Results: 2018 Clermont CAMTRI Sprint Triathlon American Cup | Elite Women
Clermont, FL, United States • 03 Mar, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Erika Ackerlund 1996 USA 5 01:02:47 00:10:52 00:00:40 00:33:03 00:00:25 00:17:49
2 Zsófia Kovács 1988 HUN 1 01:02:48 00:10:20 00:00:35 00:32:57 00:00:24 00:18:35
3 Mary Alex England 1994 USA 16 01:02:52 00:10:28 00:00:37 00:32:47 00:00:30 00:18:33
4 Ellie Abrahamson 1995 USA 18 01:03:06 00:11:15 00:00:42 00:33:35 00:00:34 00:17:02
5 Kyleigh Spearing 1998 USA 11 01:03:17 00:10:19 00:00:38 00:32:54 00:00:30 00:18:59
6 Severine Bouchez 1994 BEL 3 01:03:22 00:10:42 00:00:32 00:32:38 00:00:28 00:19:06
7 Sarah Alexander 1987 USA 2 01:03:37 00:10:29 00:00:29 00:32:51 00:00:27 00:19:24
8 Charlotte Ahrens 1997 GER 22 01:04:18 00:10:21 00:00:44 00:32:45 00:00:28 00:20:04
9 Sophie Linn 1995 AUS 21 01:04:23 00:11:03 00:00:43 00:33:46 00:00:30 00:18:24
10 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 19 01:04:29 00:10:32 00:00:32 00:32:48 00:00:30 00:20:10
11 Brittany Warly 1993 USA 4 01:05:10 00:10:41 00:00:33 00:34:17 00:00:29 00:19:12
12 Kyla Roy 1998 CAN 10 01:05:20 00:10:41 00:00:39 00:33:15 00:00:29 00:20:18
13 Erica Hawley 1998 BER 14 01:05:29 00:11:02 00:00:38 00:33:52 00:00:26 00:19:33
14 Nicole Welling 1990 USA 15 01:05:43 00:10:23 00:00:40 00:32:51 00:00:30 00:21:22
15 Teresa Groton 1996 USA 12 01:05:49 00:10:40 00:00:45 00:33:11 00:00:31 00:20:45
16 Katie Gorczyca 1995 USA 7 01:06:26 00:11:11 00:00:44 00:33:36 00:00:28 00:20:30
17 Rachel Pearson 1987 USA 29 01:07:15 00:11:22 00:00:46 00:34:06 00:00:30 00:20:34
18 Rebecca Naughton 1998 USA 27 01:07:21 00:11:33 00:00:34 00:34:08 00:00:29 00:20:40
19 Sarah Quintero 1998 USA 23 01:07:31 00:11:37 00:00:40 00:33:58 00:00:31 00:20:47
20 Sonja Kent 1992 USA 9 01:07:42 00:10:30 00:00:41 00:34:06 00:00:29 00:21:59
21 Fany Mainville 1998 CAN 24 01:08:19 00:11:23 00:00:45 00:34:08 00:00:33 00:21:33
22 Caroline Shannon 1990 USA 17 01:08:45 00:11:36 00:00:55 00:33:41 00:00:33 00:22:02
23 Céline Marks 1996 CAN 30 01:09:36 00:10:51 00:00:41 00:37:39 00:00:29 00:20:00
24 Kearci Smith 1989 USA 25 01:10:19 00:11:59 00:00:51 00:36:20 00:00:39 00:20:32
25 Alicia Slade 1984 CAN 26 01:12:26 00:11:52 00:00:44 00:36:35 00:00:30 00:22:49
LAP Kristie Stöfler 1977 BRA 20 LAP 00:17:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Anabel Knoll 1996 GER 6 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sophie Chase 1994 USA 8 DNF 00:10:28 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Troyce Beglaw/CAN. Head Referee: Bobbie Solomon/USA. Competition Jury: Troyce Beglaw/CAN, Barb Linquist/USA, Brian Davis/USA.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Air temperature 16.5ºC. Water Temperature 21.9ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #17 Shannon/USA was disqualified because she did not stop at the penalty box
Athlete #6 Knoll/GER served a 10 seconds penalty during the run segment.