Results: 2018 Agadir ATU Triathlon African Cup | Elite Men
Agadir, Morocco • 03 Nov, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Genis Grau 1994 ESP 18 01:47:26 00:17:13 00:00:37 00:57:16 00:00:36 00:31:47
2 Jérémy Quindos 1991 FRA 12 01:47:35 00:17:11 00:00:38 00:57:19 00:00:32 00:31:57
3 Aurelien Jem 1996 FRA 30 01:47:43 00:17:29 00:00:38 00:56:56 00:00:40 00:32:03
4 Michele Sarzilla 1988 ITA 22 01:47:57 00:17:30 00:00:40 00:56:58 00:00:42 00:32:10
5 Alexandre Nobre 1994 POR 3 01:48:01 00:17:31 00:00:40 00:56:56 00:00:41 00:32:16
6 Miguel Arraiolos 1988 POR 2 01:48:54 00:17:28 00:00:41 00:56:58 00:00:46 00:33:02
7 Aleix Domenech Guix 1995 ESP 16 01:48:58 00:17:27 00:00:36 00:57:03 00:00:39 00:33:16
8 Lukas Gstaltner 1998 AUT 10 01:49:00 00:17:23 00:00:37 00:56:40 00:00:41 00:33:41
9 Mirko Lazzaretto 1998 ITA 34 01:49:06 00:17:13 00:00:40 00:57:14 00:00:39 00:33:21
10 Peer Sönksen 1998 GER 21 01:49:09 00:17:30 00:00:34 00:57:06 00:00:38 00:33:23
11 Domen Dornik 1991 SLO 6 01:49:15 00:17:12 00:00:39 00:57:14 00:00:43 00:33:29
12 Jacopo Butturini 1991 CRO 15 01:49:47 00:17:30 00:00:39 00:56:55 00:00:45 00:34:01
13 Sébastien Pascal 1996 FRA 23 01:49:49 00:18:48 00:00:35 00:57:39 00:00:38 00:32:12
14 Brice Gayant 1995 FRA 29 01:49:56 00:17:28 00:00:37 00:56:36 00:00:42 00:34:35
15 Ruben Pereira 1994 ESP 28 01:49:57 00:17:31 00:00:38 00:57:00 00:00:44 00:34:06
16 Leon Chevalier 1996 FRA 20 01:50:05 00:18:47 00:00:44 00:57:29 00:00:38 00:32:28
17 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 9 01:50:20 00:17:28 00:00:40 00:57:00 00:00:39 00:34:35
18 Kotaro Watanabe 1994 JPN 7 01:50:57 00:17:32 00:00:38 00:56:58 00:00:45 00:35:06
19 Michael Arishita 1994 USA 5 01:51:13 00:17:29 00:00:36 00:57:02 00:00:44 00:35:24
20 Mehdi Essadiq 1986 MAR 11 01:51:28 00:17:36 00:00:40 00:58:46 00:00:42 00:33:45
21 Tuur Lemmens 1997 BEL 31 01:51:53 00:17:15 00:00:42 00:57:09 00:00:44 00:36:05
22 Jakub Powada 1993 CZE 17 01:52:28 00:17:16 00:00:38 00:57:16 00:00:45 00:36:36
23 Charlie Mercier 1994 FRA 35 01:52:56 00:17:44 00:00:43 00:58:35 00:00:44 00:35:12
24 Lukas Kollegger 1997 AUT 27 01:53:34 00:17:26 00:00:45 00:58:50 00:00:41 00:35:54
25 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 26 01:55:28 00:18:48 00:00:37 00:57:38 00:00:42 00:37:45
26 Timothee Hugnin 1998 MRI 25 01:57:17 00:18:54 00:00:37 00:57:28 00:00:39 00:39:41
27 Tomas Tolkunov 1998 SVK 32 01:58:01 00:17:49 00:00:41 01:00:07 00:00:47 00:38:38
28 Mohamed Nemsi 1996 MAR 33 02:00:00 00:19:09 00:00:35 01:03:03 00:00:40 00:36:35
29 Fabio Pruiti 1986 ITA 36 02:00:56 00:18:54 00:00:40 01:02:59 00:01:00 00:37:25
DNF Erwin Vanderplancke 1995 BEL 1 DNF 00:17:21 00:39:00 00:57:04 00:00:37 00:00:00
DNF Ondrej Olsar 1997 CZE 19 DNF 00:17:33 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

technical Delegate: Gary Williams/RSA. head referee Said bellam/MAR. Competition Jury: Gary Williams/RSA, Fayssal Filali/MAR, Nouma Mohamed/MAR
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 38.4 km (4 laps), Run 10 km (3 laps)