Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Christopher Owens 1952 GBR 1503 02:04:12 00:37:01 00:01:42 01:00:24 00:02:19 00:22:46
2 Brian Warren 1949 NZL 1507 02:10:48 00:38:26 00:02:27 01:02:26 00:02:55 00:24:34
3 James Griffis 1953 USA 1511 02:12:53 00:41:40 00:02:03 00:59:20 00:02:57 00:26:53
4 Hjalmar Schiøtz 1949 NOR 1506 02:13:34 00:40:46 00:02:09 01:03:46 00:02:39 00:24:14
5 Steven Rue 1952 GBR 1504 02:15:33 00:40:42 00:02:17 01:04:30 00:02:31 00:25:33
6 John Lies 1953 USA 1513 02:17:35 00:39:04 00:01:53 01:10:00 00:02:42 00:23:56
7 Bart Mulders 1952 NED 1505 02:18:09 00:45:40 00:02:35 00:59:09 00:03:21 00:27:24
8 Mike Puritz 1952 USA 1516 02:18:40 00:43:46 00:02:20 01:03:55 00:02:42 00:25:57
9 Rowland Cook 1952 AUS 1519 02:18:55 00:42:01 00:02:03 01:05:28 00:02:36 00:26:47
10 Witold Krajewski 1949 AUS 1520 02:19:39 00:41:32 00:02:00 01:07:35 00:02:36 00:25:56
11 Flemming G. Jensen 1952 DEN 1499 02:21:18 00:44:12 00:02:26 01:05:23 00:02:55 00:26:22
12 Roland Parsons 1951 USA 1515 02:22:44 00:45:08 00:02:15 01:06:06 00:03:19 00:25:56
13 Rodger Mccarroll 1950 GBR 1502 02:25:30 00:41:48 00:02:04 01:10:32 00:02:51 00:28:15
14 Dana Reihman 1953 USA 1517 02:33:03 00:47:35 00:02:41 01:10:04 00:03:23 00:29:20
15 John Godfrey 1950 GBR 1501 02:33:05 00:42:38 00:02:17 01:14:39 00:03:03 00:30:28
16 Ward King 1951 USA 1512 02:38:13 00:45:09 00:02:30 01:18:10 00:03:50 00:28:34
17 Steve Chapman 1950 USA 1508 02:41:44 00:47:17 00:02:50 01:15:25 00:04:06 00:32:06
18 Wolfgang Dworzak 1949 USA 1509 02:52:49 00:56:46 00:04:33 01:14:18 00:04:46 00:32:26
19 Fernando Moura 1951 USA 1514 03:12:09 00:45:16 00:02:13 01:09:13 00:06:05 01:09:22
20 Dean Elliott 1949 CAN 1522 03:19:48 01:04:20 00:03:48 01:26:34 00:04:26 00:40:40
21 Richard Kniaziew 1950 CAN 1523 03:27:38 01:09:01 00:03:51 01:25:01 00:04:31 00:45:14
22 James Graves 1950 USA 1510 03:29:04 01:05:33 00:04:15 01:31:04 00:05:29 00:42:43
DNF David Coates 1949 CAN 1521 DNF 00:48:34 00:03:20 01:22:49 00:04:54 00:00:00
DNF Mogens Busk Sørensen 1951 DEN 1500 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Barry Siff/USA, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 9.42km (2 laps), Bike 34km (2 laps), Run 5.11km (1 lap)
Air temperature: 16.4C