Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jan-Morten Ra 1980 NOR 5107 06:01:17 00:43:53 00:02:11 03:05:16 00:02:40 02:07:17
2 Antonio Ferreira Da Silva Neto 1979 USA 5115 06:05:13 00:43:58 00:02:15 03:08:23 00:03:14 02:07:23
3 Aron Wohlstrom 1980 SWE 5113 06:06:39 00:41:41 00:02:14 03:07:16 00:03:49 02:11:39
4 Nathan Risbey 1982 GBR 5099 06:08:10 00:49:36 00:02:46 03:09:33 00:02:40 02:03:35
5 George Gray 1980 GBR 5096 06:22:58 00:45:58 00:02:46 03:14:21 00:03:42 02:16:11
6 Tom Lawton 1980 GBR 5097 06:29:47 00:56:23 00:02:16 03:15:19 00:02:39 02:13:10
7 Dan Alldridge 1983 USA 5114 06:36:35 00:51:15 00:03:01 03:13:56 00:02:33 02:25:50
8 Reece Mcgregor 1982 USA 5117 06:38:14 00:44:05 00:02:50 03:21:39 00:02:52 02:26:48
9 Jörgen Agerbjer 1980 SWE 5110 06:40:45 00:57:50 00:03:05 03:18:16 00:03:06 02:18:28
10 Alexander Linn 1981 GER 5101 06:41:07 01:03:52 00:03:54 03:17:21 00:02:42 02:13:18
11 Bernardo Beraldi 1981 BRA 5123 06:45:23 00:51:27 00:02:31 03:19:19 00:03:00 02:29:06
12 Leonardo Santedicola Andrade 1980 BRA 5125 06:46:50 00:47:24 00:03:25 03:27:33 00:03:19 02:25:09
13 David Savard 1979 CAN 5126 06:49:14 00:50:07 00:03:00 03:30:02 00:02:59 02:23:06
14 Yoshifumi Horikawa 1983 JPN 5105 06:51:01 00:50:18 00:03:24 03:29:45 00:03:19 02:24:15
15 Christian Moxon 1979 NZL 5108 06:54:32 00:59:04 00:02:31 03:14:53 00:03:03 02:35:01
16 Chris Phillips 1979 USA 5119 06:59:03 00:56:54 00:03:30 03:25:23 00:04:09 02:29:07
17 Justin Griffee 1979 USA 5116 07:02:46 00:58:04 00:04:53 03:28:43 00:03:23 02:27:43
18 Craig Petrie 1983 NZL 5109 07:05:02 00:57:37 00:03:39 03:38:50 00:03:13 02:21:43
19 Adam Stoermer 1981 USA 5122 07:09:03 00:56:30 00:04:14 03:32:57 00:02:40 02:32:42
20 Michael Salsgiver 1979 USA 5120 07:11:59 00:51:54 00:07:09 03:33:10 00:04:37 02:35:09
21 Paul Lyon 1979 GBR 5098 07:13:54 01:04:39 00:04:07 03:37:50 00:03:52 02:23:26
22 Yasuhito Tada 1980 JPN 5103 07:17:28 00:58:53 00:03:07 03:41:19 00:03:46 02:30:23
23 Brian Schwatken 1979 USA 5121 07:39:35 01:01:35 00:04:50 03:33:07 00:04:26 02:55:37
24 Chris Parks 1982 USA 5118 07:40:48 00:59:41 00:05:18 03:41:05 00:04:42 02:50:02
25 Yoshiyuki Shoroji 1980 JPN 5102 08:02:44 01:05:18 00:09:42 03:51:48 00:04:29 02:51:27
26 Olwanziro William Nanjero 1983 KEN 5106 08:48:02 01:04:14 00:06:58 04:11:02 00:09:11 03:16:37
DNF Magnus Linde 1981 SWE 5111 DNF 00:55:03 00:03:52 03:37:02 00:04:36 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.