Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Jörg Haarmann 1963 GER 1439 01:52:15 00:33:10 00:02:05 00:55:42 00:02:27 00:18:51
2 Ian Cardy 1963 GBR 1431 01:53:09 00:33:57 00:01:49 00:54:34 00:02:31 00:20:18
3 David Ardern 1963 GBR 1429 01:53:31 00:33:14 00:01:36 00:54:56 00:02:10 00:21:35
4 Frank Bachinger 1959 GER 1438 01:55:11 00:34:49 00:01:29 00:56:14 00:02:12 00:20:27
5 Robert Ripley 1961 USA 1452 01:55:52 00:34:06 00:02:11 00:56:17 00:02:07 00:21:11
6 Jeremy Tomlinson 1959 GBR 1436 01:58:09 00:34:50 00:01:43 00:59:02 00:02:14 00:20:20
7 Jan Knudsen 1963 DEN 1426 01:59:51 00:37:18 00:01:48 00:56:16 00:02:17 00:22:12
8 Willard Sauer 1963 USA 1454 02:01:08 00:37:14 00:01:58 00:56:53 00:02:22 00:22:41
9 Morten Plougstrup 1960 DEN 1428 02:01:13 00:35:56 00:02:29 00:58:09 00:02:48 00:21:51
10 Owen Barron 1962 IRL 1440 02:01:59 00:34:43 00:01:33 01:02:40 00:02:12 00:20:51
11 John Hudspith 1960 GBR 1434 02:02:21 00:37:45 00:02:03 00:57:39 00:02:46 00:22:08
12 Kevin Sexton 1960 GBR 1435 02:04:11 00:36:38 00:01:44 01:01:09 00:02:17 00:22:23
13 David Dyer 1959 GBR 1432 02:05:24 00:38:12 00:02:00 01:00:29 00:02:34 00:22:09
14 Doug Reimer 1963 USA 1451 02:06:19 00:38:34 00:02:08 01:00:44 00:02:16 00:22:37
15 Rick Lage 1961 CAN 1457 02:06:55 00:36:31 00:01:49 01:03:00 00:02:22 00:23:13
16 Martin Feeney 1962 USA 1445 02:08:38 00:36:35 00:02:10 01:05:12 00:02:25 00:22:16
17 Bruce Leslie 1963 RSA 1443 02:09:10 00:38:12 00:01:58 01:03:27 00:02:18 00:23:15
18 Jimmy Little 1962 USA 1449 02:10:01 00:37:58 00:02:12 00:59:16 00:03:00 00:27:35
19 Robinson Howell 1959 USA 1447 02:10:18 00:37:10 00:02:16 01:02:32 00:03:13 00:25:07
20 Stephen Hanlon 1962 AUS 1460 02:12:38 00:41:45 00:01:58 01:01:09 00:02:29 00:25:17
21 Dean Hardie 1959 GBR 1433 02:13:51 00:40:01 00:01:42 01:05:26 00:02:44 00:23:58
22 Kurt Olsen 1959 DEN 1427 02:15:31 00:40:02 00:01:45 01:07:50 00:02:23 00:23:31
23 Clarence Butz 1960 USA 1444 02:18:53 00:43:01 00:02:25 01:04:10 00:02:51 00:26:26
24 Jeff Shmoorkoff 1963 CAN 1458 02:20:32 00:42:41 00:02:37 01:05:30 00:02:58 00:26:46
25 Henrique Garcia Lores 1961 BRA 1456 02:27:23 00:39:05 00:02:41 01:10:11 00:03:31 00:31:55
26 Michael Maguire 1962 USA 1450 02:31:09 00:43:38 00:03:38 01:12:18 00:04:46 00:26:49
27 James Ismailoglu 1959 USA 1448 02:38:37 00:47:46 00:02:15 01:15:19 00:03:00 00:30:17
28 Mike Sanchez 1960 USA 1453 03:01:04 00:51:10 00:03:13 01:19:03 00:05:07 00:42:31
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Barry Siff/USA, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 9.42km (2 laps), Bike 34km (2 laps), Run 5.11km (1 lap)
Air temperature: 16.4C