Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chiara Lobba 2001 ITA 18 01:00:21 00:10:40 00:01:18 00:29:38 00:00:48 00:17:55
2 Emilie Noyer 2002 FRA 47 01:00:25 00:10:42 00:01:16 00:29:41 00:00:47 00:17:58
3 Inês Rico 2002 POR 3 01:00:30 00:10:47 00:01:13 00:29:37 00:00:43 00:18:08
4 Alevtina Stetsenko 2001 RUS 1 01:00:46 00:10:47 00:01:13 00:29:42 00:00:45 00:18:17
5 Anja Weber 2001 SUI 14 01:00:46 00:09:48 00:01:17 00:29:59 00:00:44 00:18:55
6 Nikolett Ferenczi 2001 HUN 16 01:00:47 00:10:45 00:01:15 00:29:37 00:00:43 00:18:26
7 Libby Coleman 2001 GBR 37 01:00:54 00:10:30 00:01:14 00:29:52 00:00:44 00:18:32
8 Eva Daniels 2001 LUX 39 01:00:55 00:10:12 00:01:13 00:30:11 00:00:44 00:18:33
9 Barbara De Koning 2002 NED 17 01:00:56 00:09:52 00:01:14 00:29:59 00:00:45 00:19:04
10 Hanne Peeters 2001 BEL 26 01:01:00 00:10:45 00:01:14 00:29:38 00:00:44 00:18:37
11 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 59 01:01:04 00:10:18 00:01:14 00:30:03 00:00:42 00:18:44
12 Marie Horn 2001 GER 28 01:01:07 00:09:57 00:01:14 00:29:53 00:00:46 00:19:15
13 Anastacia Damm 2001 DEN 38 01:01:12 00:10:42 00:01:16 00:29:46 00:00:56 00:18:31
14 Nora Gmür 2001 SUI 21 01:01:15 00:10:32 00:01:14 00:29:50 00:00:44 00:18:54
15 Emma Lombardi 2001 FRA 56 01:01:19 00:09:50 00:01:17 00:30:31 00:00:46 00:18:53
16 Virginia Cicchetti 2002 ITA 48 01:01:22 00:10:47 00:01:14 00:29:39 00:00:44 00:18:56
17 Freya Thomson 2001 GBR 63 01:01:29 00:10:11 00:01:15 00:30:12 00:00:51 00:18:59
18 Maeve Gallagher 2001 IRL 4 01:01:40 00:10:46 00:01:15 00:29:35 00:00:46 00:19:15
19 Cathia Schär 2001 SUI 40 01:01:43 00:10:56 00:01:14 00:29:26 00:00:44 00:19:21
20 Selina Klamt 2001 GER 31 01:01:47 00:10:14 00:01:17 00:30:08 00:00:46 00:19:21
21 Léna Vaillier-Francois 2001 FRA 30 01:01:49 00:10:14 00:01:17 00:30:08 00:00:46 00:19:23
22 Ida Lucia Burrows 2001 SWE 42 01:01:53 00:10:49 00:01:17 00:29:36 00:00:48 00:19:21
23 Julia Sanecka 2001 POL 7 01:02:01 00:10:24 00:01:13 00:30:01 00:00:45 00:19:36
24 Katharina Erber 2001 AUT 69 01:02:08 00:10:27 00:01:14 00:29:56 00:00:46 00:19:43
25 Shira Katz 2001 ISR 6 01:02:14 00:10:15 00:01:14 00:30:06 00:00:46 00:19:52
26 Anna Goreva 2002 RUS 71 01:02:15 00:10:18 00:01:14 00:31:31 00:00:45 00:18:25
27 Dirkje Lebouille 2002 NED 55 01:02:30 00:10:51 00:01:16 00:29:29 00:00:46 00:20:05
28 Zuzana Michalickova 2002 SVK 52 01:02:37 00:10:37 00:01:17 00:29:44 00:00:47 00:20:12
29 Irina Zhuldybina 2001 RUS 36 01:02:51 00:10:33 00:01:12 00:32:05 00:00:47 00:18:13
30 Silke De Wolde 2001 NED 49 01:02:58 00:10:37 00:01:19 00:29:45 00:00:53 00:20:22
31 Heidi Juránková 2002 CZE 58 01:03:02 00:11:01 00:01:18 00:31:14 00:00:45 00:18:42
32 Shani Tsvitov 2002 ISR 15 01:03:17 00:10:15 00:01:13 00:30:11 00:00:48 00:20:47
33 Lena Baumgartner 2001 AUT 11 01:03:17 00:10:29 00:01:14 00:30:38 00:00:52 00:20:03
34 Iratxe Arenal Arribas 2001 ESP 50 01:03:32 00:10:12 00:01:18 00:30:06 00:00:56 00:20:58
35 Angelica Prestia 2002 ITA 24 01:04:00 00:10:11 00:01:14 00:32:11 00:00:45 00:19:37
36 Zara Baković 2001 CRO 12 01:04:07 00:10:27 00:01:20 00:29:53 00:00:47 00:21:37
37 Frida Nöu 2001 SWE 32 01:04:09 00:10:15 00:01:17 00:30:05 00:00:51 00:21:40
38 Katharina Nowak 2002 AUT 54 01:04:45 00:11:07 00:01:12 00:31:16 00:00:49 00:20:18
