Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Juha Lundberg 1966 FIN 6100 03:49:46 00:43:28 00:02:36 03:03:42 n/a n/a
2 Blair Saunders 1965 USA 6125 03:53:34 00:51:09 00:02:28 02:59:57 n/a n/a
3 Jimmy Bredow 1968 DEN 6097 03:56:55 00:50:46 00:05:05 03:01:04 n/a n/a
4 Trevor Back 1965 GBR 6101 04:05:39 00:51:40 00:02:39 03:11:20 n/a n/a
5 Jeremy Purnell 1965 GBR 6109 04:06:10 00:50:51 00:02:47 03:12:32 n/a n/a
6 Bo Terp Hansen 1967 DEN 6098 04:09:51 00:51:36 00:03:16 03:14:59 n/a n/a
7 Uwe Hauke 1965 GER 6114 04:13:02 00:53:48 00:03:14 03:16:00 n/a n/a
8 Mike Shaffer 1965 USA 6126 04:13:10 00:38:41 00:02:48 03:31:41 n/a n/a
9 Timothy Raw 1965 NZL 6116 04:13:19 00:49:57 00:03:14 03:20:08 n/a n/a
10 George Moser 1968 USA 6122 04:16:04 00:51:21 00:05:01 03:19:42 n/a n/a
11 Bob Rogan 1967 USA 6123 04:21:11 00:49:44 00:04:05 03:27:22 n/a n/a
12 Jeremy Chadwick 1968 GBR 6102 04:22:56 00:48:00 00:04:36 03:30:20 n/a n/a
13 Martin Czernik 1968 GER 6113 04:23:56 00:56:35 00:03:33 03:23:48 n/a n/a
14 Dan Harlott 1968 GBR 6105 04:28:55 00:57:21 00:05:17 03:26:17 n/a n/a
15 Matthew Twynham 1968 GBR 6112 04:31:01 00:46:40 00:02:36 03:41:45 n/a n/a
16 Pete Erickson 1964 USA 6119 04:32:00 00:50:03 00:06:27 03:35:30 n/a n/a
17 Adrian Feasby 1964 GBR 6103 04:32:13 00:50:44 00:05:11 03:36:18 n/a n/a
18 Mark Corlet 1966 NZL 6115 04:33:10 00:51:50 00:02:57 03:38:23 n/a n/a
19 David Scammell 1964 GBR 6111 04:36:39 01:01:07 00:04:46 03:30:46 n/a n/a
20 Peter Benson 1965 AUS 6129 04:37:35 00:50:41 00:04:30 03:42:24 n/a n/a
21 Julian Hucker 1967 GBR 6107 04:42:26 00:54:02 00:05:32 03:42:52 n/a n/a
22 Roberto Valdes 1966 USA 6127 04:43:24 00:50:08 00:03:43 03:49:33 n/a n/a
23 Paul James 1965 GBR 6108 04:44:40 00:55:05 00:02:47 03:46:48 n/a n/a
24 Garrett Williamson 1968 USA 6128 04:50:08 00:51:01 00:03:58 03:55:09 n/a n/a
25 Michael Savage 1964 GBR 6110 04:53:02 01:05:22 00:05:21 03:42:19 n/a n/a
26 Christopher Sanzo 1968 USA 6124 04:56:00 00:55:42 00:03:30 03:56:48 n/a n/a
27 Rich Chojnacki 1967 USA 6117 05:12:11 01:13:50 00:04:39 03:53:42 n/a n/a
28 Roberto Andres Guerrero 1964 USA 6120 05:13:58 00:57:34 00:06:35 04:09:49 n/a n/a
29 Thomas Heller 1964 USA 6121 06:28:48 01:19:48 00:14:49 04:54:11 n/a n/a
DSQ Julian Hackett 1967 GBR 6104 DSQ 00:29:12 00:03:58 00:00:00 n/a n/a
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2 laps)
Water temperature: 21.5C; Air temperature: 15.4C wetsuits allowed.
Athlete #6104 Hackett/GBR was disqualified for start in an earlier wave.