Results: 2018 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Chengdu, China • 06 May, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Jeffcoat 1994 AUS 2 00:31:20 00:06:34 00:00:45 00:15:10 00:00:24 00:08:27
2 Tamara Gorman 1996 USA 5 00:31:27 00:06:35 00:00:45 00:15:10 00:00:23 00:08:34
3 Fuka Sega 1998 JPN 7 00:31:34 00:06:36 00:00:47 00:15:07 00:00:20 00:08:44
4 Bianca Bogen 1998 GER 14 00:31:39 00:06:39 00:00:45 00:15:05 00:00:23 00:08:47
5 Zsófia Kovács 1988 HUN 3 00:32:05 00:07:03 00:00:48 00:15:28 00:00:22 00:08:24
6 Giorgia Priarone 1992 ITA 26 00:32:06 00:07:21 00:00:47 00:15:11 00:00:23 00:08:24
7 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 4 00:32:08 00:06:43 00:00:46 00:15:51 00:00:24 00:08:24
8 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 24 00:32:14 00:06:59 00:00:53 00:15:27 00:00:25 00:08:30
9 Sophie Malowiecki 1997 AUS 9 00:32:18 00:07:06 00:00:46 00:15:28 00:00:22 00:08:36
10 Rebecca Spence 1988 NZL 1 00:32:21 00:07:04 00:00:45 00:15:31 00:00:24 00:08:37
11 Sophie Chase 1994 USA 25 00:32:26 00:07:06 00:00:48 00:15:26 00:00:30 00:08:36
12 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 21 00:32:27 00:07:08 00:00:48 00:15:24 00:00:22 00:08:45
13 Yun-Jung Jang 1988 KOR 6 00:32:35 00:06:53 00:00:52 00:15:37 00:00:25 00:08:48
14 Hye Rim Jeong 1999 KOR 10 00:32:37 00:07:05 00:00:48 00:15:29 00:00:23 00:08:52
15 Mengying Zhong 1990 CHN 8 00:32:37 00:06:40 00:00:48 00:15:53 00:00:23 00:08:53
16 Kira Hedgeland 1998 AUS 20 00:32:43 00:07:09 00:00:48 00:15:23 00:00:23 00:09:00
17 Yiming Liu 1996 CHN 27 00:32:44 00:06:46 00:00:48 00:15:47 00:00:22 00:09:01
18 Ling Yang 1995 CHN 23 00:32:45 00:06:56 00:00:46 00:15:40 00:00:25 00:08:58
19 Ji Eun Jung 1997 KOR 12 00:32:52 00:07:07 00:00:47 00:15:28 00:00:25 00:09:05
20 Weiyao Guo 1998 CHN 28 00:33:16 00:07:00 00:00:52 00:15:29 00:00:26 00:09:29
21 Elena Danilova 1991 RUS 19 00:33:37 00:07:23 00:00:47 00:16:20 00:00:25 00:08:42
22 Gyuri Kim 1998 KOR 22 00:33:45 00:07:21 00:00:51 00:16:16 00:00:24 00:08:53
23 Yurie Kato 1987 JPN 15 00:33:48 00:07:15 00:00:46 00:16:27 00:00:25 00:08:55
24 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 30 00:33:54 00:07:25 00:00:48 00:16:16 00:00:26 00:08:59
25 Mary Alex England 1994 USA 29 00:34:07 00:07:13 00:00:49 00:16:25 00:00:27 00:09:13
26 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 31 00:34:18 00:07:18 00:00:50 00:16:20 00:00:25 00:09:25
27 Ye Jin Park 2000 KOR 11 00:35:31 00:06:56 00:00:51 00:16:42 00:00:27 00:10:35
28 Arina Shulgina 1991 ITU 17 00:36:00 00:07:24 00:00:50 00:18:02 00:00:27 00:09:17
DNF Miriam Casillas García 1992 ESP 16 DNF 00:07:12 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yi Zhang 1987 CHN 18 DNF 00:07:08 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alan Ma/MAC. Head Referee Peter Chua/SGP.  Competition Jury: Alan Ma/MAC, Gergely Markus/HUN, Xiaoran Chen/CHN.
Water Temperature 24.1ºC. Air Temperature 19.2ºC. Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 500m (375+125). Bike 10 km (3 laps), Run 2.5 km (2 laps)