Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andreas Schilling 1991 DEN 1 00:56:25 00:10:48 00:00:42 00:29:18 00:00:29 00:15:08
2 Henrik Klemmensen 1993 DEN 3 00:56:59 00:10:49 00:00:41 00:29:18 00:00:29 00:15:42
3 Emil Holm 1996 DEN 2 00:58:09 00:10:56 00:00:43 00:29:38 00:00:29 00:16:23
4 Per Wangel 1991 SWE 8 00:58:49 00:11:31 00:00:48 00:30:03 00:00:29 00:15:58
5 Emil Deleuran Hansen 1997 DEN 4 00:59:01 00:11:22 00:00:51 00:30:08 00:00:32 00:16:08
6 Oskar Djärv 1990 SWE 6 00:59:09 00:11:08 00:00:43 00:29:26 00:00:36 00:17:16
7 Scott Steenberg 2000 DEN 16 00:59:36 00:11:15 00:00:48 00:30:20 00:00:35 00:16:38
8 Andreas Nørgaard 1999 DEN 12 00:59:45 00:11:58 00:00:53 00:29:30 00:00:30 00:16:54
9 Jens Kristian Østergaard 1992 DEN 30 00:59:50 00:11:29 00:00:47 00:30:07 00:00:41 00:16:46
10 Anders Christensen 1990 DEN 20 00:59:55 00:11:56 00:00:52 00:29:36 00:00:38 00:16:53
11 Mads Mortensen 1998 DEN 21 00:59:59 00:11:58 00:00:45 00:29:37 00:00:30 00:17:09
12 Daniel Nou 1999 SWE 15 01:00:03 00:11:32 00:00:46 00:30:07 00:00:35 00:17:03
13 Pelle Oskar Lambertsen 1999 DEN 11 01:00:24 00:11:36 00:00:59 00:29:49 00:00:34 00:17:26
14 Kristian Trier Nipper 1992 DEN 18 01:00:28 00:11:44 00:00:51 00:29:46 00:00:33 00:17:34
15 Thor Bendix Madsen 1999 DEN 23 01:00:33 00:12:00 00:00:59 00:30:53 00:00:36 00:16:05
16 Jens Petersen Bach 1984 DEN 10 01:00:35 00:11:42 00:00:52 00:29:57 00:00:38 00:17:26
17 Laurits Wulff Holm 2000 DEN 27 01:00:46 00:11:27 00:00:50 00:30:07 00:00:34 00:17:48
18 Andreas Rumin Kjær 2000 DEN 19 01:01:26 00:11:39 00:00:48 00:29:55 00:00:32 00:18:32
19 Simon Jørn Hansen 1991 DEN 9 01:01:32 00:12:17 00:00:48 00:31:12 00:00:36 00:16:39
20 Ole Hemme Hansen 1992 DEN 14 01:02:04 00:11:34 00:00:51 00:30:54 00:00:31 00:18:14
21 Albert Frydensberg 2001 DEN 25 01:02:11 00:12:15 00:00:52 00:31:11 00:00:36 00:17:17
22 Mathias Immerkjær Kristiansen 1999 DEN 29 01:02:23 00:11:37 00:00:58 00:29:51 00:00:33 00:19:24
23 Gabriel Björlin 1998 SWE 22 01:04:22 00:12:37 00:00:54 00:31:54 00:00:32 00:18:25
DNS Nicklas Røssner 1991 DEN 5 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Bastian Peitersen 1998 DEN 17 LAP 00:13:10 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valdemar Solok 2001 DEN 7 DNF 00:11:33 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 26 DNF 00:11:29 00:00:48 00:28:59 00:00:00 00:00:00
DNF Frederik Holm Wester 2000 DEN 28 DNF 00:11:45 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Anabela Santos/POR. Head Referee: Steen Christensen/DEN. Competition Jury Anabela Santos/POR, Morten Fenger/DEN, Carsten Andersen/DEN.
Distances: Swim 750 m (2 laps), Bike 19.950 m (7 laps), Run 5 km ( 4 laps)
Water temperature: 16.2C Air temperature: 16.2C Wetsuits allowed,