Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Dennis Matzen 1987 DEN 4054 00:32:01 n/a n/a 00:13:01 00:00:54 00:18:06
2 Bernardo Jareño Manclus 1985 ESP 4055 00:32:11 n/a n/a 00:13:30 00:00:53 00:17:48
3 Shaun Challis 1987 GBR 4060 00:32:26 n/a n/a 00:13:12 00:00:54 00:18:20
4 Vincent Leblond 1986 FRA 4056 00:32:38 n/a n/a 00:12:47 00:00:53 00:18:58
5 Thiago De Souza Caldas 1987 BRA 4083 00:32:59 n/a n/a 00:13:30 00:00:56 00:18:33
6 Joe Osborne 1987 GBR 4066 00:33:13 n/a n/a 00:13:20 00:01:10 00:18:43
7 Simon Kershaw 1985 GBR 4062 00:34:46 n/a n/a 00:14:08 00:00:48 00:19:50
8 Marek Micek 1985 SVK 4075 00:34:57 n/a n/a 00:13:20 00:01:09 00:20:28
9 James Thornton 1986 GBR 4067 00:35:35 n/a n/a 00:16:07 00:00:53 00:18:35
10 Kevin Martin 1986 GBR 4064 00:36:03 n/a n/a 00:15:02 00:01:03 00:19:58
11 Petrus Ravazzano 1985 BRA 4084 00:36:37 n/a n/a 00:14:36 00:01:12 00:20:49
12 Chris Tyson 1987 GBR 4069 00:36:43 n/a n/a 00:16:54 00:01:10 00:18:39
13 Rob Newton 1988 GBR 4065 00:37:24 n/a n/a 00:16:11 00:01:00 00:20:13
14 Christopher Bahra 1988 GBR 4057 00:37:33 n/a n/a 00:16:01 00:00:54 00:20:38
15 Pierpaolo Sidoti 1987 ITA 4073 00:38:39 n/a n/a 00:15:03 00:01:22 00:22:14
16 Andrew Beamish 1984 GBR 4059 00:39:07 n/a n/a 00:16:25 00:00:55 00:21:47
17 Takahiro Mishina 1984 JPN 4074 00:39:25 n/a n/a 00:17:20 00:01:26 00:20:39
18 Jack Bourbonnais 1987 USA 4078 00:40:11 n/a n/a 00:18:24 00:01:15 00:20:32
19 Francisco Gomez 1985 GBR 4061 00:40:24 n/a n/a 00:13:27 00:00:59 00:25:58
20 Stefan Posch 1988 AUT 4082 00:41:28 n/a n/a 00:17:48 00:01:18 00:22:22
21 David Williams 1988 GBR 4071 00:42:01 n/a n/a 00:17:01 00:01:20 00:23:40
22 Carlo Bentley 1985 USA 4077 00:42:31 n/a n/a 00:18:59 00:01:05 00:22:27
23 Darcy Hinds 1985 CAN 4085 00:44:57 n/a n/a 00:20:16 00:01:10 00:23:31
24 Henning Göransson Sandberg 1987 SWE 4076 00:48:11 n/a n/a 00:23:10 00:01:43 00:23:18
25 Hang Kei Simon Wong 1985 USA 4081 00:50:04 n/a n/a 00:24:18 00:02:41 00:23:05
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Chris Kitchen/IRL, Morten Fenger/DEN
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (1 lap)
Water temperature:17.9ºC. Air Temperature 31.5ºC. Wetsuits allowed