:08 00:00:51 00:30:41 00:00:27 00:17:15
4 Rebecca Spence 1988 NZL 24 00:58:28 00:09:09 00:00:48 00:30:42 00:00:29 00:17:23
5 Verena Steinhauser 1994 ITA 16 00:58:28 00:09:12 00:00:51 00:30:34 00:00:26 00:17:27
6 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 9 00:58:28 00:09:10 00:00:51 00:30:35 00:00:27 00:17:26
7 Yuko Takahashi 1991 JPN 3 00:58:33 00:08:53 00:00:48 00:30:55 00:00:25 00:17:34
8 Taylor Spivey 1991 USA 4 00:58:39 00:08:49 00:00:52 00:30:56 00:00:29 00:17:36
9 Emma Jackson 1991 AUS 7 00:58:48 00:09:05 00:00:50 00:30:44 00:00:27 00:17:44
10 Juri Ide 1983 JPN 8 00:58:52 00:09:06 00:00:52 00:30:39 00:00:28 00:17:49
11 Angelica Olmo 1996 ITA 18 00:58:58 00:09:02 00:00:53 00:30:41 00:00:26 00:17:57
12 Yuka Sato 1992 JPN 6 00:59:12 00:09:07 00:00:51 00:30:38 00:00:29 00:18:09
13 Fuka Sega 1998 JPN 25 00:59:20 00:09:03 00:00:48 00:30:46 00:00:23 00:18:22
14 Elise Salt 1995 NZL 17 00:59:29 00:09:04 00:00:52 00:30:41 00:00:27 00:18:27
15 Romana Gajdošová 1994 SVK 26 00:59:36 00:09:11 00:00:50 00:30:37 00:00:27 00:18:33
16 Valerie Barthelemy 1991 BEL 37 00:59:48 00:09:06 00:00:52 00:30:37 00:00:25 00:18:49
17 Jeanne Lehair 1996 FRA 28 01:00:14 00:09:06 00:00:49 00:30:43 00:00:26 00:19:12
18 Chelsea Sodaro 1989 USA 12 01:00:23 00:09:26 00:00:54 00:32:07 00:00:28 00:17:30
19 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 15 01:00:31 00:08:51 00:00:48 00:30:59 00:00:25 00:19:29
20 Giorgia Priarone 1992 ITA 14 01:00:50 00:09:43 00:00:50 00:31:52 00:00:30 00:17:56
21 Emmie Charayron 1990 FRA 23 01:01:01 00:09:25 00:00:50 00:32:11 00:00:27 00:18:09
22 Erin Dolan 1990 USA 10 01:01:06 00:09:07 00:00:54 00:32:28 00:00:29 00:18:10
23 Yurie Kato 1987 JPN 11 01:01:15 00:09:25 00:00:50 00:32:13 00:00:29 00:18:20
24 Kseniia Levkovska 1989 AZE 22 01:01:48 00:09:04 00:01:01 00:32:22 00:00:34 00:18:49
25 Antoanela Manac 1995 ROU 40 01:01:58 00:09:12 00:00:54 00:32:20 00:00:25 00:19:09
26 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 19 01:02:17 00:09:14 00:00:54 00:32:20 00:00:31 00:19:19
27 Anel Radford 1978 RSA 20 01:02:27 00:09:05 00:00:56 00:32:27 00:00:34 00:19:27
28 Lisa Berger 1993 SUI 30 01:02:44 00:09:27 00:00:51 00:32:09 00:00:30 00:19:48
29 Hye Rim Jeong 1999 KOR 35 01:04:12 00:09:30 00:00:49 00:34:33 00:00:26 00:18:55
30 Edda Hannesdottir 1994 ISL 36 01:04:18 00:09:08 00:00:59 00:34:44 00:00:32 00:18:56
31 Sophie Malowiecki 1997 AUS 21 01:04:25 00:09:21 00:00:50 00:34:40 00:00:26 00:19:10
32 Oleksandra Kokhan 1992 ITU 41 01:04:28 00:09:38 00:01:06 00:34:17 00:00:29 00:19:00
33 Gyuri Kim 1998 KOR 38 01:04:43 00:09:25 00:00:57 00:34:30 00:00:28 00:19:25
34 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 29 01:04:45 00:09:27 00:00:50 00:34:34 00:00:28 00:19:28
35 Laura Daniela Ramirez 1994 COL 43 01:05:02 00:09:39 00:00:59 00:34:26 00:00:32 00:19:29
36 Ye Jin Park 2000 KOR 42 01:05:16 00:09:35 00:00:52 00:34:35 00:00:32 00:19:44
37 Jung Won Lee 2001 KOR 46 01:05:43 00:09:31 00:00:50 00:34:31 00:00:32 00:20:21
38 Ji Eun Jung 1997 KOR 32 01:05:56 00:09:29 00:01:00 00:34:23 00:00:31 00:20:34
39 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 31 01:05:56 00:09:29 00:00:56 00:34:27 00:00:29 00:20:36
40 Yi-Hui Liu 1992 TPE 44 01:06:19 00:09:50 00:00:55 00:34:16 00:00:31 00:20:48
41 Chi Wen Chang 1998 TPE 33 01:06:52 00:09:44 00:00:53 00:34:15 00:00:30 00:21:32
42 Pamela Holguin 1989 COL 45 01:07:08 00:10:42 00:01:04 00:35:32 00:00:26 00:19:27
43 Andrea Teodora Balan 1997 ROU 48 01:07:43 00:09:09 00:00:54 00:35:00 00:00:31 00:22:11
44 Sukhyeon Choi 1998 KOR 39 01:07:44 00:09:36 00:00:58 00:34:20 00:00:34 00:22:19
45 Ana Maria Manrique Lenis 1994 COL 47 01:10:45 00:10:42 00:01:00 00:37:11 00:00:29 00:21:25
46 Liliana Alejandra Raga Prieto 1994 COL 49 01:12:31 00:10:07 00:01:02 00:37:36 00:00:30 00:23:17
DNS Megan Foley 1990 USA 34 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yun-Jung Jang 1988 KOR 27 DNF 00:08:51 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Omar Abu Bakar/SGP. Race Referee: Lee Dong Chai/KOR. Competition Jury: Omar Abu Bakar/SGP, Shin Otsuka/JPN, Justin Sukwon Park/KOR. Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 19.88km (3 laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature: 19C. Air Temperature: 18.5C, Humidity: 70.7%, WGBT: 16.8C. Wetsuits allowed.