Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bernarda Thompson 1971 USA 5610 06:21:18 00:48:05 00:04:16 03:18:24 00:02:47 02:07:46
2 Lillan Sindahl Glümer 1972 DEN 5592 06:48:27 00:58:49 00:02:56 03:24:59 00:03:23 02:18:20
3 Camilla Franks 1973 SWE 5606 07:00:24 00:57:21 00:02:31 03:29:23 00:02:35 02:28:34
4 Louella O'Herlihy 1969 GBR 5598 07:05:50 00:58:14 00:05:25 03:28:58 00:03:57 02:29:16
5 Betina Schmidt 1970 DEN 5593 07:07:51 00:54:05 00:02:38 03:32:52 00:03:55 02:34:21
6 Tiina Toivonen 1971 FIN 5594 07:10:45 00:58:15 00:05:40 03:37:10 00:04:12 02:25:28
7 Anna Willett 1972 AUS 5614 07:20:10 00:55:39 00:03:40 03:42:27 00:03:09 02:35:15
8 Judith Hagger 1973 GBR 5596 07:24:19 00:52:36 00:04:28 03:38:46 00:04:35 02:43:54
9 Jenny Eliasson 1971 SWE 5605 07:27:46 00:58:53 00:03:09 03:27:06 00:02:57 02:55:41
10 Kirsty Johnson Cox 1970 NZL 5604 07:38:44 00:56:37 00:02:31 03:48:07 00:04:55 02:46:34
11 Anita Jones 1971 GBR 5597 07:40:27 01:02:41 00:05:08 03:44:57 00:03:03 02:44:38
12 Betsy Langan 1972 USA 5609 07:53:32 01:03:12 00:04:20 03:45:23 00:03:46 02:56:51
13 Jill Herrick 1972 USA 5608 08:02:30 01:04:17 00:03:57 03:52:59 00:03:28 02:57:49
14 Junko Suzuki 1971 JPN 5601 08:05:45 01:11:35 00:04:24 04:11:26 00:02:25 02:35:55
15 Rebecca Bole 1972 GBR 5595 08:06:34 00:56:30 00:06:31 03:58:47 00:04:03 03:00:43
16 Darcy Ytterdahl 1969 USA 5611 08:10:18 00:55:16 00:04:52 03:53:05 00:03:50 03:13:15
17 Keiko Toichi 1972 JPN 5603 08:20:11 01:05:15 00:06:22 04:12:47 00:06:42 02:49:05
18 Teresa Tomchak 1973 CAN 5619 08:26:19 01:11:20 00:05:33 04:09:36 00:03:37 02:56:13
19 Kathryn Toms 1973 GBR 5599 08:26:41 01:06:21 00:05:11 03:38:53 00:04:54 03:31:22
20 Akiko Ito 1972 JPN 5600 08:28:17 01:09:07 00:04:44 03:58:00 00:00:00 00:00:00
21 Madeleine Bergeron 1970 CAN 5615 08:31:01 01:04:48 00:05:18 04:18:15 00:04:07 02:58:33
22 Nathalie Bertrand 1972 CAN 5616 08:33:23 01:02:40 00:06:02 04:19:43 00:04:10 03:00:48
23 Satomi Takada 1969 JPN 5602 08:37:51 01:19:07 00:06:53 04:06:13 00:05:18 03:00:20
24 Wendy Mchugh 1969 AUS 5613 08:42:10 01:00:48 00:05:16 04:03:01 00:04:16 03:28:49
25 Kelly Diggs 1969 USA 5607 08:58:18 01:18:47 00:04:38 04:04:05 00:04:11 03:26:37
26 Marie-Sophie Gauthier 1969 CAN 5617 08:59:32 01:14:24 00:05:16 04:29:03 00:05:36 03:05:13
27 Amanda Attard 1970 AUS 5612 09:04:27 01:09:42 00:05:24 04:24:16 00:03:54 03:21:11
28 Marie-Claude Tanguay 1972 CAN 5618 09:17:46 01:09:23 00:04:55 04:16:12 00:04:57 03:42:19
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.