Results: 2018 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 2 Elite Men
Chengdu, China • 05 May, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 31 00:53:15 00:09:34 00:00:43 00:27:00 00:00:24 00:15:34
2 Brandon Copeland 1996 AUS 33 00:53:26 00:09:28 00:00:41 00:27:07 00:00:26 00:15:44
3 Richard Varga 1989 SVK 32 00:53:26 00:09:16 00:00:46 00:27:14 00:00:26 00:15:44
4 Stefan Zachäus 1990 LUX 35 00:53:30 00:09:25 00:00:43 00:27:09 00:00:25 00:15:48
5 Daniel Hoy 1998 NZL 37 00:53:31 00:09:37 00:00:44 00:27:28 00:00:25 00:15:17
6 Trent Thorpe 1996 NZL 41 00:53:33 00:09:28 00:00:45 00:27:06 00:00:25 00:15:49
7 Koki Yamamoto 1996 JPN 40 00:53:36 00:09:26 00:00:43 00:27:08 00:00:26 00:15:53
8 Ryousuke Maeda 1995 JPN 34 00:53:38 00:09:25 00:00:44 00:27:08 00:00:24 00:15:57
9 Tony Smoragiewicz 1994 USA 36 00:53:42 00:10:00 00:00:45 00:27:04 00:00:25 00:15:28
10 Mikhail Antipov 1999 RUS 51 00:53:47 00:09:19 00:00:46 00:27:14 00:00:26 00:16:02
11 Davide Uccellari 1991 ITA 44 00:54:01 00:09:37 00:00:47 00:27:25 00:00:26 00:15:46
12 Min Ho Heo 1990 KOR 42 00:54:42 00:09:25 00:00:44 00:27:09 00:00:27 00:16:57
13 Yegor Martynenko 1987 UKR 47 00:55:03 00:09:39 00:00:45 00:27:26 00:00:26 00:16:47
14 Philip Pertl 1998 AUT 49 00:55:07 00:09:45 00:00:43 00:27:21 00:00:26 00:16:52
15 Seung Hun Seo 1993 KOR 46 00:55:10 00:09:18 00:00:46 00:27:15 00:00:27 00:17:24
16 Hui Wai Wong 1995 HKG 38 00:55:29 00:09:40 00:00:47 00:26:52 00:00:28 00:17:42
17 Ju Seok Kim 1989 KOR 45 00:56:10 00:09:24 00:00:46 00:27:09 00:00:34 00:18:17
18 Daniel Coleman 1995 AUS 39 00:56:14 00:09:56 00:00:46 00:29:26 00:00:26 00:15:40
19 Tuan Chun Chang 1994 TPE 43 00:57:53 00:09:58 00:00:45 00:29:26 00:00:28 00:17:16
20 Junjie Fan 2001 CHN 52 01:00:19 00:09:42 00:00:45 00:31:49 00:00:29 00:17:34
21 Wei-Chih Lin 1998 TPE 48 01:01:02 00:10:03 00:00:48 00:31:29 00:00:29 00:18:13
22 Tianqi Sha 1999 CHN 50 01:01:10 00:10:06 00:00:44 00:33:23 00:00:26 00:16:31
23 Huajian Sui 1999 CHN 53 01:03:00 00:09:54 00:00:45 00:33:36 00:00:25 00:18:20
Program notes:

Technical Delegate: Alan Ma/MAC. Head Referee Baoping Wang/CHN. Competition Jury: Alan Ma/MAC, Gergely Markus/HUN, Xiaoran Chen/CHN.
Water Temperature 25ºC. Air Temperature 21.4ºC. Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 750 m (2 laps). Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)