Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ruben Ruzafa 1984 ESP 48 02:06:04 00:13:26 00:01:07 01:13:24 00:01:17 00:36:50
2 Sam Osborne 1991 NZL 54 02:07:51 00:12:46 00:00:59 01:15:44 00:01:10 00:37:12
3 Brice Daubord 1985 FRA 51 02:08:39 00:12:45 00:01:08 01:17:25 00:01:20 00:36:01
4 Bradley Weiss 1989 RSA 52 02:08:42 00:13:12 00:01:10 01:15:06 00:01:22 00:37:52
5 Arthur Forissier 1994 FRA 53 02:09:26 00:13:33 00:01:04 01:16:40 00:01:20 00:36:49
6 Francisco Serrano 1980 MEX 45 02:09:47 00:13:20 00:01:16 01:16:26 00:01:17 00:37:28
7 Marcello Ugazio 1996 ITA 74 02:10:21 00:13:30 00:01:10 01:17:48 00:01:18 00:36:35
8 Ben Allen 1985 AUS 46 02:11:37 00:12:48 00:00:59 01:17:31 00:01:21 00:38:58
9 Maxim Chane 1996 FRA 78 02:13:18 00:12:14 00:01:08 01:17:41 00:01:24 00:40:51
10 Theo Dupras 1993 FRA 56 02:13:25 00:13:49 00:01:01 01:16:28 00:01:23 00:40:44
11 Chris Fischer 1982 DEN 67 02:13:36 00:13:53 00:01:21 01:18:31 00:01:36 00:38:15
12 Arthur Serrieres 1994 FRA 61 02:14:15 00:13:32 00:01:09 01:18:27 00:01:19 00:39:48
13 Dominik Wychera 1993 AUT 42 02:14:33 00:14:34 00:01:06 01:17:29 00:01:11 00:40:13
14 Pavel Andreev 1983 RUS 63 02:14:36 00:13:45 00:01:14 01:17:29 00:01:19 00:40:49
15 Filippo Rinaldi 1991 ITA 49 02:14:58 00:13:28 00:01:07 01:20:43 00:01:31 00:38:09
16 Michael Ferreira 1997 RSA 80 02:15:01 00:13:38 00:01:10 01:18:21 00:01:19 00:40:33
17 Emanuele Aru 1997 ITA 73 02:15:28 00:13:28 00:01:01 01:18:40 00:01:19 00:41:00
18 Xavier Dafflon 1982 SUI 59 02:15:37 00:15:40 00:01:25 01:18:18 00:01:36 00:38:38
19 Tomas Kubek 1991 SVK 47 02:16:11 00:13:43 00:01:19 01:17:04 00:01:40 00:42:25
20 Doug Hall 1987 GBR 50 02:16:47 00:13:13 00:01:22 01:20:33 00:01:51 00:39:48
21 Cameron Macnair 1998 RSA 71 02:17:00 00:13:16 00:01:07 01:18:45 00:01:22 00:42:30
22 Emil Stoynev 1992 BUL 43 02:17:23 00:13:34 00:01:24 01:19:15 00:01:29 00:41:41
23 Gaetan Vivien 1990 FRA 44 02:18:11 00:14:37 00:01:10 01:18:43 00:01:40 00:42:01
24 Simon Jørn Hansen 1991 DEN 41 02:18:37 00:13:50 00:01:25 01:23:44 00:01:31 00:38:07
25 Tomas Jurkovic 1983 SVK 57 02:20:59 00:13:28 00:01:21 01:23:03 00:01:22 00:41:45
26 Joep Staps 1990 NED 62 02:22:12 00:15:20 00:01:30 01:23:36 00:01:25 00:40:21
27 Llewellyn Holmes 1982 GBR 65 02:22:49 00:15:44 00:01:26 01:21:57 00:01:30 00:42:12
28 Adriaan Myburgh 1997 RSA 75 02:23:03 00:14:10 00:01:07 01:22:34 00:01:32 00:43:40
29 Evgeny Kirillov 1983 RUS 66 02:23:14 00:16:09 00:01:37 01:22:25 00:01:39 00:41:24
30 Nico Sterk 1987 RSA 58 02:24:09 00:13:54 00:01:48 01:22:09 00:01:50 00:44:28
31 Finn Kaczmarek 1979 DEN 64 02:24:18 00:16:06 00:01:27 01:24:54 00:01:29 00:40:22
32 Michael Ross 1996 RSA 77 02:24:46 00:13:55 00:01:32 01:27:57 00:01:45 00:39:37
33 Matus Kozlovsky 1998 SVK 72 02:25:23 00:13:31 00:01:22 01:28:29 00:01:28 00:40:33
34 Artem Kozlowski 1996 RUS 79 02:26:19 00:14:44 00:01:39 01:25:09 00:01:38 00:43:09
35 Louis Monville 1998 BEL 76 02:29:24 00:15:48 00:01:32 01:24:41 00:02:01 00:45:22
36 Barret Fishner 1983 USA 55 02:37:27 00:16:37 00:01:26 01:29:29 00:01:32 00:48:23
DNF Karsten Madsen 1991 CAN 60 DNF 00:13:26 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Chris Kitchen/IRL, Morten Fenger/DEN
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Bike 29 km (2 laps) Run 10.1 km (2 laps)
Water Temperature 18.4ºC. Air Temperature: 16.2ºC Wetsuits allowed.
Athlete #52 Weiss/RSA served a 15 seconds penalty during the run segment.