Results: 2018 Fyn ITU Duathlon World Championships | 50-54 Male AG Sprint
Fyn, Denmark • 08 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Enrico Gandolfi 1968 ITA 2251 01:00:45 00:18:11 00:01:24 00:30:41 00:01:48 00:08:41
2 Ian Reid 1968 GBR 2247 01:00:57 00:19:02 00:01:29 00:29:42 00:02:02 00:08:42
3 Leon Field 1965 GBR 2241 01:00:58 00:18:58 00:01:30 00:29:46 00:01:59 00:08:45
4 Michael Krüger 1968 DEN 2237 01:01:10 00:19:02 00:01:29 00:29:51 00:02:03 00:08:45
5 Michael Pratt 1964 AUS 2270 01:01:26 00:19:01 00:01:25 00:29:53 00:02:10 00:08:57
6 Dennis Colburn 1966 CAN 2274 01:03:23 00:18:59 00:01:26 00:32:18 00:02:00 00:08:40
7 Frode Engelund 1965 NOR 2253 01:03:26 00:19:13 00:01:26 00:32:05 00:02:01 00:08:41
8 Michael O'Riley 1968 USA 2267 01:03:42 00:19:06 00:01:30 00:32:09 00:02:11 00:08:46
9 Wayne Aylesbury 1964 GBR 2238 01:03:44 00:19:25 00:01:25 00:31:48 00:02:06 00:09:00
10 Christian Siedlitzki 1965 AUT 2272 01:03:45 00:18:56 00:01:29 00:32:11 00:02:13 00:08:56
11 Mark Hecox 1964 USA 2265 01:04:08 00:19:34 00:01:27 00:31:40 00:02:07 00:09:20
12 Gary Smith 1968 GBR 2248 01:04:30 00:19:33 00:01:35 00:32:12 00:02:06 00:09:04
13 Tiziano Favaron 1964 ITA 2250 01:04:34 00:19:40 00:01:27 00:32:17 00:02:02 00:09:08
14 David Dixon 1966 USA 2263 01:04:40 00:19:45 00:01:32 00:31:53 00:02:03 00:09:27
15 Iurii Gorobets 1965 UKR 2255 01:05:22 00:19:52 00:01:58 00:32:11 00:02:11 00:09:10
16 Geran Hughes 1966 GBR 2243 01:05:22 00:20:14 00:01:34 00:32:09 00:02:18 00:09:07
17 Robin Vauth 1966 GER 2249 01:05:36 00:20:21 00:01:42 00:31:55 00:02:15 00:09:23
18 James Bourdages 1968 USA 2261 01:06:06 00:20:43 00:01:31 00:31:48 00:02:05 00:09:59
19 Hryhoriy Ishchenko 1965 UKR 2256 01:06:58 00:21:34 00:01:53 00:30:23 00:02:38 00:10:30
20 Marcus Alexander 1965 USA 2257 01:07:04 00:21:10 00:01:29 00:33:00 00:02:16 00:09:09
21 Jeremy Oury 1964 USA 2268 01:07:42 00:21:27 00:01:34 00:32:36 00:02:09 00:09:56
22 Richard Davis 1966 GBR 2240 01:07:49 00:21:15 00:01:49 00:32:36 00:02:23 00:09:46
23 Yoshiaki Miura 1968 JPN 2252 01:07:58 00:21:25 00:01:31 00:32:34 00:02:24 00:10:04
24 Jan De Visser 1966 CAN 2275 01:08:15 00:21:21 00:01:37 00:32:44 00:02:26 00:10:07
25 Tony Back 1966 SWE 2254 01:08:46 00:21:06 00:01:39 00:32:55 00:02:24 00:10:42
26 Richard Pitts 1965 GBR 2246 01:09:13 00:21:07 00:01:40 00:34:06 00:02:24 00:09:56
27 Paul Mammatt 1968 GBR 2245 01:09:18 00:21:45 00:01:35 00:33:05 00:02:23 00:10:30
28 Brendon Jackson 1968 GBR 2244 01:09:22 00:22:24 00:01:39 00:32:21 00:02:37 00:10:21
29 Rubens Fortunato 1966 BRA 2273 01:09:27 00:21:26 00:01:48 00:33:21 00:02:31 00:10:21
30 William Bentz 1968 USA 2260 01:09:32 00:20:56 00:01:39 00:34:00 00:02:14 00:10:43
31 Andrew Bowler 1966 GBR 2239 01:09:54 00:21:54 00:01:41 00:33:42 00:02:34 00:10:03
32 Steffen Fjellander 1965 DEN 2236 01:09:56 00:21:49 00:01:39 00:33:59 00:02:22 00:10:07
33 Wade Gomez 1965 CAN 2276 01:11:12 00:22:04 00:01:39 00:34:31 00:02:26 00:10:32
34 John Brewer 1964 USA 2262 01:11:39 00:22:38 00:01:41 00:34:06 00:02:25 00:10:49
35 Michael Gill 1966 GBR 2242 01:12:02 00:22:22 00:01:56 00:34:16 00:02:34 00:10:54
36 Jeffrey Gaura 1965 USA 2264 01:12:08 00:22:10 00:01:46 00:34:43 00:02:47 00:10:42
37 Timothy J Barry 1967 USA 2259 01:13:25 00:22:42 00:02:12 00:34:55 00:02:52 00:10:44
38 David Schefe 1967 AUS 2271 01:17:42 00:23:36 00:02:01 00:38:29 00:02:38 00:10:58
39 Peter Weaver 1967 CAN 2277 01:27:33 00:27:32 00:02:06 00:41:37 00:02:53 00:13:25
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Brian Hinton/AUS, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 5.5km (3 laps), Bike 19.9km (1 lap), Run 2.5km (1 lap)
Air temperature: 16.6C; Humidity: 52.7%