Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Paul Donnelly 1960 GBR 6138 04:09:18 00:50:26 00:04:20 03:14:32 n/a n/a
2 Gunter Stecher 1963 GER 6145 04:09:24 00:46:21 00:03:04 03:19:59 n/a n/a
3 Guy Berkebile 1961 USA 6152 04:10:25 00:52:03 00:03:52 03:14:30 n/a n/a
4 Eric Fonkalsrud 1961 USA 6154 04:14:21 00:45:38 00:02:51 03:25:52 n/a n/a
5 Michael Dixon 1962 AUS 6163 04:15:33 00:49:07 00:02:50 03:23:36 n/a n/a
6 Sofus Lyngbo 1960 DEN 6134 04:18:26 00:50:10 00:04:15 03:24:01 n/a n/a
7 Thomas Ullrich 1961 USA 6161 04:19:06 00:46:34 00:03:31 03:29:01 n/a n/a
8 Basil Macreadie 1960 AUS 6165 04:19:24 00:51:58 00:05:20 03:22:06 n/a n/a
9 Andrew Mcleod 1959 NZL 6147 04:21:42 00:52:25 00:04:25 03:24:52 n/a n/a
10 Steven Ahrendt 1961 USA 6148 04:30:47 00:49:02 00:04:08 03:37:37 n/a n/a
11 Eijin Goh 1962 JPN 6146 04:31:21 00:58:56 00:02:29 03:29:56 n/a n/a
12 David Virden 1962 GBR 6143 04:31:22 00:56:17 00:03:25 03:31:40 n/a n/a
13 Ted Dew 1963 USA 6153 04:31:30 00:52:38 00:05:20 03:33:32 n/a n/a
14 Andrew Palowitch 1960 USA 6160 04:38:53 00:58:41 00:05:05 03:35:07 n/a n/a
15 Robert Mccauley 1960 USA 6159 04:44:16 00:50:35 00:07:05 03:46:36 n/a n/a
16 Günter Rothmayer 1963 GER 6144 04:46:13 00:58:26 00:06:49 03:40:58 n/a n/a
17 Henrik Ebdrup 1963 DEN 6137 04:47:00 00:56:33 00:04:33 03:45:54 n/a n/a
18 Gary Heldenmuth 1963 USA 6156 04:47:13 00:55:52 00:04:35 03:46:46 n/a n/a
19 Bill James 1963 GBR 6141 04:48:49 01:04:30 00:05:04 03:39:15 n/a n/a
20 Alexander Hebdon 1962 GBR 6140 04:51:45 00:58:15 00:03:58 03:49:32 n/a n/a
21 Nicholas Mcnamara 1961 GBR 6142 04:57:17 01:02:00 00:04:59 03:50:18 n/a n/a
22 Brian Gilvary 1962 GBR 6139 05:01:20 00:51:47 00:02:56 04:06:37 n/a n/a
23 Ed Huetten 1963 USA 6157 05:03:01 01:05:39 00:04:03 03:53:19 n/a n/a
24 Louis Andersen 1961 USA 6150 05:05:32 01:02:45 00:05:08 03:57:39 n/a n/a
25 Jeff Shmoorkoff 1963 CAN 6168 05:14:23 01:12:48 00:05:34 03:56:01 n/a n/a
26 Blaz Jurko 1960 USA 6158 05:16:14 00:58:04 00:04:04 04:14:06 n/a n/a
27 Stavros Georganos 1960 CAN 6167 05:17:26 00:58:25 00:09:34 04:09:27 n/a n/a
28 Sam Allen 1959 USA 6149 05:23:03 01:00:50 00:05:28 04:16:45 n/a n/a
29 Brian Hannon 1959 AUS 6164 05:35:30 00:55:58 00:08:21 04:31:11 n/a n/a
30 Bill Umlauf 1962 USA 6162 05:47:15 01:06:13 00:07:44 04:33:18 n/a n/a
DNF Thomas Fogt 1961 DEN 6136 DNF 00:46:41 00:02:31 00:00:00 n/a n/a
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2 laps)
Water temperature: 21.5C; Air temperature: 15.4C wetsuits allowed.