Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Eskild Ebbesen 1972 DEN 6066 03:42:08 00:46:50 00:02:33 02:52:45 n/a n/a
2 Lars Rosencrantz 1971 SWE 6089 03:50:43 00:43:39 00:03:27 03:03:37 n/a n/a
3 Craig Gulliford 1970 GBR 6076 03:58:21 00:49:39 00:02:26 03:06:16 n/a n/a
4 Vaclav Glaser 1970 CZE 6094 04:00:42 00:45:26 00:02:59 03:12:17 n/a n/a
5 Sean Collins 1973 GBR 6074 04:02:00 00:42:21 00:03:22 03:16:17 n/a n/a
6 Adam Clarke 1972 GBR 6073 04:04:23 00:45:27 00:03:36 03:15:20 n/a n/a
7 Ralf Biernatzki 1970 GER 6070 04:06:18 00:54:16 00:03:03 03:08:59 n/a n/a
8 Tedd Girouard 1972 CAN 5232 04:08:08 00:59:03 00:04:17 03:04:48 n/a n/a
9 René Vendt 1973 DEN 6068 04:08:27 00:50:14 00:03:04 03:15:09 n/a n/a
10 Michael Whamond 1969 USA 6091 04:09:47 00:49:45 00:02:55 03:17:07 n/a n/a
11 Richard Mostyn Jones 1969 GBR 6081 04:13:42 00:49:19 00:04:06 03:20:17 n/a n/a
12 Holger Trispel 1972 GER 6071 04:14:59 00:52:11 00:03:08 03:19:40 n/a n/a
13 Wayne Hitchcott 1972 GBR 6078 04:17:47 00:54:19 00:04:38 03:18:50 n/a n/a
14 Darren Hodges 1973 GBR 6079 04:18:30 00:58:00 00:04:12 03:16:18 n/a n/a
15 Mark Hanby 1969 GBR 6077 04:19:30 00:55:07 00:03:08 03:21:15 n/a n/a
16 Gregory Lefebvre 1971 FRA 6069 04:19:51 00:44:54 00:04:17 03:30:40 n/a n/a
17 Trond Karlsen 1971 NOR 6088 04:21:26 00:46:52 00:03:20 03:31:14 n/a n/a
18 Simon Tack 1969 GBR 6083 04:26:18 00:51:43 00:06:10 03:28:25 n/a n/a
19 Simon Thompson 1971 GBR 6085 04:30:58 00:57:55 00:04:53 03:28:10 n/a n/a
20 Patrick Phibbs 1971 CAN 6093 04:38:51 00:56:13 00:04:59 03:37:39 n/a n/a
21 Trey Whitley 1970 USA 6092 04:39:11 00:58:37 00:05:37 03:34:57 n/a n/a
22 Rob Sedgwick 1969 GBR 6082 04:43:08 00:57:11 00:05:22 03:40:35 n/a n/a
23 Lee Merrett 1969 GBR 6080 04:46:35 00:57:00 00:04:29 03:45:06 n/a n/a
24 Peter Biggs 1971 GBR 6072 04:47:40 00:48:38 00:03:59 03:55:03 n/a n/a
25 Juan Carlos Greene Guillen 1971 MEX 6087 05:04:52 00:54:00 00:03:47 04:07:05 n/a n/a
26 Naoshi Tsurumaru 1971 JPN 6086 05:20:32 01:05:14 00:08:44 04:06:34 n/a n/a
DSQ Spencer Thomas 1969 GBR 6084 DSQ 00:29:15 00:03:34 00:00:00 n/a n/a
DSQ Keith O'Connell 1971 USA 6090 DSQ 00:22:24 00:05:15 00:00:00 n/a n/a
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2 laps)
Water temperature: 21.5C; Air temperature: 15.4C wetsuits allowed.
Athlete #6090 O’Connell/USA and #6084 Thomas/USA were disqualified for start in an earlier wave.