Results: 2017 Weihai ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Halfmoon Bay, Huancui District, Weihai, China • 30 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jolanda Annen 1992 SUI 1 02:09:47 00:18:30 00:01:01 01:13:32 00:00:19 00:36:25
2 Emma Jackson 1991 AUS 4 02:10:37 00:18:35 00:01:01 01:13:27 00:00:22 00:37:12
3 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 14 02:11:07 00:18:29 00:01:04 01:13:33 00:00:22 00:37:39
4 Felicity Sheedy-Ryan 1985 AUS 10 02:11:33 00:19:53 00:01:03 01:14:07 00:00:19 00:36:11
5 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 12 02:11:47 00:18:30 00:01:00 01:15:33 00:00:26 00:36:18
6 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 6 02:13:31 00:19:08 00:01:00 01:14:55 00:00:20 00:38:08
7 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 7 02:13:39 00:18:33 00:00:59 01:13:31 00:00:20 00:40:16
8 Justine Guerard 1994 FRA 11 02:13:46 00:19:31 00:01:02 01:14:30 00:00:20 00:38:23
9 Lisa Perterer 1991 AUT 2 02:14:01 00:19:36 00:01:01 01:14:25 00:00:22 00:38:37
10 Mengying Zhong 1990 CHN 18 02:15:01 00:19:10 00:01:04 01:14:52 00:00:18 00:39:37
11 Elena Danilova 1991 RUS 3 02:17:21 00:19:20 00:01:05 01:14:40 00:00:25 00:41:51
12 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 9 02:20:02 00:20:27 00:01:05 01:20:05 00:00:24 00:38:01
13 Tanja Stroschneider 1990 AUT 21 02:22:08 00:20:25 00:01:04 01:20:08 00:00:27 00:40:04
14 Daryna Moskalenko 1997 AZE 15 02:22:37 00:18:50 00:01:05 01:21:40 00:00:24 00:40:38
15 Camila Alonso Aradas 1994 ESP 8 02:23:30 00:19:30 00:00:59 01:22:06 00:00:24 00:40:31
16 Yiming Liu 1996 CHN 22 02:30:28 00:19:30 00:01:06 01:26:40 00:00:21 00:42:51
DNF Aoi Kuramoto 1988 JPN 5 DNF 00:19:14 00:01:01 01:26:11 00:00:25 00:00:00
DNF Melina Alonso 1992 ESP 16 DNF 00:19:35 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chunyan Xiong 1997 CHN 17 DNF 00:19:38 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yi Zhang 1987 CHN 19 DNF 00:19:36 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lianyuan Wang 1994 CHN 20 DNF 00:19:39 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yuting Huang 1995 CHN 23 DNF 00:19:38 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Qing Wu 1998 CHN 24 DNF 00:19:35 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan Phaik Tho/MAS.
Race Referee: Wang Bing/CHN.
Competition Jury: Melody Tan Phaik Tho/MAS, Yu Nianhong/CHN, Chen Xiaoran/CHN.
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 40.2km (2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature 25.5ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #11 Guerard/FRA served a 15 seconds penalty during the run segment.