Results: 2017 West Des Moines CAMTRI Sprint Triathlon American Cup | Elite Men
Raccoon River Park, Raccoon River Park, 2500 Grand Ave, West Des Moines, IA 50265, United States • 09 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Eli Hemming 1995 USA 1 00:56:18 00:08:58 00:01:20 00:29:29 00:00:25 00:16:07
2 Tony Smoragiewicz 1994 USA 7 00:56:26 00:09:07 00:01:23 00:29:21 00:00:25 00:16:12
3 Michael Lori 1991 CAN 20 00:56:52 00:08:52 00:01:25 00:29:31 00:00:24 00:16:42
4 Gaspar Riveros 1990 CHI 16 00:57:18 00:09:07 00:01:27 00:29:10 00:00:26 00:17:10
5 John Rasmussen 1991 CAN 2 00:57:28 00:08:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
6 Charles Paquet 1997 CAN 4 00:57:35 00:08:56 00:01:22 00:29:30 00:00:30 00:17:18
7 Jack Felix 1993 USA 18 00:57:53 00:09:03 00:01:17 00:29:28 00:00:27 00:17:41
8 Brennen Smith 1997 CAN 5 00:58:01 00:08:54 00:01:26 00:29:30 00:00:30 00:17:43
9 Collin Chartier 1993 USA 8 00:58:37 00:09:08 00:01:20 00:30:44 00:00:28 00:16:59
10 Gabriel Legault 1993 CAN 14 00:58:48 00:09:03 00:01:28 00:30:41 00:00:27 00:17:10
11 Taylor Forbes 1993 CAN 3 00:58:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Tyson Wieland 1994 USA 34 00:59:04 00:09:31 00:01:12 00:30:35 00:00:26 00:17:22
13 Alec Wilimovsky 1997 USA 11 00:59:18 00:08:47 00:01:29 00:29:27 00:00:29 00:19:08
14 Kevin Bishop 1994 USA 29 00:59:56 00:09:16 00:01:30 00:30:32 00:00:34 00:18:06
15 Francis Lefebvre 1993 CAN 10 01:00:03 00:09:10 00:01:27 00:30:41 00:00:28 00:18:18
16 Andrew Roos 1985 USA 24 01:00:12 00:09:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 Jack Calhoun 1989 USA 26 01:00:44 00:09:30 00:01:28 00:31:14 00:00:35 00:17:59
18 Fabian Roman 1992 PUR 31 01:00:55 00:09:32 00:01:36 00:31:02 00:00:27 00:18:19
19 Jeremy Briand 1995 CAN 15 01:01:02 00:09:17 00:01:16 00:32:58 00:00:26 00:17:07
20 Eli Pugh 1998 USA 19 01:01:09 00:08:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
21 Spencer Ralston 1995 USA 22 01:01:20 00:09:07 00:01:23 00:30:50 00:00:27 00:19:35
22 Dylan Pust 1997 CAN 28 01:01:31 00:09:18 00:01:32 00:30:25 00:00:28 00:19:51
23 Armando Abaunza 1992 PAN 35 01:01:37 00:09:06 00:01:30 00:30:40 00:00:29 00:19:53
24 Jacob Slife 1996 USA 23 01:01:41 00:09:42 00:01:32 00:30:56 00:00:30 00:19:02
25 Jacob Jamnicky 1997 CAN 32 01:02:34 00:09:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Elisha Smith 1996 USA 33 01:03:15 00:09:47 00:01:26 00:32:22 00:00:31 00:19:12
27 Ian Boggs 1992 USA 21 01:03:27 00:09:16 00:01:33 00:30:25 00:00:33 00:21:41
28 Douglas Wickware 1987 CAN 36 01:04:35 00:10:22 00:01:32 00:33:06 00:00:29 00:19:08
29 Nicolas Saez 1993 CHI 38 01:06:10 00:09:50 00:01:37 00:32:06 00:00:30 00:22:08
30 Matthew Organista 1989 USA 25 01:06:34 00:09:58 00:01:29 00:32:08 00:00:41 00:22:20
DNF Thomas Windisch 1995 CAN 37 DNF 00:09:29 00:01:31 00:31:07 00:00:31 00:00:00
DNF Francisco Torres 1995 COL 30 DNF 00:09:52 00:01:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Myles Zagar 1995 CAN 12 DNF 00:09:09 00:01:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jr Creekmore 1992 USA 17 DNF 00:09:00 00:01:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michael Arishita 1994 USA 6 DNF 00:09:08 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Griffin Bailey 1997 USA 27 DNF 00:09:19 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Austin Hindman 1998 USA 9 DNF 00:08:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Yan Therrien/CAN. Race Referee: Eric Davidson/USA. Competition Jury: Yan Therrien/CAN, Craig Hanken/USA, Steve Kelley/USA. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps). Water temperature: 25ºC. Air Temperature 31ºC. No Wetsuit swim.