Results: 2018 Cape Town ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Cape Town, South Africa • 11 Feb, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Richard Murray 1989 RSA 1 00:52:15 00:08:29 00:00:40 00:28:15 00:00:28 00:14:25
2 Henri Schoeman 1991 RSA 2 00:52:39 00:08:12 00:00:38 00:28:34 00:00:29 00:14:48
3 Lukas Pertl 1995 AUT 22 00:52:49 00:08:29 00:00:36 00:28:19 00:00:28 00:14:58
4 Shachar Sagiv 1994 ISR 6 00:53:02 00:08:25 00:00:32 00:28:26 00:00:27 00:15:13
5 Lukas Hollaus 1986 AUT 5 00:53:08 00:08:39 00:00:41 00:28:36 00:00:28 00:14:46
6 Marco Van Der Stel 1991 NED 8 00:53:09 00:08:23 00:00:37 00:28:23 00:00:33 00:15:15
7 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 16 00:53:12 00:08:42 00:00:41 00:28:35 00:00:28 00:14:49
8 Valentin Wernz 1995 GER 25 00:53:13 00:08:31 00:00:42 00:28:44 00:00:26 00:14:51
9 Grant Sheldon 1994 GBR 9 00:53:14 00:08:39 00:00:43 00:28:35 00:00:42 00:14:37
10 Bob Haller 1993 LUX 10 00:53:20 00:08:48 00:00:41 00:28:28 00:00:27 00:14:58
11 Matthias Steinwandter 1993 ITA 15 00:53:24 00:08:43 00:00:40 00:28:36 00:00:28 00:14:59
12 Sylvain Fridelance 1995 SUI 12 00:53:29 00:08:27 00:00:36 00:28:22 00:00:30 00:15:36
13 Jonas Schomburg 1994 GER 4 00:53:31 00:08:22 00:00:33 00:28:27 00:00:26 00:15:45
14 Christophe De Keyser 1993 BEL 21 00:53:34 00:08:20 00:00:34 00:28:31 00:00:26 00:15:44
15 Ran Sagiv 1997 ISR 30 00:53:43 00:08:51 00:00:40 00:28:28 00:00:32 00:15:15
16 Jean-Paul Burger 1996 NAM 26 00:53:47 00:08:53 00:00:41 00:28:18 00:00:30 00:15:28
17 Kauê Willy 1996 BRA 11 00:53:50 00:08:47 00:00:47 00:28:25 00:00:33 00:15:20
18 Menno Koolhaas 1995 NED 24 00:53:51 00:08:39 00:00:43 00:28:36 00:00:29 00:15:27
19 Calum Johnson 1994 GBR 27 00:53:53 00:08:35 00:00:49 00:28:33 00:00:27 00:15:31
20 Noah Servais 1997 BEL 28 00:53:57 00:08:44 00:00:39 00:28:34 00:00:27 00:15:34
21 Itamar Alster 1995 ISR 42 00:54:02 00:08:28 00:00:34 00:28:23 00:00:27 00:16:13
22 Sylwester Kuster 1985 POL 48 00:54:08 00:08:47 00:00:42 00:28:33 00:00:33 00:15:35
23 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 14 00:54:11 00:08:43 00:00:48 00:28:25 00:00:26 00:15:50
24 Philip Pertl 1998 AUT 58 00:54:13 00:08:57 00:00:35 00:28:25 00:00:27 00:15:50
25 Nicholas Free 1998 AUS 23 00:54:22 00:08:43 00:00:42 00:28:33 00:00:35 00:15:50
26 Lukas Gstaltner 1998 AUT 45 00:54:26 00:08:47 00:00:39 00:28:30 00:00:25 00:16:07
27 Oscar Coggins 1999 HKG 36 00:54:31 00:08:34 00:00:36 00:28:48 00:00:30 00:16:04
28 Tommaso Crivellaro 1993 ITA 44 00:54:44 00:08:48 00:00:47 00:28:26 00:00:28 00:16:17
