Results: 2018 Cape Town ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Cape Town, South Africa • 11 Feb, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vicky Holland 1986 GBR 11 00:58:18 00:09:11 00:00:40 00:31:22 00:00:30 00:16:36
2 Non Stanford 1989 GBR 6 00:58:52 00:09:10 00:00:41 00:31:20 00:00:29 00:17:13
3 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 8 00:59:07 00:09:05 00:00:36 00:31:33 00:00:29 00:17:26
4 Simone Ackermann 1990 RSA 12 00:59:28 00:09:13 00:00:41 00:31:18 00:00:32 00:17:45
5 Juri Ide 1983 JPN 3 00:59:38 00:09:17 00:00:40 00:32:16 00:00:31 00:16:56
6 Rachel Klamer 1990 NED 1 00:59:44 00:09:17 00:00:38 00:32:16 00:00:23 00:17:12
7 Chelsea Burns 1990 USA 5 00:59:52 00:09:22 00:00:44 00:32:04 00:00:36 00:17:09
8 Melanie Santos 1995 POR 14 00:59:59 00:09:10 00:00:38 00:31:25 00:00:30 00:18:18
9 Kirsten Nuyes 1997 NED 17 01:00:07 00:09:18 00:00:43 00:32:09 00:00:28 00:17:30
10 Ai Ueda 1983 JPN 2 01:00:21 00:09:48 00:00:41 00:33:01 00:00:27 00:16:26
11 Luisa Baptista 1994 BRA 10 01:00:28 00:09:25 00:00:37 00:32:11 00:00:31 00:17:47
12 Sara Vilic 1992 AUT 7 01:00:45 00:09:13 00:00:39 00:32:19 00:00:30 00:18:06
13 Rani Skrabanja 1998 NED 24 01:00:50 00:09:17 00:00:38 00:31:18 00:00:29 00:19:10
14 Julia Hauser 1994 AUT 15 01:01:05 00:09:25 00:00:38 00:33:26 00:00:27 00:17:10
15 Anel Radford 1978 RSA 16 01:01:09 00:09:22 00:00:42 00:32:09 00:00:30 00:18:29
16 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 9 01:01:22 00:09:25 00:00:35 00:32:13 00:00:28 00:18:43
17 Vanessa Fernandes 1985 POR 22 01:01:29 00:09:47 00:00:56 00:32:48 00:00:31 00:17:30
18 Gillian Sanders 1981 RSA 4 01:01:35 00:09:31 00:00:43 00:33:14 00:00:30 00:17:39
19 Amber Schlebusch 2001 RSA 28 01:02:43 00:09:48 00:00:40 00:33:03 00:00:31 00:18:43
20 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 18 01:02:48 00:09:52 00:00:37 00:33:01 00:00:29 00:18:51
21 Gabriela Ribeiro 2000 POR 23 01:03:52 00:09:13 00:00:45 00:32:16 00:00:30 00:21:10
22 Tanja Stroschneider 1990 AUT 20 01:04:28 00:09:59 00:00:36 00:35:28 00:00:30 00:17:57
23 Ashleigh Irvine-Smith 2001 RSA 26 01:04:48 00:09:56 00:00:39 00:32:56 00:00:31 00:20:48
24 Therese Feuersinger 1998 AUT 19 01:05:43 00:09:15 00:00:46 00:32:11 00:00:31 00:23:02
25 Jayme-Sue Vermaas 1998 RSA 25 01:06:31 00:09:58 00:00:41 00:35:26 00:00:28 00:20:00
DNF Shanae Williams 1998 RSA 27 DNF 00:09:22 00:01:03 00:33:30 00:00:38 00:00:00
DNF Hannah Howitt 1995 GBR 21 DNF 00:09:30 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dave Ellis/ZIM. Head Referee Travis campbell/RSA. Competition Jury: Dave Ellis/ZIM, Debbie Alexander/RSA, Jeremy Campbell/RSA.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.950 km (connection + 4 laps), Run 5 km (2 laps)
Air temperature 27ºC. Water temperature 15ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #17 Smoragiewcz/ USA and #19 Springer/AUT were disqualified because they did not stop at the penalty box.