Results: 2018 Fyn ITU Duathlon World Championships | 45-49 Male AG Sprint
Fyn, Denmark • 08 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Mario Salazar Valdez 1970 MEX 2213 01:00:00 00:17:51 00:01:18 00:31:02 00:01:44 00:08:05
2 Erik Marki Bjorli 1972 NOR 2216 01:00:21 00:17:52 00:01:19 00:31:07 00:01:49 00:08:14
3 Pelle Grønberg 1971 DEN 2183 01:00:39 00:18:30 00:01:21 00:30:20 00:01:57 00:08:31
4 Chris Nicoll 1969 GBR 2198 01:00:41 00:18:28 00:01:34 00:30:18 00:01:57 00:08:24
5 Tim Topper 1971 GBR 2202 01:00:50 00:18:20 00:01:19 00:30:50 00:02:01 00:08:20
6 Lubomir Hrcka 1969 SVK 2217 01:01:18 00:18:31 00:01:26 00:30:37 00:02:13 00:08:31
7 Andy Briggs 1970 GBR 2190 01:01:33 00:18:56 00:01:26 00:29:57 00:01:57 00:09:17
8 Michael Rix 1970 GBR 2199 01:01:35 00:18:20 00:01:28 00:31:04 00:02:06 00:08:37
9 Jean-Luc Mejane 1971 CAN 2229 01:03:35 00:19:21 00:01:32 00:31:46 00:02:03 00:08:53
10 Neil Turner 1972 GBR 2203 01:04:02 00:19:00 00:01:27 00:32:14 00:02:07 00:09:14
11 Adrian Bonner 1973 GBR 2188 01:04:16 00:19:04 00:01:32 00:32:39 00:02:02 00:08:59
12 Robert Dempster 1973 GBR 2192 01:04:32 00:19:47 00:01:31 00:32:01 00:02:05 00:09:08
13 David Roos 1969 SWE 2218 01:04:40 00:19:30 00:01:45 00:32:03 00:02:11 00:09:11
14 Brian Wills 1971 GBR 2205 01:04:43 00:19:54 00:01:40 00:31:39 00:02:07 00:09:23
15 Simon Clarke 1970 GBR 2191 01:04:46 00:19:03 00:01:44 00:32:34 00:02:10 00:09:15
16 John Sillery 1972 USA 2222 01:04:58 00:18:54 00:01:27 00:33:56 00:01:59 00:08:42
17 Carlos Augusto De Oliveira Augusto 1972 BRA 2226 01:05:02 00:19:13 00:01:43 00:32:21 00:02:11 00:09:34
18 Stefan Gremmens 1973 BEL 2225 01:05:07 00:20:07 00:01:31 00:32:18 00:02:01 00:09:10
19 Jochen Gutbrod 1971 GER 2206 01:05:08 00:20:13 00:01:48 00:31:47 00:02:16 00:09:04
20 David Maund 1973 GBR 2197 01:05:29 00:19:56 00:01:39 00:32:22 00:02:12 00:09:20
21 Ross Taylor 1971 GBR 2201 01:05:42 00:20:09 00:01:45 00:32:07 00:02:27 00:09:14
22 David Boyes 1972 GBR 2189 01:05:48 00:20:17 00:01:35 00:31:58 00:02:13 00:09:45
23 Bruno Marchand 1972 CAN 2228 01:06:01 00:20:01 00:01:39 00:32:20 00:02:25 00:09:36
24 Jose David Bazan Zamitiz 1973 MEX 2209 01:06:07 00:20:39 00:01:28 00:32:04 00:02:23 00:09:33
25 Mark Hanby 1969 GBR 2194 01:06:13 00:20:48 00:01:31 00:31:40 00:02:11 00:10:03
26 Steve Linton 1972 GBR 2195 01:06:49 00:19:03 00:01:29 00:35:09 00:02:06 00:09:02
27 Thomas Goos 1971 USA 2220 01:07:45 00:21:00 00:01:43 00:32:58 00:02:29 00:09:35
28 Brendan Anglim 1971 GBR 2187 01:08:08 00:21:06 00:01:40 00:32:57 00:02:14 00:10:11
29 Jim Eckworth 1970 GBR 2193 01:08:41 00:21:05 00:01:57 00:33:26 00:02:20 00:09:53
30 Robert Moore 1971 AUS 2224 01:08:59 00:21:19 00:01:56 00:33:09 00:02:28 00:10:07
31 Ilia Loubenski 1972 GBR 2196 01:09:02 00:19:50 00:01:54 00:35:01 00:02:33 00:09:44
32 Alwin De Vries 1973 NED 2214 01:09:22 00:19:40 00:02:01 00:36:30 00:02:09 00:09:02
33 Gabriel Medina Esquivel 1972 MEX 2212 01:09:39 00:21:19 00:01:46 00:33:32 00:02:25 00:10:37
34 Masahiro Tomimatsu 1972 JPN 2208 01:10:51 00:22:28 00:01:41 00:34:03 00:02:49 00:09:50
35 Simon Ward 1971 GBR 2204 01:10:53 00:21:29 00:01:46 00:35:22 00:02:29 00:09:47
36 Rudyard Cortez Gomez 1970 MEX 2210 01:10:54 00:21:03 00:01:39 00:35:29 00:02:28 00:10:15
37 Juan Carlos Greene Guillen 1971 MEX 2211 01:11:09 00:22:49 00:01:33 00:34:00 00:02:09 00:10:38
38 Bo Christensen 1970 DEN 2182 01:11:24 00:22:18 00:02:34 00:33:27 00:02:52 00:10:13
39 Henrik Vahlsted 1969 DEN 2186 01:11:35 00:23:07 00:01:46 00:33:35 00:02:24 00:10:43
40 Todd Jessup 1971 USA 2221 01:11:36 00:21:23 00:01:55 00:35:13 00:02:30 00:10:35
41 Lee Sole 1971 GBR 2200 01:11:51 00:22:03 00:01:37 00:34:52 00:02:22 00:10:57
42 Jan Nicolai Aamot 1969 NOR 2215 01:13:55 00:23:01 00:02:13 00:35:22 00:02:38 00:10:41
43 Stanley Ho 1972 CAN 2227 01:15:29 00:24:13 00:01:59 00:35:14 00:02:56 00:11:07
44 Marcelo Da Silva 1970 USA 2219 01:17:33 00:24:05 00:02:06 00:35:34 00:03:27 00:12:21
45 Joel Hillier 1969 AUS 2223 01:36:18 00:22:09 00:01:45 00:58:48 00:02:51 00:10:45
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Brian Hinton/AUS, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 5.5km (3 laps), Bike 19.9km (1 lap), Run 2.5km (1 lap)
Air temperature: 16.6C; Humidity: 52.7%