Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Alex Doherty 1983 GBR 1251 01:43:55 00:30:50 00:01:42 00:50:19 00:02:11 00:18:53
2 Simon Cole 1981 GBR 1250 01:44:08 00:29:42 00:01:21 00:52:47 00:01:59 00:18:19
3 Raul Lopez Grueso 1980 ESP 1245 01:45:38 00:31:40 00:01:37 00:51:43 00:01:57 00:18:41
4 Phil Brush 1982 GBR 1248 01:45:55 00:31:26 00:01:33 00:51:29 00:02:06 00:19:21
5 David Thomas 1979 GBR 1259 01:45:59 00:31:26 00:01:32 00:52:18 00:02:01 00:18:42
6 Marc Flavin 1980 IRL 1261 01:46:11 00:32:06 00:01:28 00:50:56 00:02:18 00:19:23
7 Alex D'Oria 1983 FRA 1246 01:48:17 00:29:05 00:01:21 00:56:30 00:01:54 00:19:27
8 Sean Calder 1980 GBR 1249 01:49:34 00:31:28 00:01:44 00:54:28 00:02:09 00:19:45
9 Stephen Eles 1979 USA 1267 01:50:18 00:30:16 00:01:37 00:57:55 00:02:10 00:18:20
10 Jon Warren 1982 GBR 1260 01:50:39 00:33:05 00:01:46 00:54:29 00:01:54 00:19:25
11 Ernesto Vladimir Becerril Bustamante 1979 MEX 1262 01:51:48 00:30:50 00:01:29 00:57:09 00:02:13 00:20:07
12 Andrew Metcalf 1983 GBR 1255 01:51:55 00:32:39 00:01:56 00:55:50 00:02:16 00:19:14
13 Robert Osborn 1982 GBR 1256 01:52:15 00:33:34 00:01:33 00:54:09 00:02:16 00:20:43
14 Simon Hall 1980 GBR 1252 01:52:15 00:31:25 00:01:58 00:56:56 00:02:13 00:19:43
15 Fabien Letort 1980 FRA 1247 01:53:39 00:31:36 00:01:39 00:57:41 00:02:14 00:20:29
16 Luke Roberts 1983 GBR 1257 01:55:05 00:33:47 00:01:56 00:56:33 00:02:11 00:20:38
17 Alvaro Martin Hernandez 1982 GBR 1254 01:55:13 00:33:42 00:01:44 00:55:27 00:02:29 00:21:51
18 Richard Howard 1983 CAN 1272 01:55:45 00:36:12 00:02:02 00:53:54 00:02:50 00:20:47
19 Lee Ross 1979 GBR 1258 01:56:03 00:34:55 00:01:48 00:55:53 00:02:12 00:21:15
20 Ricardo Mansueto 1980 CAN 1273 01:58:41 00:33:51 00:01:55 00:59:35 00:02:36 00:20:44
21 Tyson Burns 1981 AUS 1268 01:59:36 00:33:37 00:01:37 01:00:58 00:02:16 00:21:08
22 Werner Brückner 1980 RSA 1265 01:59:41 00:34:03 00:02:10 00:59:41 00:02:40 00:21:07
23 Adam Madge 1983 GBR 1253 02:03:17 00:35:41 00:01:52 00:59:55 00:02:42 00:23:07
24 Michel Fillion 1979 CAN 1271 02:04:16 00:37:24 00:02:09 00:59:22 00:02:32 00:22:49
25 Ricardo Reyes Cid 1980 MEX 1263 02:06:29 00:34:45 00:01:38 01:06:22 00:02:27 00:21:17
26 Abram Oudshoorn 1981 CAN 1274 02:06:51 00:36:59 00:01:49 00:59:24 00:02:34 00:26:05
27 Leandro Eduardo Galende 1982 BRA 1269 02:10:25 00:35:02 00:01:44 01:09:08 00:02:37 00:21:54
28 Brian Doyle 1980 USA 1266 02:11:42 00:37:20 00:02:25 01:01:54 00:02:19 00:27:44
29 Huibert Van Geenen 1982 NED 1264 02:13:09 00:40:15 00:02:58 01:01:50 00:03:15 00:24:51
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Barry Siff/USA, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 9.42km (2 laps), Bike 34km (2 laps), Run 5.11km (1 lap)
Air temperature: 16.4C