Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Schröder-Ott 1982 GER 5514 06:36:21 00:47:27 00:02:23 03:20:56 00:02:49 02:22:46
2 Tina Fastesson 1980 SWE 5525 06:45:25 00:51:08 00:03:32 03:22:27 00:03:12 02:25:06
3 Stine Møllebro 1981 DEN 5504 06:46:33 00:46:39 00:03:16 03:34:23 00:03:42 02:18:33
4 Ashley Forsyth 1981 USA 5529 06:51:21 00:52:02 00:02:29 03:30:01 00:03:51 02:22:58
5 Sarah Leakey 1983 GBR 5512 06:52:50 00:51:55 00:03:10 03:30:29 00:02:27 02:24:49
6 Louise Harris 1979 GBR 5510 06:56:26 01:00:57 00:03:47 03:25:37 00:03:08 02:22:57
7 Iben Stougaard 1980 DEN 5505 07:10:07 00:47:24 00:02:37 03:31:41 00:02:45 02:45:40
8 Chloe Hawkins 1981 GBR 5511 07:10:56 00:59:00 00:04:55 03:31:35 00:02:57 02:32:29
9 Ruth Gloster 1982 IRL 5517 07:13:49 00:50:18 00:02:45 03:47:51 00:03:01 02:29:54
10 Lou Williams 1979 GBR 5513 07:21:23 00:57:02 00:03:16 03:37:58 00:03:26 02:39:41
11 Rie Watanabe 1981 JPN 5523 07:21:43 00:57:14 00:03:11 03:45:24 00:03:16 02:32:38
12 Tora Philp 1981 SWE 5527 07:32:05 00:55:33 00:02:39 03:45:51 00:02:43 02:45:19
13 Deborah Dickinson 1982 GBR 5509 07:37:11 00:57:09 00:06:44 03:47:54 00:04:50 02:40:34
14 Joanna Graff 1982 USA 5531 07:38:53 00:51:02 00:03:28 03:44:32 00:05:07 02:54:44
15 Leonie Frick 1982 AUS 5534 07:38:57 00:53:15 00:03:18 03:48:55 00:03:56 02:49:33
16 Louise Beasley 1981 GBR 5507 07:48:46 00:59:38 00:03:26 03:46:45 00:02:43 02:56:14
17 Rachael Hamblin 1983 AUS 5535 07:52:26 01:02:43 00:03:19 03:38:10 00:05:35 03:02:39
18 Amy Maxwell 1982 USA 5532 07:58:39 00:56:49 00:02:45 04:02:54 00:03:01 02:53:10
19 Lucia Vincent 1982 NZL 5524 08:06:40 01:09:59 00:04:01 04:05:28 00:03:10 02:44:02
20 Loukia Lili-Williams 1981 GRE 5515 08:08:47 01:00:08 00:03:52 04:08:57 00:04:35 02:51:15
21 Akeo Tatsumi 1980 JPN 5522 08:11:22 01:11:06 00:04:25 04:12:15 00:04:25 02:39:11
22 Marina Donner 1982 FIN 5506 08:17:24 01:00:32 00:06:33 03:57:55 00:04:26 03:07:58
23 Anna Emery 1982 USA 5528 08:20:38 00:52:50 00:04:16 03:54:38 00:05:56 03:22:58
24 Rumi Otuka 1983 JPN 5521 08:31:55 01:06:22 00:06:14 04:03:24 00:06:28 03:09:27
25 Yoshimi Fukushima 1981 JPN 5518 08:40:26 01:04:14 00:05:44 04:12:35 00:04:42 03:13:11
26 Leah Garland 1980 USA 5530 09:08:00 01:06:32 00:05:25 04:17:12 00:07:20 03:31:31
27 Ikumi Gakiya 1983 JPN 5519 09:14:01 01:01:26 00:08:26 04:24:25 00:05:45 03:33:59
28 Sanae Matsushita 1979 JPN 5520 09:27:34 01:17:16 00:07:38 04:34:35 00:07:23 03:20:42
DNF Marie Ejby Hansen 1980 DEN 5503 DNF 01:00:46 00:03:10 03:31:04 00:03:48 00:00:00
DNF Emma Igelström 1980 SWE 5526 DNF 00:42:08 00:03:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.