Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pablo Dapena Gonzalez 1988 ESP 14 05:19:30 00:36:56 00:01:45 02:51:19 00:01:51 01:47:39
2 Ruedi Wild 1982 SUI 30 05:22:13 00:37:27 00:01:45 02:50:12 00:01:56 01:50:53
3 Marko Albert 1979 EST 20 05:22:27 00:36:54 00:01:32 02:51:34 00:01:54 01:50:33
4 Kévin Maurel 1991 FRA 23 05:25:24 00:39:01 00:01:42 02:49:19 00:01:49 01:53:33
5 Giulio Molinari 1988 ITA 8 05:26:10 00:38:58 00:01:57 02:49:06 00:01:51 01:54:18
6 Mathias Lyngsø Petersen 1995 DEN 33 05:29:19 00:37:21 00:01:55 02:50:41 00:02:27 01:56:55
7 Kristian Høgenhaug 1991 DEN 1 05:29:38 00:40:48 00:02:02 02:52:10 00:01:54 01:52:44
8 Viktor Zyemtsev 1973 UKR 3 05:31:52 00:40:17 00:01:44 02:56:50 00:01:56 01:51:05
9 Cyril Viennot 1982 FRA 11 05:32:08 00:38:58 00:01:59 02:54:06 00:01:44 01:55:21
10 Anders Christensen 1990 DEN 7 05:32:11 00:40:48 00:01:53 02:52:18 00:02:03 01:55:09
11 Morten Brammer Olesen 1988 DEN 16 05:35:48 00:40:47 00:01:52 02:56:19 00:02:40 01:54:10
12 Nikolay Yaroshenko 1986 RUS 10 05:38:13 00:37:13 00:01:48 02:59:53 00:02:28 01:56:51
13 Anton Blokhin 1986 BLR 6 05:38:29 00:40:18 00:01:40 02:56:52 00:01:54 01:57:45
14 Aliaksandr Vasilevich 1986 BLR 2 05:41:00 00:39:49 00:01:57 02:57:08 00:01:49 02:00:17
15 Oliver Korfitsen 1990 DEN 27 05:42:50 00:39:54 00:02:18 02:56:46 00:02:36 02:01:16
16 Philippe Lamberty 1988 LUX 9 05:43:03 00:40:14 00:01:55 02:56:49 00:01:59 02:02:06
17 Kristian Hindkjær 1992 DEN 17 05:48:08 00:40:17 00:01:57 02:56:34 00:02:24 02:06:56
18 Tuomas Lampainen 1983 FIN 29 05:51:09 00:42:53 00:02:14 03:01:25 00:02:53 02:01:44
19 Kim Harju 1990 FIN 19 05:54:39 00:40:15 00:02:00 02:56:54 00:02:10 02:13:20
20 Frank Sorbara 1992 CAN 25 05:56:06 00:40:49 00:02:47 03:05:02 00:02:34 02:04:54
21 Kaito Tohara 1989 JPN 31 05:57:01 00:43:40 00:02:02 03:09:04 00:02:30 01:59:45
22 Alexandru Diaconu 1987 ROU 5 06:05:35 00:43:14 00:01:54 03:12:08 00:02:25 02:05:54
23 Ilkka Utriainen 1984 FIN 24 06:06:42 00:43:49 00:02:16 03:10:53 00:02:46 02:06:58
24 Thomas Roos 1985 USA 28 06:08:19 00:37:09 00:02:51 03:13:03 00:01:50 02:13:26
25 Jonas Örarbäck 1990 SWE 21 06:21:46 00:48:17 00:02:04 03:12:07 00:02:14 02:17:04
26 John Hirsch 1975 USA 26 06:49:43 00:43:45 00:02:09 03:33:09 00:02:16 02:28:24
DNF Denis Sketako 1988 SLO 4 DNF 00:45:26 00:02:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 12 DNF 00:40:10 00:01:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emilio Aguayo 1990 ESP 15 DNF 00:37:24 00:02:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.