Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Ski
1 Pavel Andreev 1983 RUS 21 01:33:37 00:31:41 00:00:19 00:36:45 00:01:23 00:23:32
2 Pavel Yakimov 1992 RUS 25 01:35:15 00:32:04 00:00:35 00:37:28 00:00:43 00:24:27
3 Marek Rauchfuss 1990 CZE 34 01:35:31 00:31:46 00:00:34 00:36:26 00:01:00 00:25:48
4 Daniel Antonioli 1982 ITA 26 01:36:05 00:31:39 00:00:34 00:38:05 00:00:52 00:24:57
5 Giuseppe Lamastra 1984 ITA 23 01:36:06 00:33:38 00:00:38 00:35:50 00:00:52 00:25:10
6 Oivind Bjerkseth 1988 NOR 22 01:36:23 00:32:10 00:00:42 00:36:16 00:01:00 00:26:18
7 Dmitriy Bregeda 1987 RUS 24 01:36:25 00:31:42 00:00:33 00:36:46 00:00:41 00:26:46
8 Eirik Bruland 1995 NOR 54 01:37:55 00:33:31 00:00:48 00:37:18 00:01:06 00:25:15
9 Viorel Palici 1989 ROU 29 01:38:22 00:31:43 00:00:43 00:39:23 00:00:55 00:25:41
10 Evgeny Kirillov 1983 RUS 31 01:40:22 00:32:54 00:00:37 00:38:27 00:00:43 00:27:44
11 Roman Vasin 1994 RUS 27 01:40:29 00:33:31 00:00:33 00:38:43 00:00:49 00:26:55
12 Cristian Mosoia 1987 ROU 33 01:41:00 00:31:35 00:00:41 00:41:38 00:00:55 00:26:13
13 Tomas Jurkovic 1983 SVK 30 01:41:13 00:33:10 00:00:37 00:38:12 00:00:46 00:28:30
14 Kristian Monsen 1977 NOR 28 01:41:22 00:32:00 00:00:38 00:40:26 00:01:14 00:27:06
15 Aleksandr Vasilev 1998 RUS 59 01:42:56 00:32:43 00:00:40 00:41:06 00:00:45 00:27:44
16 Kirill Tarakanov 1996 RUS 51 01:44:11 00:32:05 00:00:37 00:41:43 00:00:52 00:28:57
17 Anton Matrusov 1997 RUS 52 01:46:46 00:34:49 00:00:33 00:41:58 00:00:46 00:28:41
18 Bogdan Damian 1988 ROU 32 01:47:24 00:33:48 00:00:33 00:42:40 00:00:54 00:29:31
19 Florin Ungureanu 1997 ROU 61 01:47:40 00:35:10 00:00:45 00:44:13 00:01:01 00:26:33
20 Tomas Kubek 1991 SVK 36 01:47:52 00:35:42 00:00:49 00:39:25 00:01:20 00:30:38
21 Davide Vuerich 1995 ITA 53 01:48:35 00:36:23 00:00:47 00:41:19 00:01:13 00:28:56
22 Dmitriy Pilyugin 1998 RUS 56 01:49:01 00:37:07 00:00:35 00:40:46 00:00:46 00:29:49
23 Andrei Dobdin 1985 RUS 37 01:50:17 00:35:33 00:00:38 00:43:38 00:00:58 00:29:32
24 Stefan Gavrila 1989 ROU 41 01:51:22 00:35:13 00:00:47 00:48:28 00:01:13 00:25:43
25 Jesús Alberto García Colas 1986 ESP 35 01:52:14 00:35:53 00:00:43 00:43:26 00:01:11 00:31:03
26 Vladislav Karasek 1985 CZE 39 01:54:45 00:38:49 00:00:52 00:41:43 00:01:50 00:31:33
27 Ian Pliutinskii 1996 RUS 57 01:56:10 00:35:10 00:00:38 00:46:24 00:00:57 00:33:03
28 Aliaksandr Knatsko 1991 BLR 40 01:59:34 00:34:47 00:00:48 00:49:04 00:01:51 00:33:07
29 Adrian Cojanelu 1990 ROU 38 02:04:40 00:38:30 00:01:22 00:53:24 00:01:36 00:29:49
30 Danut Munteanu 1998 ROU 55 02:05:42 00:36:10 00:00:53 00:52:50 00:00:58 00:34:53
DNF Arkadii Romanov 1998 RUS 60 DNF 00:42:17 00:00:47 00:58:02 00:01:21 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Enrique Quesada/ESP. Head Referee: Adina Dusa/ROU. Competition Jury Enrique Quesada/ESP, Ian Howard/GBR, Peter Klosz/ROU
Distances: Run:7.5 km (5 laps); Bike: 13.250 km (5 laps); Ski: 10 km (5 laps)
Air temperature 3ºC. Snow temperature -1ºC
Athletes #33 Mosoia/ROU, #34 Rauchfuss/CZE, #51 Tarakanov/RUS and #57 Pliutinskii served a 15 seconds penalty during the ski segment.