29 Gregor Payet 1995 LUX 38 00:54:51 00:08:41 00:00:37 00:28:39 00:00:30 00:16:25
30 Dylan Nortje 1997 RSA 34 00:54:52 00:08:52 00:00:39 00:28:30 00:00:30 00:16:22
31 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 41 00:54:53 00:08:50 00:00:36 00:28:33 00:00:32 00:16:24
32 Jamie Riddle 2000 RSA 51 00:55:03 00:08:32 00:00:35 00:28:53 00:00:30 00:16:36
33 Roy Zuaretz 1994 ISR 40 00:55:05 00:08:57 00:00:41 00:28:22 00:00:30 00:16:38
34 Martin Demuth 1995 AUT 43 00:55:37 00:08:23 00:00:38 00:28:25 00:00:31 00:17:42
35 Donald Hillebregt 1992 NED 32 00:55:44 00:08:25 00:00:41 00:28:20 00:00:36 00:17:45
36 Rinaldo Morgia 1995 RSA 53 00:55:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:30 00:17:22
37 Oskar Djärv 1990 SWE 50 00:55:57 00:08:56 00:00:39 00:28:26 00:00:33 00:17:26
38 Gergő Soós 1999 HUN 31 00:56:57 00:08:28 00:00:40 00:31:29 00:00:34 00:15:48
39 Manoel Messias 1996 BRA 7 00:57:03 00:09:00 00:00:48 00:30:48 00:00:37 00:15:52
40 Amitai Yonah 1994 ISR 33 00:57:17 00:09:40 00:00:43 00:31:06 00:00:31 00:15:19
41 Yu Hang Kok 1996 HKG 35 00:57:25 00:09:00 00:00:39 00:30:59 00:00:30 00:16:20
42 Ondrej Kubo 1993 SVK 56 00:57:32 00:09:19 00:00:35 00:30:14 00:00:41 00:16:45
43 Robby Webster 1990 USA 39 00:57:35 00:09:02 00:00:42 00:30:54 00:00:29 00:16:29
44 James Tan 1997 HKG 47 00:58:24 00:08:50 00:00:46 00:31:03 00:00:30 00:17:17
45 Lukas Kollegger 1997 AUT 52 00:58:29 00:08:31 00:00:40 00:31:26 00:00:30 00:17:25
46 Marek Smetana 1997 SVK 54 00:58:42 00:08:34 00:00:40 00:31:24 00:00:29 00:17:37
47 Linus Stimmel 1996 GER 29 00:58:46 00:08:36 00:00:48 00:30:48 00:00:31 00:18:04
48 Keegan Cooke 1997 RSA 37 00:59:17 00:08:38 00:00:43 00:31:18 00:00:29 00:18:11
49 Matthew Greer 1998 RSA 46 01:00:04 00:09:08 00:00:38 00:32:49 00:00:31 00:17:01
50 Xander Van Der Merwe 2000 RSA 55 01:03:25 00:09:21 00:00:41 00:34:03 00:00:31 00:18:51
DSQ Tony Smoragiewicz 1994 USA 17 DSQ 00:08:45 00:00:54 00:29:49 00:00:33 00:15:08
DSQ Thomas Springer 1984 AUT 19 DSQ 00:08:57 00:00:37 00:28:26 00:00:31 00:14:56
DNF Joao Pereira 1987 POR 3 DNF 00:08:32 00:00:34 00:28:55 00:00:31 00:00:00
DNF Hui Wai Wong 1995 HKG 20 DNF 00:08:49 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ben De La Porte 1999 RSA 49 DNF 00:08:49 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dave Ellis/ZIM. Head Referee Travis campbell/RSA. Competition Jury: Dave Ellis/ZIM, Debbie Alexander/RSA, Jeremy Campbell/RSA.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.950 km (connection + 4 laps), Run 5 km (2 laps)
Air temperature 27ºC. Water temperature 15ºC. Wetsuits allowed.