Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Florian Schafer 1983 FRA 4092 00:30:07 n/a n/a 00:12:44 00:00:47 00:16:36
2 Thomas Winkelmann 1982 GER 4105 00:31:08 n/a n/a 00:12:42 00:00:49 00:17:37
3 Tsukasa Hirano 1983 JPN 4106 00:31:38 n/a n/a 00:12:12 00:00:48 00:18:38
4 Alexandre Dourado 1980 BRA 4118 00:31:56 n/a n/a 00:13:00 00:01:01 00:17:55
5 Jonathan Bird 1983 GBR 4093 00:33:02 n/a n/a 00:13:29 00:00:49 00:18:44
6 Mario Salvador Rubio Ponce De Leon 1983 MEX 4107 00:33:19 n/a n/a 00:13:30 00:01:10 00:18:39
7 Andre Falbo 1982 BRA 4119 00:33:36 n/a n/a 00:13:23 00:00:58 00:19:15
8 Liam Goldie 1979 GBR 4096 00:34:05 n/a n/a 00:13:37 00:01:01 00:19:27
9 Yiannis Christodoulou 1983 GBR 4095 00:34:12 n/a n/a 00:14:40 00:01:02 00:18:30
10 Chris Stanford 1979 GBR 4101 00:34:55 n/a n/a 00:16:03 00:01:01 00:17:51
11 Matthew Hanlon 1980 USA 4108 00:35:02 n/a n/a 00:13:23 00:01:24 00:20:15
12 Drew Moffrey 1979 AUS 4115 00:35:06 n/a n/a 00:13:42 00:01:02 00:20:22
13 Thomas Hales 1981 GBR 4097 00:35:42 n/a n/a 00:16:23 00:00:53 00:18:26
14 Quentin Duquenne 1981 FRA 4091 00:35:49 n/a n/a 00:13:51 00:00:58 00:21:00
15 Søren Søndergaard 1981 DEN 4090 00:36:30 n/a n/a 00:16:11 00:01:52 00:18:27
16 Sebastian Harrison 1983 GBR 4098 00:36:33 n/a n/a 00:16:58 00:01:11 00:18:24
17 Duncan Hawkins 1981 GBR 4099 00:36:41 n/a n/a 00:16:15 00:01:12 00:19:14
18 Florian Meene 1982 GER 4102 00:36:43 n/a n/a 00:14:46 00:01:29 00:20:28
19 Irion Serafim De Souza Filho 1981 BRA 4122 00:36:55 n/a n/a 00:15:07 00:00:58 00:20:50
20 Denis Morton 1983 AUS 4116 00:36:56 n/a n/a 00:14:36 00:01:06 00:21:14
21 Ian Akehurst 1981 USA 4111 00:37:10 n/a n/a 00:14:39 00:01:47 00:20:44
22 Ben Hieatt-Smith 1979 GBR 4100 00:37:17 n/a n/a 00:15:27 00:01:13 00:20:37
23 Diego Silva Serra 1982 BRA 4121 00:37:20 n/a n/a 00:16:45 00:01:02 00:19:33
24 Julian Spoor 1981 AUS 4117 00:37:20 n/a n/a 00:15:12 00:01:04 00:21:04
25 Thiago Pagoto Marinho 1982 BRA 4123 00:38:21 n/a n/a 00:17:09 00:01:26 00:19:46
26 Charles Garabedian 1982 USA 4109 00:38:23 n/a n/a 00:16:49 00:01:02 00:20:32
27 Andreas Schulz 1979 GER 4103 00:38:26 n/a n/a 00:15:31 00:01:04 00:21:51
28 Josh Barrett 1979 USA 4114 00:38:55 n/a n/a 00:12:46 00:01:17 00:24:52
29 Gary Burman 1981 GBR 4094 00:39:02 n/a n/a 00:16:34 00:01:12 00:21:16
30 Diego Nequesaurt 1980 BRA 4120 00:39:29 n/a n/a 00:16:58 00:01:12 00:21:19
31 Dustin Rehm 1980 USA 4110 00:41:06 n/a n/a 00:17:17 00:01:25 00:22:24
32 Jason Wright 1982 USA 4113 00:45:03 n/a n/a 00:15:49 00:02:01 00:27:13
33 James Wynn 1982 USA 4112 00:45:58 n/a n/a 00:18:34 00:01:33 00:25:51
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Chris Kitchen/IRL, Morten Fenger/DEN
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (1 lap)
Water temperature:17.9ºC. Air Temperature 31.5ºC. Wetsuits allowed