Results: 2018 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Chengdu, China • 06 May, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 16 00:28:18 00:06:29 00:00:41 00:13:43 00:00:22 00:07:03
2 Felix Duchampt 1989 FRA 6 00:28:20 00:06:41 00:00:39 00:13:32 00:00:19 00:07:09
3 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 1 00:28:20 00:06:41 00:00:39 00:13:34 00:00:19 00:07:07
4 Daniel Hoy 1998 NZL 14 00:28:25 00:06:37 00:00:42 00:13:34 00:00:23 00:07:09
5 Gábor Faldum 1988 HUN 8 00:28:27 00:06:40 00:00:42 00:13:30 00:00:19 00:07:16
6 Morgan Pearson 1993 USA 2 00:28:29 00:06:29 00:00:42 00:13:43 00:00:22 00:07:13
7 Valentin Wernz 1995 GER 24 00:28:31 00:06:34 00:00:42 00:13:35 00:00:17 00:07:23
8 Hayden Wilde 1997 NZL 9 00:28:31 00:06:40 00:00:41 00:13:30 00:00:23 00:07:17
9 Brandon Copeland 1996 AUS 4 00:28:32 00:06:34 00:00:39 00:13:37 00:00:20 00:07:22
10 Seth Rider 1997 USA 19 00:28:32 00:06:15 00:00:45 00:13:50 00:00:20 00:07:22
11 Bence Bicsák 1995 HUN 3 00:28:38 00:06:27 00:00:45 00:13:41 00:00:24 00:07:21
12 Marcel Walkington 1993 AUS 12 00:28:40 00:06:23 00:00:44 00:13:44 00:00:24 00:07:25
13 Alois Knabl 1992 AUT 28 00:28:42 00:06:18 00:00:46 00:13:47 00:00:21 00:07:30
14 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 11 00:28:43 00:06:30 00:00:42 00:13:38 00:00:22 00:07:31
15 Richard Varga 1989 SVK 7 00:28:43 00:06:14 00:00:46 00:13:51 00:00:21 00:07:31
16 Ilya Prasolov 1994 RUS 22 00:28:47 00:06:24 00:00:45 00:13:43 00:00:22 00:07:33
17 Stefan Zachäus 1990 LUX 10 00:28:49 00:06:24 00:00:43 00:13:44 00:00:22 00:07:36
18 Davide Uccellari 1991 ITA 31 00:28:51 00:06:32 00:00:46 00:13:35 00:00:23 00:07:35
19 Mikhail Antipov 1999 RUS 29 00:28:52 00:06:21 00:00:45 00:13:48 00:00:22 00:07:36
20 Igor Polyanskiy 1990 RUS 5 00:28:56 00:06:17 00:00:45 00:13:49 00:00:24 00:07:41
21 Yuichi Hosoda 1984 JPN 27 00:28:58 00:06:25 00:00:43 00:13:44 00:00:20 00:07:46
22 Trent Thorpe 1996 NZL 17 00:28:59 00:06:19 00:00:45 00:13:49 00:00:23 00:07:43
23 Tommaso Crivellaro 1993 ITA 25 00:29:00 00:06:36 00:00:40 00:13:37 00:00:23 00:07:44
24 Tony Smoragiewicz 1994 USA 26 00:29:01 00:06:41 00:00:42 00:13:27 00:00:23 00:07:48
25 Gregor Payet 1995 LUX 18 00:29:05 00:06:38 00:00:42 00:13:31 00:00:24 00:07:50
26 Genta Uchida 1997 JPN 21 00:29:08 00:06:36 00:00:42 00:13:35 00:00:22 00:07:53
27 Gregory Barnaby 1991 ITA 15 00:29:13 00:06:34 00:00:44 00:13:33 00:00:21 00:08:01
28 Chen Liu 1992 CHN 30 00:29:15 00:06:31 00:00:40 00:13:41 00:00:21 00:08:02
29 Koki Yamamoto 1996 JPN 20 00:29:21 00:06:28 00:00:43 00:13:41 00:00:22 00:08:07
30 Ryousuke Maeda 1995 JPN 23 00:29:22 00:06:32 00:00:42 00:13:38 00:00:21 00:08:09
Program notes:

Technical Delegate: Alan Ma/MAC. Head Referee Baoping Wang/CHN. Competition Jury: Alan Ma/MAC, Gergely Markus/HUN, Xiaoran Chen/CHN.
Water Temperature 24.1ºC. Air Temperature 19.2ºC. Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 500m (375+125) Bike 10 km (3 laps), Run 2.5 km (2 laps)