39 Roni Cohen 2001 ISR 19 01:04:55 00:11:03 00:01:15 00:31:13 00:00:47 00:20:34
40 Dominika Peszleg 2002 HUN 43 01:05:07 00:10:44 00:01:17 00:31:49 00:00:48 00:20:28
41 Elise Tahay 2002 BEL 10 01:05:23 00:10:49 00:01:19 00:31:28 00:00:47 00:20:58
42 Til Ocvirk 2002 CRO 62 01:05:31 00:10:40 00:01:25 00:29:35 00:00:51 00:22:58
43 Ella Doherty 2002 IRL 66 01:05:38 00:10:22 00:01:22 00:29:59 00:00:44 00:23:08
44 Heather Barnes 2002 GBR 61 01:05:48 00:10:17 00:01:18 00:34:05 00:00:57 00:19:09
45 Nora Jencusova 2002 SVK 41 01:06:07 00:11:12 00:01:16 00:31:04 00:00:50 00:21:43
46 Nerea Garcia Busto 2002 ESP 68 01:06:12 00:10:30 00:01:16 00:33:49 00:00:49 00:19:47
47 Lucie Kucerova 2001 CZE 33 01:06:18 00:11:04 00:01:18 00:31:09 00:00:53 00:21:51
48 Margareta Bicanova 2001 SVK 34 01:06:24 00:10:40 00:01:27 00:31:41 00:00:52 00:21:42
49 Mia Krüger 2002 DEN 53 01:06:28 00:11:17 00:01:24 00:32:54 00:00:51 00:19:59
50 Natalia Zych 2001 POL 35 01:07:01 00:10:42 00:01:21 00:33:15 00:00:49 00:20:52
51 Petra Koceic 2002 CRO 64 01:07:14 00:10:46 00:01:27 00:31:36 00:00:53 00:22:31
52 Merili-Mai Kivimets 2001 EST 5 01:07:22 00:11:40 00:01:19 00:32:33 00:00:47 00:20:59
53 Evelina Tomkeviciute 2001 LTU 29 01:07:38 00:11:25 00:01:22 00:32:45 00:00:51 00:21:12
54 Magdalena Scherz 2001 AUT 51 01:07:49 00:12:40 00:01:20 00:33:36 00:00:52 00:19:18
55 Sarah Alara Iskin 2001 TUR 9 01:08:24 00:11:09 00:01:27 00:33:01 00:00:56 00:21:49
56 Lisa Hufnagl 2002 AUT 65 01:08:39 00:10:27 00:01:18 00:34:15 00:00:52 00:21:45
57 Neža Pogačar 2001 SLO 45 01:08:39 00:10:27 00:01:21 00:33:57 00:00:47 00:22:06
58 Vanessa Viiding 2002 EST 67 01:08:42 00:11:28 00:01:23 00:32:43 00:00:49 00:22:18
59 Isabel Atkins 2001 GBR 44 01:09:24 00:11:07 00:01:15 00:35:17 00:00:53 00:20:51
60 Andreea-Maria Matei-Bobarnac 2002 ROU 20 01:09:39 00:11:14 00:01:24 00:32:52 00:01:03 00:23:04
61 Oleksandra Pavlova 2002 UKR 27 01:09:41 00:12:52 00:01:21 00:33:25 00:00:52 00:21:10
62 Gorkem Sila Korkmaz 2001 TUR 25 01:11:17 00:10:21 00:01:25 00:33:51 00:00:57 00:24:40
LAP Linda Siliņa 2001 LAT 60 LAP 00:12:38 00:01:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Franca Henseleit 2002 GER 57 DNF 00:10:42 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sif Bendix Madsen 2001 DEN 2 DNF 00:10:48 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nika Tominc 2001 SLO 22 DNF 00:10:13 00:01:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mariana Vargem 2001 POR 8 DNF 00:11:00 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yuliia Yaroshevska 2001 UKR 23 DNF 00:10:39 00:01:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Beathe Gejl 2002 DEN 46 DNF 00:11:28 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sophie Hermes 2002 LUX 70 DNF 00:10:43 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Anabela Santos/POR. Head Referee: Antonio Cosme/ESP. Competition Jury: Anabela Santos/POR, Renato Bertrandi/ITA, Jesus Andreu/ESP.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps) Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 26.5ºC Air Temperature 23ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #20 Matei Bobarnac/ROU served a 10 seconds penalty during the run segment.