Results: 2018 Fyn ITU Duathlon World Championships | 65-69 Male AG Sprint
Fyn, Denmark • 08 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Keith Woodward 1951 USA 2388 01:10:21 00:21:59 00:01:37 00:34:36 00:02:02 00:10:07
2 Reinhard Petzold 1952 GER 2378 01:10:40 00:22:00 00:01:38 00:34:33 00:02:15 00:10:14
3 John Peacock 1953 GBR 2375 01:10:50 00:21:57 00:01:57 00:34:25 00:02:23 00:10:08
4 David Morrow 1953 USA 2385 01:12:03 00:22:18 00:01:46 00:34:28 00:02:29 00:11:02
5 Brian Warren 1949 NZL 2380 01:13:15 00:23:46 00:01:42 00:35:06 00:02:10 00:10:31
6 John Lies 1953 USA 2384 01:13:35 00:22:50 00:01:45 00:36:03 00:02:19 00:10:38
7 Raymond O'Grady 1949 GBR 2374 01:14:15 00:23:47 00:02:05 00:34:50 00:02:22 00:11:11
8 Dan Mccarthy 1950 CAN 2399 01:14:35 00:23:20 00:02:07 00:35:29 00:02:38 00:11:01
9 Dirk Covent 1953 BEL 2394 01:14:57 00:23:45 00:02:02 00:35:00 00:02:37 00:11:33
10 Tony Hyland 1953 CAN 2397 01:15:36 00:22:59 00:02:31 00:35:56 00:03:00 00:11:10
11 Geoff Towers 1950 GBR 2376 01:17:35 00:24:37 00:01:55 00:37:17 00:02:29 00:11:17
12 Rowland Cook 1952 AUS 2390 01:17:57 00:26:09 00:01:55 00:35:57 00:02:37 00:11:19
13 Flemming G. Jensen 1952 DEN 2369 01:17:59 00:26:19 00:02:13 00:35:27 00:02:44 00:11:16
14 Witold Krajewski 1949 AUS 2391 01:18:11 00:24:31 00:01:57 00:37:30 00:02:41 00:11:32
15 Rod Rose 1952 AUS 2393 01:19:28 00:24:04 00:01:52 00:38:20 00:02:56 00:12:16
16 Patrice Bertrand 1952 GBR 2371 01:20:54 00:26:28 00:02:08 00:37:20 00:02:44 00:12:14
17 David Baussmann 1950 AUS 2389 01:20:58 00:25:20 00:02:04 00:38:30 00:03:07 00:11:57
18 James Griffis 1953 USA 2383 01:21:32 00:25:02 00:01:57 00:39:37 00:02:44 00:12:12
19 Bennett Brown 1949 USA 2381 01:22:11 00:27:05 00:02:09 00:37:27 00:02:59 00:12:31
20 Thomas Rhodes 1950 USA 2386 01:22:12 00:26:11 00:02:27 00:37:55 00:03:17 00:12:22
21 Paul Turner 1953 GBR 2377 01:22:59 00:26:48 00:02:03 00:37:57 00:02:57 00:13:14
22 Michael Cook 1952 GBR 2372 01:23:35 00:26:39 00:02:33 00:39:07 00:03:17 00:11:59
23 Joseba Arroita Astelarra 1951 ESP 2370 01:24:11 00:28:02 00:02:29 00:38:15 00:03:11 00:12:14
24 Hugh Mckenna 1949 GBR 2373 01:26:31 00:26:45 00:02:36 00:40:59 00:03:29 00:12:42
25 Manuel Camacho Gutierrez 1952 MEX 2379 01:28:29 00:26:22 00:02:12 00:44:54 00:03:07 00:11:54
26 Greg Lebeter 1951 AUS 2392 01:31:03 00:29:31 00:02:52 00:40:50 00:03:25 00:14:25
27 David Coates 1949 CAN 2395 01:33:15 00:27:41 00:03:48 00:43:05 00:04:48 00:13:53
28 Dean Elliott 1949 CAN 2396 01:46:53 00:36:39 00:03:49 00:44:56 00:04:45 00:16:44
29 James Graves 1950 USA 2382 01:47:20 00:36:36 00:03:50 00:45:07 00:05:30 00:16:17
DSQ Charles Szentesi 1952 USA 2387 DSQ 00:27:10 00:02:36 00:39:10 00:04:31 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Brian Hinton/AUS, Morten Fenger/DEN.
Distances: Run 5.5km (3 laps), Bike 19.9km (1 lap), Run 2.5km (1 lap)
Air temperature: 16.6C; Humidity: 52.7%.
Athlete #2387 Szentesi/USA was disqualified because he missed the lap in the 2nd run segment.