Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Erk Heinssen 1962 GER 4250 00:34:19 n/a n/a 00:13:41 00:01:12 00:19:26
2 Matthew Stone 1962 GBR 4248 00:34:32 n/a n/a 00:14:58 00:01:20 00:18:14
3 Petr Schmidt 1959 ITU 4274 00:35:22 n/a n/a 00:13:07 00:01:19 00:20:56
4 Andy Williams 1963 GBR 4249 00:36:12 n/a n/a 00:15:38 00:00:59 00:19:35
5 Gunter Stecher 1963 GER 4253 00:36:47 n/a n/a 00:13:47 00:01:29 00:21:31
6 Ricardo De Miranda Kleiner 1962 BRA 4272 00:36:52 n/a n/a 00:14:50 00:01:38 00:20:24
7 David Scott 1962 NZL 4257 00:36:57 n/a n/a 00:15:45 00:01:23 00:19:49
8 Michael Raadam 1963 DEN 4246 00:37:08 n/a n/a 00:13:28 00:01:20 00:22:20
9 Neil Cooper 1960 IRL 4254 00:37:10 n/a n/a 00:14:49 00:01:01 00:21:20
10 Brian Gilvary 1962 GBR 4247 00:38:05 n/a n/a 00:16:14 00:01:10 00:20:41
11 Marc Mone 1959 USA 4264 00:38:09 n/a n/a 00:14:47 00:01:24 00:21:58
12 Luiz Escudero 1962 BRA 4271 00:38:25 n/a n/a 00:17:11 00:01:13 00:20:01
13 Michael Dixon 1962 AUS 4269 00:38:43 n/a n/a 00:15:32 00:01:11 00:22:00
14 Günter Rothmayer 1963 GER 4252 00:39:43 n/a n/a 00:17:07 00:01:12 00:21:24
15 Christopher Novak 1962 USA 4265 00:41:40 n/a n/a 00:19:34 00:01:28 00:20:38
16 Dietrich Köcher 1961 GER 4251 00:41:49 n/a n/a 00:16:38 00:01:20 00:23:51
17 Kevin Elmore 1962 USA 4261 00:43:57 n/a n/a 00:18:21 00:01:44 00:23:52
18 Jeff Pickering 1962 USA 4266 00:44:03 n/a n/a 00:18:38 00:02:00 00:23:25
19 Henrique Garcia Lores 1961 BRA 4270 00:44:45 n/a n/a 00:20:20 00:01:24 00:23:01
20 Andrew Thacher 1962 USA 4267 00:44:54 n/a n/a 00:18:20 00:01:47 00:24:47
21 Martin Feeney 1962 USA 4262 00:45:05 n/a n/a 00:22:06 00:01:58 00:21:01
22 Ronnie Anderson 1963 USA 4259 00:45:05 n/a n/a 00:21:01 00:01:14 00:22:50
23 John Abrami 1960 USA 4258 00:45:46 n/a n/a 00:16:42 00:02:02 00:27:02
24 Jeff Dorrill 1961 USA 4260 00:47:21 n/a n/a 00:22:16 00:02:50 00:22:15
25 Marco Zaffaroni 1962 ITA 4256 00:48:07 n/a n/a 00:19:13 00:03:27 00:25:27
26 Jeff Shmoorkoff 1963 CAN 4275 00:48:49 n/a n/a 00:22:20 00:02:24 00:24:05
27 Wantuil Teixeira 1962 BRA 4273 00:49:29 n/a n/a 00:21:07 00:01:44 00:26:38
28 Allan Bicknell 1960 AUS 4268 01:13:07 n/a n/a 00:23:35 00:02:56 00:46:36
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Chris Kitchen/IRL, Morten Fenger/DEN
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (1 lap)
Water temperature:17.9ºC. Air Temperature 31.5ºC. Wetsuits allowed